“Nézzétek, barátaim, már egy vak ember is kaphat behívót Ukrajnában” – mondja egy ukrán fiú abban a videóban, amit egy olvasónk juttatott el hozzánk. A felvételen is egyértelműen látszik, hogy a fiatalember teljesen vak, az ukrán hatóságok valamiért mégis úgy gondolták, érdemes felülvizsgálni, hátha mégis alkalmas lehet valamire a fronton. Az Ukrán Fegyveres Erők Szárazföldi Erők parancsnoksága a minap még tagadta a magyar sajtóban elsőként portálunkon megszellőztetett kényszersorozást, hogy lenne ilyen. A személyzeti főnök alig két napja nyilatkozta azt, hogy szó nincs fokozott mozgósításról és csak néhány szakmában van most szükség utánpótlásra. Ehhez képest csütörtökön bejelentették, hogy mostantól azok is mozgósíthatók, akiket a katonai orvosi bizottság korábban egészségi állapotuk miatt szolgálatra korlátozottan alkalmasnak nyilvánított.
A Military Media Center írta meg, hogy Roman Horbacs, az Ukrán Fegyveres Erők Szárazföldi Erők parancsnoksága vezérkari személyzeti osztályának vezetője bejelentette: mozgósíthatók azon hadkötelesek is, akiket a katonai egészségügyi bizottság az egészségügyi állapotuk miatt korlátozottan talál csak alkalmasnak a szolgálatra. Ez azt jelenti, hogy olyan férfiak is kaphatnak már behívót a hadkiegészítő parancsnokságokra, majd vezénylést, akik valamilyen fogyatékossággal, tartós betegséggel, egészségkárosodással élnek. Ezt támasztja alá az a videó is, amit egy olvasónktól kaptunk egy vak fiúról, aki videoüzenetben mutatja, hogy teljes vaksága ellenére igényt tart rá az ukrán hadsereg.
Roman Horbacs azt ígéri, hogy aki szolgálatra csak korlátozottan alkalmas, az nem fogja magát a lövészárokban találni, ugyanakkor leszögezi, hogy aki egészségügyi okokból harcolni nem tud, az is tudja szolgálni a hadsereget a támogató egységekben, mint a Védelmi Minisztérium intézményei és oktatási intézményei, a területi toborzó és szociális támogatási központok.
Az újabb szigorítás fokozza az aggodalmat a civil lakosság körében. Az érintettek Telegram-csatornákon kérdezgetik egymást, hogy ezután mire számíthatnak. Egy férfi például azt írja, felesége rokkant, de csak 3-as fokozatba sorolták. Attól fél, hogy ez már nem lesz elég, hogy elfogadják, a párja rá van utalva, és így már őt is elvihetik. Kérdésére egy ügyvéd leszögezi, hogy a hatályos törvények (mozgósításról szóló törvény 23. cikke) szerint, ha a közeli hozzátartozó rokkant, akkor az mentességet jelent, de hozzáteszi azt is: sajnos az a tapasztalat, hogy a katonai komisszárok saját értelmezést alkalmaznak, és hozzátartozó fogyatékossága esetén csak az 1-es és 2-es fokozatú rokkantságot fogadják el mentesség alapjaként. Egy másik hozzászóló megjegyzi, hogy az ismerősét annak ellenére mozgósították, hogy az édesanyja a 2-es csoportba tartozó fogyatékkal él. Szerencsére a felesége ügyvédet tudott fogadni, segítségével megváltoztatták a határozatot és a férfi megúszta a besorozást.
A Golos Karpat című ukrán nyelvű portál néhány napja arról írt: egyre gyakoribb Kárpátalján, hogy a toborzók autóikból, buszokról szállítják le az embereket hadkötelesek után kutatva. A Perecsenyi járási Drugetházánál a portál beszámolója szerint útzárat állítottak fel. Megállítják a buszokat, és arra hivatkozva szállnak fel ellenőrizni, hogy gyanús poggyász lehet a járaton, de valójában mozgósítható hadköteles férfiakat keresnek.
A beregszászi járásból egy aggódó feleség írt lapunknak. Férjét többször keresték, már a telefont sem merik felvenni. Egy videót is küldött, amelyen látható, hogy a televízió ukrán nyelvű adása közben magyar felirat fut végig a képernyőn, amelyben a 18 és 60 év közötti férfiakat arra szólítják fel, hogy jelentkezzenek a toborzóirodákban.
Miközben egyre nagyobb a felháborodás amiatt, hogy a háború zajától távoli Kárpátalján kezdett fokozott mozgósításba az ukrán hadsereg, válaszul az ukrán sajtón keresztül még azzal is uszítanak, hogy olyan híreket közölnek, miszerint Kárpátalján ítélik el a legtöbb dezertálót és katonaszökevényt. Az ua-reporter ukrán portál például bírósági adatokra hivatkozva azt írta, a hadkötelezettség alóli kibújás miatti ügyszám Kárpátalján a legmagasabb, amit második helyen Lemberg, majd Dnyipropetrovszk megyék követnek. Letöltendő börtönbüntetést még nem szabtak ki, a felfüggesztett börtönbüntetés mellé pedig a behívóját is megkapja, akit elítélnek.
Szijjártó Péter néhány nappal ezelőtt Ungváron azt mondta, figyelemmel kísérik az ukrajnai mozgósítást.
A magyar kormány szorosan figyelemmel követi az Ukrajnában nemrég elrendelt katonai mozgósítás menetét Kárpátalján, és a helyi magyarság képviselővel közösen ügyel arra, hogy a magyarok összlakosságon belüli arányánál nagyobb mértékű behívására ne kerülhessen sor
– jelentette ki a külügyminiszter.
NEM KÍMÉLNEK SENKIT
Vezető kép: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS