Pesti Srácok

zétényi zsolt

Boomerlázadás Zétényi Zsolttal: háborús bűnösök, gyilkosok ágyban, párnák közt haltak meg (VIDEÓ)

GSGöblyös Sára Magyar ugar 2021 február 16.
A PestiTV Boomerlázadás hétfő esti műsorának vendége Zétényi Zsolt, egykori országgyűlési képviselő, ügyvéd volt. A beszélgetés fő témája az "igazságtételi törvény" volt, amelyet harminc évvel ezelőtt nyújtott be maga Zétényi Takács Péterrel együtt az Országgyűlésnek, miszerint a kommunizmus áldozatai ellen elkövetett súlyos bűnök ne maradjanak büntetlenek. Zétényi úgy fogalmazott: minden hangsúlyos, erős rendszerváltozási folyamatban a múlttal való szembenézés egy kardinális pont, hiszen a továbblépés feltétele, hogy a múltat világosan lássuk és amit lehetséges, megtegyünk a múlt bűnei tekintetében. Nem csak büntetőjogról van szó, hanem vagyonfosztásról, élettől való megfosztásról és számos megtiportságról, megaláztatásról. Ennek egy szelete a büntetőjogi igazságtétel - tette hozzá, megemlítve, hogy céljuk az volt, hogy azokat a cselekményeket és azokat a tetteseket, akik még felderíthetők, azokat meg kell büntetni. Ahogy törvényes az, hogy ha most megölnek valakit a szomszéd utcában, akkor meg kell büntetni, és azt is meg kell büntetni, aki politikai okokból öl meg másokat. - hangsúlyozta Zétényi. A képviselők többsége 1991. november 4-én fogadta el a törvényt, csaknem kétharmados aránnyal, ám Sólyom László és az SZDSZ miatt nem lehetett elszámoltatni a kommunistákat! Mint ismert, a Sólyom László vezette Alkotmánybíróság alkotmányellenesnek találta a „nyugvó elévülés” kimondását, és azt is levezette, hogy a hazaárulás bűntette 1944 és 1990 közötti korszakra eleve nem volt jogilag meghatározható 1991-ben. Ezt követően több kísérlet is történt hasonló tartalmú törvény elfogadtatására, Zétényi Zsolt második törvényjavaslatát is az Alkotmánybíróság kaszálta el, de ekkor már utalt arra, hogy a nemzetközi jog szerint lehetséges bizonyos felelősségre vonás. 1993-ban végül megszületett egy törvény, amely az 1956-os forradalom és leverése során elkövetett bűncselekményeket büntette volna. E törvény alapján több per is indult, a legnagyobb nyilvánosságot a sortűzperek kapták. A megtorlás megnemesített fajtája az igazságszolgáltatás - emelte ki Zétényi. Ez maradt el azok miatt, akik alkotmányellenesnek nevezték az igazságtételi törvényt. Stefka István, a PestiTv programigazgató helyettese a téma kapcsán úgy fogalmazott: háborús bűnösök, gyilkosok ágyban, párnák közt haltak meg. Nézzék meg videónkat, a teljes adás pedig a PestiTV oldalán érhető el.
Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!