oroszország
Miközben Európa szenved az energiahiánytól, Oroszország több millió dollár értékű gázt éget el
Szakértők becslései szerint naponta mintegy 10 millió dollár (több mint 4,1 milliárd forint) értékű gázt égetnek el a finn határhoz közeli portovajai LNG-terminálban – írja a BBC. Mint fogalmaznak: a Rystad Energy elemzése szerint naponta mintegy 4,34 millió köbméter gázt égetnek el itt.Biden és Zelenszkij követelte Oroszországtól, hogy adja vissza a zaporizzsjai atomerőmű feletti ellenőrzést Ukrajnának
A zaporizzsjai atomerőmű feletti ellenőrzés visszaadására szólította fel Oroszországot az amerikai és ukrán elnök – közölte a Fehér Ház, miután Joe Biden és Volodimir Zelenszkij telefonon beszélt egymással.Nincs kilátás békeszerződésre, pedig Ukrajna már csak a létéért küzd
A Nyugat egyetlen reális célja az lehet az ukrajnai háborúval, hogy megakadályozzák egy oroszbarát bábkormány hatalomra kerülését – hangzott el a Külügyi és Külgazdasági Intézet csütörtöki, az ukrajnai háborút értékelő konferenciáján. Robert C. Castel, a Neokohn elemzője szerint a szembenálló felek közötti alapvető különbség, hogy eltérően mérik a sikert, így a háború állásának objektív megítélése gyakorlatilag lehetetlen. Dr. Csiki Varga Tamás, NATO-védelempolitikai szakértő szerint pedig mivel a felek érdekei alapvetően kizárják egymást, ezért inkább érdemes fegyverszünetre számítani, semmint végleges békekötésre a konfliktus (időszakos) lezárása gyanánt.Lekapcsolták a zaporizzsjai atomerőmű két blokkját
Lekapcsolták az elektromos hálózatról csütörtökön a zaporizzsjai atomerőmű két blokkját az ukrán tüzérség támadása miatt, majd az egyiket újból beindították – közölte Jevgenyij Balickij, a Zaporizzsja megyei Moszkva-barát katonai-polgári közigazgatás vezetője.Háború, vagy béke? Jövő, vagy pusztulás? – Domonkos László és Szidiropulosz Archimédesz a Polbeatben (Felvétel 19:00-tól)
Fél éve tört ki az orosz–ukrán háború, az elején mindenki (jobb híján) a villámháborúban, a mielőbbi békében reménykedett; ma már világos, hogy ez nem fog megtörténni, és az is nyilvánvaló, hogy a jelenlegi konfliktus megoldatlanságát nem lehet elvonatkoztatni, vagy másként kezelni azoktól az okoktól, amik az I. és a II. világháború kitöréséhez vezettek. Egy különös időszakba csöppentünk, amikor rengeteg kérdést kell feltennünk magunknak, egymásnak, ezek pedig a következők: a Balkán, Kelet-Közép-Európa mint tűzfészek milyen szerepet kap a közeljövőben? Milyen szerepe volt a liberalizmusnak, a globalizmusnak, a háttérhatalomnak a világháborúk kitörésében? Ebben mi volt a magyarság szerepe? Tévút volt a történelmi Magyarország számára a szabadelvűséget túllépő neoliberalizmus a reformkortól, de főleg a kiegyezés után? Megírták a ,,megsemmisítésünket”? Milyen szerepük volt, van a hazai árulóinknak a véres kommüntől napjainkig? Ezekre próbálunk meg választ adni a Polbeatben Szidiropulosz Archimédesz Trianon-szakértő és Domonkos László újságíró közreműködésével, hátha meg tudjuk nyugtatni az aggódókat, vagy legalábbis felkészíteni őket arra, ami ezután következhet. A vendégekkel Stefka István és Dezse Balázs beszélget.Korábbi ukrán elnök: Putyin már elveszítette ezt a háborút, de Ukrajna még nem nyerte meg
Ukrajna korábbi elnöke, Viktor Juscsenko úgy véli, Vlagyimir Putyin orosz elnök már elvesztette a háborút, de Ukrajna még nem nyerte meg azt – idézte Juscsenko az Ukrajinszka Pravdának adott interjúját az Index.Ferenc pápa: a háború őrültség
Békét sürgetett Ukrajna és Oroszország között Ferenc pápa, aki a konfliktus kezdetétől számított hatodik hónap végén őrültségnek nevezte a háborút a Vatikánban tartott általános meghallgatáson szerdán. Ferenc pápa az audiencia végén az ukrajnai háború befejeződéséért imádkozott. Az egyházfő emlékeztetett, hogy hat hónap telt el a háború kezdete óta.Lesz-e még béke valaha?
Ha van lényeges tapasztalata a XX. századnak, akkor az az, hogy Európában nem kellene több háborút rendezni, mert azt az öreg kontinens nem bírja ki. Nem bírja ki demográfiailag, gazdaságilag, és maradék jelentőségét és befolyását is elveszíti a bolygón. Ebben az egy dologban, a béke dolgában konszenzus volt kelet és nyugat között, baloldali és jobboldali értelmiségi között; a jobboldal távolságot tartott a saját héjáitól, az átlagos baloldali értelmiségi akkoriban még szégyellte a Vörös Brigádokat, és még a kommunista blokk is csak stikában támogatta a baloldali terroristákat.Ajánljuk még

















