gubík lászló
Milyen igényei vannak a magyarságnak Szlovákiával szemben? – Polbeat Gubík Lászlóval
Magyarországnak területi követelései lennének Szlovákiával szemben, ha olyan lenne a külpolitikai helyzet – állította néhány napja a kissé túlmozgásos szlovák külügyminiszter. De a történelmi paranoián túllépve, milyen igényei vannak valóban a magyarságnak Szlovákiával szemben? Mi ez a folyamatos felfordulás a szlovák belpolitikában, ami szeptemberre előrehozott választásokba torkollik, és mire számíthat ebben a zavaros helyzetben a felvidéki magyar politizálás? Mi lesz a Visegrádi Négyekkel? Ezeket a kérdéseket rágtuk át Gubík Lászlóval, a felvidéki Szövetség a Közös Célokért elnökével, egyben az Esterházy Akadémia igazgatójával, akit Vésey Kovács László, valamint Kolárik József, az Itthonról Haza portál főszerkesztője kérdezte.LEMONDOTT Új-Zéland miniszterelnöke, de legalább ehetünk bokrot – Politikai Hobbista Hardcore
Vajon megfelel-e az egyik leghírhedtebb SS-hadosztály jelvénye a Meta kényes algoritmusainak, ha ukránosítva 90 fokkal elforgatjuk? És vajon miért akarnak minket rávenni a ragadozó cégvezérek a növényevésre? Miért mondott le hirtelen hivataláról a libsik nemzetközi üdvöskéje, az új-zélandi Jacinda Ardern? A Hardcore Hobbistában minden kiderül ezekről, csakúgy, mint a felvidéki magyarság és szlovákság politikai viszonyairól, a második részben Gubík Lászlóval.Jobb lett volna 30 éve elkezdeni, de így is vannak eredmények – Nemzetpolitikai fórum a MartFeszten (PS-videó)
Felverték a sátrakat Martoson, a Felvidék egyik legnagyobb nyári rendezvényén. Szerdától vasárnapig hetedszer rendezik meg a Komárom környéki faluban a MartFesztet, azaz a szabadegyetemet, amelynek az eddigi alkalmakhoz hasonlóan Kövér László a fővédnöke. A brüsszeli pozícióalkudozások felpörgése azonban jelenleg a kormányt és a kormánypárt vezetését is elszólítja, ezért a házelnök most nem tudott ott lenni a nyitányon, így a hagyományos fórumot Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár, Menyhárt József, az MKP elnöke, Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke, valamint Gubík László főszervező, a Via Nova elnöke tartották.„Oda kell eljutnunk, hogy Európában a magyarság bírjon a legnagyobb életerővel“
Pozsony, Dunaszerdahely és Bazin volt a helyszíne az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója (FUEN) kongresszusának az elmúlt hétvégén. A földrész őshonos nemzeti kisebbségeinek szervezete immár hetven éve működik, és próbálja enyhíteni azokat a károkat, amelyeket a XX. század igazságtalan határmódosításai okoztak. Az erdélyi Vincze Loránt megbízatását meghosszabbították, így változatlanul magyar elnök irányítja a szervezetet a következő években.Gubík László az EP-választás után: A felvidéki fiatalok bírják a strapát, és vannak ötleteik
A magyarnál jóval képlékenyebb szlovák belpolitikában ismét komoly átrendeződést mutat az EP-választási eredmény, amely a szoros V4-es szövetség miatt számunkra sem tét nélküli. A liberális erők váratlanul komoly előretörése és a Magyar Közösség Pártjának kiesése az Európai Parlamentből egyaránt figyelemre méltó hír Magyarországon. A történtek okairól, a felvidéki magyar politika sosem látott, mély válságáról és persze a kiútról kérdeztük Gubík Lászlót, a Via Nova ifjúsági polgári szövetség elnökét.Gubík László: Nekünk hirdetnünk, nekik felfogniuk kell a magyar–szlovák egymásra utaltságot
A magyar–szlovák kapcsolatról, az EP-választásokról, a felvidéki magyarság érdekképviseletéről és kiútjairól, valamint saját állampolgársági kálváriájáról is beszélt Gubík László a Mandinernek adott interjújában. A felvidéki Via Nova ifjúsági szövetség elnöke akkor került be a közéletbe, amikor nyolc évvel ezelőtt bejelentette, hogy felvette a magyar állampolgárságot, és ezért megfosztották a szlováktól.A civil élet felől építi a felvidéki magyar politikát a Via Nova
Új fejezetet nyitott működésében az eddig ifjúsági szervezetként működő felvidéki Via Nova. A szlovák állampolgárságától megfosztott, de így is a felvidéki magyar közélet jelentős szervezőjeként tevékenykedő Gubík László vezette szervezet hétvégi rendezvényén alakult át magyar polgári társulásokat összefogó szövetséggé. A Via Nova Kárpát-medencei nemzetpolitikai kezdeményezések sorában vesz részt, EP-képviselőjelölteket állít, és persze ernyőt képez a Felvidék meghatározó tehetséggondozó, vállalkozói, sport- és kulturális szervezetei felett. Szellemi-erkölcsi iránytűjének pedig a kommunisták által elhurcolt és a börtönben halálra gyötört gróf Esterházy Jánost tekinti, akinek életműve magában hordozza a visegrádi együttműködés eszmeiségét is.Gyalázat a Felvidéken: Tudta nélkül vették el az állampolgárságát a magyar történelemtanárnak
Példa nélküli eset történt a felvidéki Észak-Komáromban: az önkormányzati választáson tudta meg Pallér Péter komáromi történelemtanár, hogy megfosztották szlovák állampolgárságától, sőt, a lakcímnyilvántartásból is törölték még április 8-án, a magyarországi országgyűlési választások napján. A férfi a PestiSrácok.hu-nak azt mondta, "ilyen még nem történt a Felvidéken, hogy valakit önfeljelentés és önbeismerés nélkül, önkényesen fosszanak meg szlovák állampolgárságától". Az a kérdés is felmerül, hogy jogszerűen honnan, milyen módon szereztek tudomást arról, hogy Pallér Péter felvette a magyar állampolgárságot. Szerinte a szálak Nyitráig, sőt Pozsonyig, a belügyminisztériumig vezethetnek.Ajánljuk még

















