Cseppet sem szokványos időpontban, december 28-án, hétfőn tartja rendkívüli közgyűlését az FHB Jelzálogbank. Azért kényszerülnek a részvényesek összehívására, mert jelentős – egyes hírek szerint akár több tízmilliárd forintnyi – tőkehiánnyal küzd az FHB.
Hogy végül mekkora befizetésre kényszerültnek a tulajdonosok, azt egyelőre nem tudni, mert még zajlik a Magyar Nemzeti Bank úgynevezett SREP felügyeleti vizsgálata, amelynek során megállapíthatják a pontos tőkeemelési kötelezettséget – erre a VS.hu cikke hívta fel a figyelmet. Laptársunk az FHB-t körülfonó bonyolult üzleti és politikai kapcsolatrendszerre is rávilágított, hiszen miközben a fő részvényesek között több off-shore gyanús vállalkozást is találunk, a bankra a legfőbb befolyást nyilvánvalóan az Index.hu tulajdonosa, Spéder Zoltán nagyvállalkozó gyakorolja, aki egyben az FHB elnöke is. Beszédes, hogy a takarékszövetkezeti rendszer átalakításában az FHB-csoport idén annak ellenére jutott kulcsszerephez, hogy 2014-ben rekordméretű, 11 milliárd forintos veszteséget termelt és az idei első félév is jelentős bukást hozott. A teljes képhez tartozik, hogy a takarékpiaci pozíciószerzéshez (korántsem először a története során) jelentős állami segítségre volt szüksége az FHB-nak, amelyet a Miniszterelnökség felügyelete alatt működő Magyar Posta nyújtott, amikor tavaly 28,5 milliárd forintért megvette az FHB-csoport kereskedelmi bankjának 49 százalékát az anyavállalattól.
Most úgy tűnik, ez a hatalmas állami injekció sem volt elég a sikerhez. A PestiSrácok.hu piaci forrásai nem tartják kizártnak, hogy Spéder ismét a postát hívja segítségül, azaz a nagyvállalkozó érdekeltségének kölcsön formájában a Magyar Posta Zrt. biztosítaná az előírt tőkeemelést.
Csakhogy evvel a kisebb részvényesek és az FHB-ban egyelőre 7,32 százalékos állami részvénycsomagot birtokló Magyar Nemzeti Vagyonkezelő még inkább kiszorulnának a pénzintézet irányításából, ráadásul – figyelmeztetnek a piacot jól ismerő forrásaink – mindez az Európai Bizottság által tiltott állami finanszírozásnak minősülhet. A fő kérdés tehát az, hogy állami, kormányközeli szereplők részt vehetnek-e egy ilyen rázós pénzügyi játszmában, azaz rájuk apellálva születhet-e bármilyen fontos döntés a holnapi közgyűlésen, főként azelőtt, hogy megismernék a Magyar Nemzeti Bank folyamatban lévő felügyeleti eljárásnak eredményét.
Forrás: VS.hu – PestiSrácok.hu – Vezető kép: Németh Lászlóné, a Miniszterelnökség nemzeti pénzügyi szolgáltatásokért és postaügyekért felelős államtitkára és Spéder Zoltán nagyvállalkozó, az FHB elnöke egy tavalyi gálán/Fotó: Kormány.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS