Ha Márki-Zay Péter ámokfutásától eltekintünk – ami jelentőségével kitakarja az ellenzék többi, egyébként nagyon komoly problémáját –, akkor a második helyen a közös lista helyeinek elosztását találhatjuk. A saját ütemtervükhöz képest két és fél hónapos csúszásban van ebben a tekintetben az ellenzék. Ez egyébként nem is csoda: a közös lista garantálja a jelenleg valószínűsíthető vereség esetén a hat párt elitjének politikai és némelyek anyagi túlélését is.
Ez mindenkinek élet-halál kérdés, kivéve Gyurcsányéknak, akik eddig – és úgy tűnik, továbbra is – kivárásra játszanak. Ez eddig is nyilvánvaló volt, hogy Gyurcsány a közös lista helyeinek ígérgetésével tarthatja legjobban sakkban a “szövetségeseit”. Hiszen egyedül ő ígérhet meg úgy valamit, hogy az ígéretét, ha úri kedve úgy kívánja, akár meg is tarthatja. Gyurcsány eleve nemcsak a maga nevében tárgyal, hanem Jakab Péter nevében is, hiszen a Jobbik elnöke már hónapok óta teljesen az egykori miniszterelnökhöz kötötte a politikai sorsát.
Gyurcsányék eleve úgy tervezték, hogy Karácsony Gergely vagy Dobrev Klára előválasztási győzelme esetén is a végletekig húzzák ezt a tárgyalási folyamatot, hiszen valamivel ki kell pányvázni a Ferencékhez hasonló erkölcsi státuszú egyéb ellenzéki politikusokat, nehogy még a végén új ötleteik legyenek. Márki-Zay győzelmével azonban teljesen új helyzet állt elő: a közös lista nem egy másodlagos fegyver a szövetségesek megzabolázására, hanem maga a csodafegyver. Amíg nincs bejelentett közös lista, addig mindent lehet, akár miniszterelnök-jelöltet is lehet cserélni, utána viszont zárul Miki mókatára, abban a zárt alakzatban kell elmenetelni a választásokig. Eddig nem igazán került nyilvánosságra, hogy miért akadoznak ebben az ügyben a tárgyalások, csak azt lehetett sejteni, hogy a hetedik frakció ötletének leveréséig eleve nincs is miről egyezkedni. Donáth Anna január 12-én egy nagyobb interjút adott a Szabad Európa nevű valaminek. Az ellenzéki ügyekben jól tájékozott újságíró a következő két (állítás jellegű) kérdést is feltette neki:
Több párttól is hallottam, hogy a DK-s jelöltek nem kampányoltak.
Igaz, hogy elsősorban a DK, másrészt a Jobbik miatt nincs még mindig közös lista, mert ők lassítják a megállapodást? Úgy hallottam, hogy a DK még azt is bedobta, hogy mi lenne, ha megvárnák február 28-át, a törvényes határidőt a listaállítással.
Az első kérdésre nem válaszolt érdemben, csak sokat sejtetően, a másodikra viszont ezt mondta:
Volt ilyen állítása a DK vezetésének, hogy elég megvárni a februárt. Én, amióta november 24-én megválasztottak elnöknek, azt mondom, hogy amíg különböző olyan hatalomtechnikai és pártpolitikai kérdések nyitva vannak, mint a listaállítás, addig az összellenzék nem fog tudni teljes erőbedobással kampányolni, hiszen a figyelem máshova kerül. Azóta több másik párt is gyorsítja ezt a folyamatot.
Nehéz ennél egyértelműbben kimondani egy “bomba” felrobbantása nélkül, hogy a DK vezetése húzza az időt a többi párt ellenében manőverezve. Jelenleg tehát úgy áll a dolog, hogy az ellenzéki kis pártok első vonalas politikusai is úgy kénytelenek belefeszülni a már elindult kampányba, hogy nem tudják, lesz-e egyáltalán esélyük bekerülni az országgyűlésbe.
A DK nemcsak az előválasztás egyetlen igazi nyertese, hanem a sok vesztes közül az egyik legnagyobb is. Dobrev Klára európai politikai karrierje is megbicsaklott attól a hatalmas veréstől, amit Márki-Zaytól és az ellenzéki törzsszavazóktól kapott. De ezt még ki lehetett volna bírni, ha Márki-Zay nem egy futóbolond, hanem egy értékelhető teljesítményt nyújtani képes jelölt, akivel tényleg lehet esetleg nyerni. De MZP kezelhetetlen, irányíthatatlan, és január 14-én ki lehet már azt is mondani, hogy megmagyarázhatatlan is. Érthetetlen, hogy miként tudott nyerni és nem lehet elmagyarázni az O1G-rajongókon kívül bárkinek is, hogy miket mond és miket csinál. Teljesen világos, hogy az ellenzéket nagyobb vereségbe hajszolhatja bele, mint ami egyébként meg van írva a csillagokban. Lassan akkora lesz a baj, hogy a DK egyedül, vagy a Jobbikkal közös jelölteket és listát állítva több képviselői helyet szerezhet nélküle, mint a nagy összefogással. Ne feledjük: a DK ma az egyetlen olyan ellenzéki párt, amely mind a 106 egyéni kerületben képes lenne egyedül jelöltet állítani és a kampányokat levezényelni. Erre sem a Momentum, sem a Jobbik nem lenne képes. Egy DK–Jobbik listában benne van néhány egyéni kerület és 20 százalék körüli eredmény. Ebben az esetben a Kétfarkúak és a Mi Hazánk bekerül a parlamentbe, bőven öt százalék feletti eredménnyel, attól függően, hogy a Momentum, MSZP, LMP, Párbeszéd csapatnak milyen vészforgatókönyve van. És persze az is számít, mit csinál egy ilyen helyzetben Márki-Zay és persze a Gattyán-féle kavaró projekt.
Gyurcsányéknak ráadásul ehhez semmi különöset nem kell csinálniuk, csak egyszer kimondaniuk, hogy elfogyott a türelmük MZP irányába és ők a Klárára gondoltak, mint vészmegoldásra, és Klára természetesen hajlandó feláldozni magát a közös ügyért. Aztán elég előállniuk nagyon erős követelésekkel a lista tekintetében, és a többi négy nyomi párt vagy még az eddigieknél is jobban becsicskul, vagy kénytelenek lesznek külön elindulni és tízszer többet dolgozni a kampányban, mint eddig tervezték. És esetleg még maradhatnak Márki-Zay mögött, ha az hajlandó lesz előttük maradni; akkor legalább nem kell gyorsan egy miniszterelnök-jelöltet is turizniuk valahonnan. Donáth Anna láthatólag pontosan tudja, hogy szorul a hurok és hogy a madzag két vége a Feri kezében van. Ahogy azt is, hogy a Márki-Zay-probléma naponta újra és újra rájuk dől, vasárnaponként különösen. Donáth persze marad az Európai Parlamentben, ő nem a saját bőrére tárgyal; kimondhat olyan dolgokat is, amiket más nem. Márki-Zay Péter helyzete folyamatosan romlik és így az ellenzéké is. Gyurcsány az egyre jobban pánikba eső szövetségeseire jobban rá tudja kényszeríteni az akaratát, és ha valaki, akkor ő pontosan tudja, hogy ezzel az MZP-vel nem lehet nyerni. Gyurcsány tehát még hetekig művelheti kedvenc foglalatosságát, a háttérben történő kavarást. Láthatólag nem nyomasztja őt, hogy nem nagyon megy a kampány.
Gyurcsányéknak még van mozgástere február közepéig; akkor még kiszállhat a DK a buliból, ők képesek egy hét alatt a 106 jelöltjüknek összeszedni az aláírásokat. Ha a Jobbik is megy velük, akkor ezt még február 20-án is megtehetik. Indokot meg mindig lehet találni ebben az ellenzéki mixben, Márki-Zay Péter tevékenységében ugyebár – ez a szép a magyar ellenzéki politikában.
Vezető kép: MTI/Kovács Attila
Facebook
Twitter
YouTube
RSS