Megint nem volt elég bátor az Ügyészség, ugyanúgy, mint 2011-ben, a sukorói ingatlan -panama ügyben, amikor hivatali visszaélés büntette miatt – gyanúsítottként hallgatták ki Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnököt, de vádemelés vele szemben elmaradt! Sajnos hiába tettem 2021. január 26-án büntető feljelentést az ALTUS Portfolió Kft. és Czeglédy Csaba között létrejött gyanús kölcsönszerződések ügyében, az ügyészség lerázta magáról az egészet és inkább a könnyebb megoldást választotta – írta ki Facebook-oldalára Budai Gyula fideszes országgyűlési képviselő azután, hogy az általa tett feljelentést “lepasszolta” a Központi Nyomozó Főügyészség. A feljelentés a Gyurcsány család érdekeltségébe tartozó, uniós pénzekkel kitömött Altus Zrt. az adócsalási ügyben megvádolt Czeglédy Csabának folyósított kölcsönei miatt született. Az ügyészségi döntésből arra lehet következtetni, hogy Gyurcsányt és nejét nem akarják megvádolni, hiszen a megválasztott politikusok ellen csak ez a szerv járhatna el. A Központi Nyomozó Főügyészség válaszában elmondta, hogy eljárásjogi okokból nem volt módja érdemben elbírálni a feljelentést.
Budai Gyula a Facebook-posztban azt is leírta:
Az ügyészség tovább küldte a feljelentésemet és az általam benyújtott bizonyítékokat annak a Budapesti Rendőr-főkapitányságnak, aki 2017 óta eredménytelenül nyomoz az ALTUS Portfolió Kft. és Czeglédy Csaba között 2016-2017-ben létrejött fiktív szerződések ügyében.
Hozzátette:
Remélem, nem Dobrev Klárától ijedt meg az Ügyészség, mint annak idején Gyurcsány Ferenctől.
Budai Gyulával a PestiTV-ben január végén készítettünk interjút. Akkor a képviselő Füssy Angéla kollégánknak azt mondta el a hűtlen kezelés, különösen jelentős értékre elkövetett gazdasági csalásban és fedezetelvonásban való bűnrészesség gyanújával tett feljelentésről: megunta a hatóságok teszetoszaságát az ügyben, hiszen nemcsak a nemzeti bank álláspontja áll évek óta a nyomozók rendelkezésére a jogosulatlan pénzügyi tevékenységről, hanem Dobrev Klára vallomása is, amelyből egyértelműen kiderül, hogy Czeglédy Csaba kérésére nem a kölcsönszerződésben szereplő, hanem egy másik cég, a Human Operator Service Kft. számlájára utaltak egy 35 milliós kölcsönt. Erre azért került sor, mert Czeglédy munkaerő-kölcsönző cége ellen egy hónappal azelőtt végrehajtás indult és bankszámláit zárolták. A történet pikantériája, hogy a kölcsönszerződést Czeglédy és Dobrev írták alá. Czeglédy esetében a fentiek miatt már vádat is emeltek, a cselekmény az ellene folyamatban lévő büntetőügyben a vád része; Dobrev Klárát, aki lehetővé tette a vád szerinti különösen jelentős értékre elkövetett csalást, felelősségre sem vonták – mondta Budai Gyula.
Nemrég arról is írtunk, hogy Budai Gyula az Európai Unió Csalás Elleni Hivatalánál is bejelentést tett, azzal érvelve: az Altus egy tíztagú nemzetközi konzorcium tagjaként vezetőjeként nyert el 5 millió euró támogatást egy oktatási projektre, ebből származhat a Czeglédy Csabának nyújtott összesen 281 millió forint kölcsön. Az OLAF főigazgatója vizsgálatot indíthat, ha kellő gyanú áll fenn arra vonatkozóan, hogy csalást, korrupciót vagy az unió pénzügyi érdekeit sértő bármely más jogellenes tevékenységet követtek el.
Megkerestük a Legfőbb Ügyészség Központi Nyomozó Főügyészségét is, hogy választ kapjunk: valóban azért passzolták-e le a nyomozást, mert az Altus mögött álló Gyurcsány Ferencet és Dobrev Klárát nem akarják bevonni az eljárásba? Amint választ kapunk, cikkünket frissítjük! (Emlékezetes: máskor határozottabban jár el a Legfőbb Ügyészség, hiszen Füssy Angéla kolléganőnk ellen az ő intézkedésüknek köszönhetően indított nyomozást rágalmazásra hivatkozva a szegedi ügyészség, amelyben a korrupciós ügybe keveredett Nóvé Ágnes szegedi bírónő védelmében még rabosították is a PestiSrácok.hu újságíróját.
Kérdésünk (nem minden irónia nélkül) a következő volt:
PestiSrácok.hu szeretne választ kapni a tisztelt ügyészségtől, hogy azért helyezte-e át a fent említett feljelentést a BRFK-ra, mert áttekintve a feljelentő által benyújtott bizonyítékokat megállapítható, hogy az ALTUS Zrt. döntési mechanizmusában nem lelhető fel Dobrev Klára európai parlamenti képviselő, vagy Gyurcsány Ferenc országgyűlési képviselő szerepe, érintettsége, ne adj Isten felelőssége? Ha nem ez az oka, akkor legyenek olyan szívesek elmagyarázni az olvasóinknak, hogy mi volt, mivel ebből más következtetés magunk sem tudtunk levonni, igaz, mi nem láttuk a bizonyítékokat, ráadásul jogászok sem vagyunk.
(Megtisztelő válaszukat várva, maradunk kiváló tisztelettel…)
A Központi Nyomozó Főügyészség pedig ezt válaszolta:
Megkeresésére tájékoztatom, hogy a Központi Nyomozó Főügyészség 2021. február 4-én azért határozott a feljelentés Budapesti Rendőr-főkapitánysághoz történő áttételéről, mert az abban sérelmezett körülmények személyi és tárgyi egyezőséget mutatnak a rendőrségen folyamatban lévő büntetőeljárással. Erre tekintettel nincs eljárásjogi lehetőség arra, hogy az ügyészség a hivatkozott feljelentést érdemben elbírálja.
A választ dr. Kovács Katalin főügyészségi ügyész szóvivőnek köszönhetjük.
Vezető kép: Dobrev Klára, a Demokratikus Koalíció EP-képviselője, az Európai Parlament alelnöke az Újpalotai Vásárcsarnoknál 2019. augusztus 28-án. Fotó: MTI/Máthé Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS