Törvényt sértett tavaly októberben az érdi önkormányzat, amikor a polgármester sürgősségi tárgyalásra beterjesztett, a védőnői szolgálatnak otthont adó helyiség haszonélvezeti jogát megszüntető határozatot elfogadta. Az egykori SZDSZ-es Csőzik László másfél hónap múlva döbbent rá, hogy a helyzet tarthatatlan. A védőnői szolgálat addigi helyéről elköltözött, mivel nem voltak hajlandók havi kétmillió forintot fizetni a 70 négyzetméteres területért. Liberális okosság következik az érdi védőnői botrányt generáló Csőzik László érvelésével, valamint a tényekkel.
Kitört a védőnői botrány Érden. A Pestisrácok.hu információi szerint törvénysértő módon szüntette meg tavaly októberben az érdi önkormányzat a védőnői szolgálatnak otthont adó helyiség haszonélvezeti jogát. Másfél hónap múlva a polgármester felháborodott azon, hogy a védőnői szolgálatot működtető Szent Imre Kórház nem kívánta megfizetni a nagy hirtelen a piaci ár négyszeresére emelt bérleti díjat. Csőzik László polgármester hangzatos Facebook-posztban támadta meg saját magát – legalábbis szavait nehezen lehet máshogy értelmezni: ragaszkodott a szolgálat korábbi helyén való maradásához, miközben a védőnői szolgálat az önkormányzat törvénysértő határozata miatt kényszerült költözni.
Az állam 2023. július 1-től vette át a területi védőnői ellátást az önkormányzatoktól. A szakmai irányítás a vármegyei kórházakhoz került; az egészségügyi alapellátásról szóló törvény szerint az önkormányzatok a szükséges ingó- és ingatlanvagyont ingyenes használatba kellett, hogy adják a védőnői feladatellátáshoz. Érden nem ez történt.
2015. évi CXXIII. törvény az egészségügyi alapellátásról
23. § (5) A települési önkormányzat 2023. július 1. napjával biztosítja az állam számára a 2023. június 30. napján a védőnői ellátásra szolgáló ingó és ingatlan vagyonnak az ingyenes használatát.
(6) A települési önkormányzat a 2022. december 31-én a védőnői ellátásra szolgáló ingatlan és ingó vagyonát e feladattól nem vonhatja el.
A védőnői botrány alapja a haszonélvezeti jog elvonása
Érden, a Bajcsy-Zsilinszky út 143. szám alatt, egy bérleményben működött a védőnői szolgálat, azonos épületben több háziorvosi rendelővel és egy patikával. A kórház 2023 májusában kezdte meg az átadás-átvételi tárgyalásokat az érdi önkormányzattal. Állítják: nem volt lehetőségük az önkormányzat és az ingatlan tulajdonosa közötti egyeztetéseken részt venni, a kismamák érdekeit, álláspontját képviselni.
Az önkormányzatnak az ingatlan minden helyiségére haszonélvezeti joga volt 2009 óta. A védőnői szolgálat helyiségét kivonta a haszonélvezet alól, miután a 2023. október 26-án tartott testületi ülésen a polgármester sürgősségi indítványként vette fel a képviselő-testület a napirendek közé. (Az előzetesen kiküldött napirendi előterjesztések közt nem szerepelt, a képviselők a napirend módosításakor találkoztak először az indítvánnyal.)
Kórházi információnk szerint az önkormányzat a határozatról sem tájékoztatta a Szent Imre Egyetemi Oktatókórházat (DBC–SZIOK), a döntésről az ingatlantulajdonos e-mailjéből szereztek tudomást. A haszonélvezet megszűnésével az ingatlant birtokló cég 2023. október végén a piaci ár négyszeresét követelte bérleti díjként, két munkanapot adva a kiköltözésre és zárcserével fenyegetve. Egy 70 négyzetméteres helyiségért a rezsivel együtt havonta közel kétmillió forintot (!) kellett volna fizetni. Az ajánlott, irreálisan magas bérleti díjat a közpénzből gazdálkodó kórház nem volt hajlandó elfogadni.
Jogászok szerint az önkormányzat törvényt szegett, hiszen a DBC–SZIOK tájékoztatása nélkül megszüntette a törvény erejénél fogva őt megillető haszonélvezeti jogot, mint a telephely használatát biztosító vagyoni értékű jogot. Nem biztosította annak lehetőségét, hogy a kórház a telephelyet továbbra is használja, illetve másik ingatlan használatát sem biztosította.
Miért kellett elköltöznie a védőnői szolgálatnak?
Szakemberek szerint a kismamák és kisbabák folyamatos, biztonságos ellátását csak a költözéssel lehetett biztosítani, miután az önkormányzat megsértette jogszabályi kötelezettségeit, a tulajdonos követeléseit pedig a kórház nem fogadhatta el. Az új bérlemény az érdi szakrendelő mellett van, ahová a kismamák csípőszűrésre viszik a babákat. Ez az ingatlan 40 százalékkal olcsóbb annál, amennyit az előző tulajdonos utoljára ajánlott, de másfélszer akkora, és sokkal kulturáltabb körülményeket biztosít mind a védőnőknek, mind pedig a kismamáknak és a kisbabáknak.
Érdekes, hogy Csőzik László polgármester egészen addig nem érezte szükségét, hogy foglalkozzon az üggyel, amíg a kórház meg nem oldotta a helyzetet – másik ingatlan kibérlésével. Információnk szerint a polgármester először 2023. december 18-án kereste meg a kórházat, holott október közepétől számtalan alkalma lett volna ezt megtenni. Az irreálisan magas bérleti díjról és arról, hogy a haszonélvezeti jog megszüntetésével hogyan állította elő az önkormányzat a törvénysértő szituációt, nem tett említést. A polgármester egyébként bármikor rendezhetné a helyzetet: egy megfelelő ingatlan felajánlásával, a korábbi helyszín közelében.
Nem mellékesen: amennyiben az önkormányzat nem vonja ki az ingatlant, akkor a kórháznak nem kellett volna bérleti díjat fizetni, csupán az üzemeltetési költséget és a védőnői szolgálat maradhatott volna az eredeti helyén. Érdekes módon az önkormányzat az épületben lévő orvosi rendelők esetében fenntartotta a 2062 áprilisáig tartó haszonélvezeti jogot, csak a védőnői helyiségekről törölte el azt.
Kiemelt kép: Csőzik László, az SZDSZ egykori mindenese Gyurcsány feleségével, Dobrev Klárával 2019-ben. Forrás: Csőzik László Facebook-oldala
Facebook
Twitter
YouTube
RSS