Hosszú karanténban töltött időszak után ébredezik a vidéki Magyarország. A megyeszékhelyek közterületein jóval több embert látni, mint a kijárási korlátozás idején. Nyitnak a nagyvárosokban a vendéglátóhelyek teraszai és örömmel fogadták az enyhítéséket a falusi turizmusból élő családi vállalkozások is. A vízpartok és a hegyi üdülőövezetek szállásadóinál már csöng a telefon, a friss szobafoglalások is jelzik, hogy a kereslet és a kínálat is egyensúlyban van ahhoz, hogy újrainduljon a válság miatt jelentős veszteségeket elszenvedő hazai turizmus. Az egészségügyi intézményekben átfogó értekezlettel indult a hét, a kórházak többsége azon dolgozik, hogy napokon belül egyre több szakrendelésen tudják fogadni a kivizsgálásra szoruló állampolgárokat.
Portálunk már beszámolt róla, hogy Pest megye és a főváros kivételével mától feloldották a kijárási korlátozást hazánkban. A szociális érintkezés szigorú szabályait továbbra is be kell tartani. Országszerte kötelező az arcot eltakaró kendőt, maszkot viselni a tömegközlekedési eszközökön, boltokban, orvosi rendelőkben és legalább másfél- két méter távolságot célszerű tartani embertársainktól. Minden üzlet korlátozás nélkül nyitva tarthat vidéken, de az élelmiszerboltokat, drogériákat, gyógyszertárakat 9 és 12 óra között továbbra is csak a 65 év feletti korosztály tagjai látogathatják. A felsőoktatási intézmények esetében a rektorok döntik el, hogy zajlanak az órák és a számonkérések, a kollégiumok látogatása még mindig tilos.
Debrecenben és Szegeden is tesztelnek
A Debreceni Egyetemen (DE) továbbra is digitális formában történik az oktatás, de szigorú óvintézkedések miatt a gyakorlat igényes záróvizsgák személyesen, szűkített létszámú bizottságok előtt letehetők- derült ki az intézmény rektorának közleményéből. A cívis városban és Szegeden is megkezdődött a lakosság koronavírusra való szűrése. A delmagyar.hu információi szerint, Szegeden több helyszínen is zajlik a vizsgálat, például a Szentháromság utcai rendelőintézetben, ahol a lap megszólaltatott egy tesztelésen résztvevőt, akivel a napokban közölték telefonon, hogy őt is kiválasztották mintavételre.
Nem szeretek orvosi vizsgálatokra járni, ezért is féltem ettől a szűréstől, ami kicsit kellemetlen volt. Vérvételen estem túl, illetve a torkomból és az orrnyálkahártyámból vettek mintát. Ez volt az első, még egyszer jönnöm kell majd
– részletezte a vizsgálat menetét egy szegedi nő a helyi sajtónak.
Nyitnak a balatoni éttermek
Éledeznek a vendéglátóhelyek és készülnek a szezonra a szállásadók is a turisztikailag frekventált területeken. Nyitnak a Balaton-parti éttermek, Lellén már rendezgetik a tágas kerthelyiségeket annak érdekében, hogy biztonságban egymástól megfelelő távolságra tudjanak helyet foglalni az érkezők. A Magyar Nemzet riportjából kiderül, hogy a home office hatására sokan kötnék össze a hasznosat a kellemessel és akadnak olyanok, akik albérletet keresnek nyárra népszerű üdülőhelyeken, így egyre kelendőbbek a magyar tenger közelében lévő ingatlanok. Nemcsak a vízparti településeken, hanem a kirándulók körében népszerű hegyi falvakban is nagyon várták már az enyhítéseket azok, akik a turizmusból élnek.
Ébredezik a falusi turizmus
A hazánk egyik legmagasabb pontján fekvő, észak-magyarországi Bükkszentkereszten is készülnek a vendégek fogadására. Az Ódon panzió éttermének kerthelyiségében már rendezgetik az asztalokat, hogy egymástól megfelelő távolságra tudjanak helyet foglalni majd a vendégek. Ennek a bájos hegyi falunak is jelentős bevételkiesést okozott az elmúlt időszak. A járvány miatt vegetáltak a szállásadók, az éttermek és a másik helyi húzóágazat, a gyógynövény értékesítés is visszaesett. A falu legismertebb embere, a 92 éves természetgyógyász, Szabó Gyuri bácsi például másfél hónapja nem tart személyes tanácsadást, oktatást és a gyógynövényházra is lakat került még március közepén.
De nemcsak a külföldiek, vagy dunántúli turisták maradtak el, hanem a miskolciak is, hiszen a szigorú intézkedések jegyében eddig rendőrök igazoltatták a Miskolc-Lillafüred és a borsodi megyeszékhely közelében lévő hegyi turisztikai övezet felé igyekvőket. Korábban azért akadtak ugyan olyanok, akik különböző kerülő, kacskaringós hegyi utakon a hatóságot megkerülve elindultak a Bükkbe, ám hamar visszafordultak, hiszen parkolni sem tudtak és látványosságokat is elzárták előlük. Hatósági szalagokkal kerítették el az erdei tisztásokat, a gyógyturizmus egyik hazai zarándokhelyét a bükkszentkereszti gyógyító köveket, a kilátót és még a környékén lévő padokat sem használhatták az idelátogatók. Így védekeztek eddig a helyiek annak érdekében, hogy a zsúfolt nagyvárosokból érkezők ne hurcolhassák be a betegséget erre a romantikusan szép kistelepülésre.
Ilyenkor telt ház szokott lenni a panziónkban, amely üresen áll már jó ideje, így a szálláshoz tartozó éttermünk is veszteséggel működött. Míg a nagyvárosokban egyre nagyobb divat lett ételt rendelni, ez a trend nem tört be a bükki falvakba. Próbálkoztunk ezzel mi is, de ennek inkább lélektani jelentősége volt, megmutattuk, hogy kitartunk, nem húzzuk le a rolót
– magyarázta a PestiSrácok.hu-nak Győri József, a bükkszentkereszti Ódon fogadó és étterem tulajdonosa, aki azt is elárulta bíznak abban, hogy most elindulhat náluk a szezon.
Érdeklődésünkre kifejtette, miután bejelentették a vidékre vonatkozó enyhítéseket máris megcsörrent a telefonja, többen is szeretnének szobát foglalni az elkövetkező hétvégékre. Nyíregyházáról és az Alföldről várnak vendégeket, nagyon népszerű ez a falu a debreceniek körében is. A családi vállalkozás formájában működő fogadó és az ahhoz tartozó étterem vezetője jelentős segítségként értékelte a kormányzati intézkedéseket, melyeknek köszönhetően nem kellett alkalmazottaiktól megválni, mert rész munkaidőben tudták őket foglalkoztatni ebben a nehéz időszakban is. Azt is részletezte, hogy a válság előtt telt házzal működött az étterem és a panzió is, ezért merészen fejlesztésekbe kezdtek, bővítik a szálláshelyeket és emiatt jelentős hitel is nyomja a vállukat.
Az eddigi intézkedések igen biztatók, tükrözik, hogy a kormány átlátja, mekkora csapást mért ez a vírus a falusi turizmusra, de az állam nem engedte el a kezünket, ezért bizakodunk, mi talpon akarunk maradni és, ha most elindulhat a szezon, akkor bizony megmaradunk
– tette hozzá reményteljes hangon Győri József.
A borsodi megyeszékhelyen mától nyitva tart a Csanyik-völgyben található állatkert, ám a helyi strandok csak május végétől fogadnak látogatókat. A szentesi fürdő viszont már ma megnyitja kapuit. Bár a karanténban töltött hosszú időszak után nagyon sokan vágynak felüdülésre, kikapcsolódásra, rengeteg embert foglalkoztat az a kérdés, hogy az enyhítések eredményeként hogyan fog működni az egészségügy.
Telefonos előjegyzés útján indulhatnak újra a háziorvosi és fogászati ellátások, a szakrendelések, a transzplantációs beavatkozások bizonyos formái és az egynapos sebészeti ellátás
– jelentette be Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere.
Tehát nem tér vissza a régi világ. Az, aki a járvány előtti korszakban időpontot kapott valamilyen szakrendelésre, vagy pont kivizsgálás előtt állt, ne induljon el a helyileg illetékes SZTK-ba, mert nem fogadják az utcáról beballagókat.
Egyetlen fertőzöttről sem tudnak a tízezer fős városrészen
Szobeczki Csanád, miskolci háziorvos érdeklődésünkre kifejtette most átmenetben vagyunk és, ha minden jól alakul úgy véli pár hónapon belül visszatérhet az élet a korábbihoz hasonló kerékvágásba, ám a vírus okozta veszély továbbra is meghatározza az életünket. A doktor elmondta, hogy a körzetébe közel kétezer beteg tartozik, gyanús esetekkel találkozott ugyan, de egyetlen olyan páciense sincs, akinél igazolták volna a fertőzést. Ugyanez igaz a nagyjából tízezer lakosú avas-lakótelepen élőket ellátó hat felnőtt háziorvos közül senki sem találkozott koronavírussal fertőzött beteggel. Ez a biztató adat Szobeczki szerint azonban nem ok arra, hogy könnyelművé váljunk, hiszen a szociális érintkezések lecsökkentése is elősegítette, hogy nem szabadult el a kór Észak-Magyarországon.
Lényegesen többen vannak ma a miskolci utcákon, mint a kijárási korlátozás idején. A rendelőmbe is többen érkeznek és rekordszámú telefonhívást kaptunk délelőtt. A betegek csak egymástól megfelelő távolságra várakozhatnak és lázmérés, illetve kézfertőtlenítés után, maszkban léphetnek be hozzánk. Óránként mindössze négy beteget láthatunk el, ezért türelmet kérünk mindenkitől
– hangsúlyozta portálunknak a doktor, majd megjegyezte többen telefonos bejelentkezés nélkül jelentek meg hétfőn a váróban, ezért mindenkitől azt kérik, telefonáljanak, egyeztessenek mielőtt útnak indulnának.
Rések a felhőben
Az elektronikus receptekhez már hozzászoktak a betegek és jelentős könnyítések is történtek. Nagyon jó, hogy a hozzátartozók is kiválthatják már a vényre felírt gyógyszereket, de néhány fontos segédeszköz és termék nincs benne még ebben a körben. Ilyenek a pelenkák és a vércukorszint mérést szolgáló tesztek, ezeket nem lehet felhőbe küldeni, így hiába váltja ki a patikában valaki a súlyos beteg családtagja gyógyszereit, mégis be kell jönnie a rendelőbe a tesztek és a pelenkák receptjeiért
– vetette fel a problémát Szobeczki Csanád.
Bélteczki János, az ózdi Almási Balogh Pál Kórház vezetője portálunknak elmondta, fokozatosan indul újra a térségben az egészségügyi ellátás. Ózdon ma értekezlettel kezdtek és az országosan kiadott rendelkezéseket összehangolták a helyi viszonyokkal. Bélteczki kifejtette, újraindítani most bizonyos ellátásokat legalább akkora kaliberű feladat számukra, mint a korábbi átszervezések végrehajtása, amely során arra fókuszáltak, hogy a sürgős eseteket ellássák és jelentős kapacitásokat szabadítottak fel a járványügyi veszélyhelyzet miatt. Az igazgató nyomatékosította nem fogadnak az intézetben utcáról betérőket, szigorú menetrendje van a különböző szakvizsgálatokra való bekerülésnek.
Kizárólag telefonos egyeztetés után jöhetnek a betegek és bizony az esetek legalább a hetven százalékában vírustesztet is kell végeznünk a szakrendelésre érkezőknél. Számtalan rendelésen például a fül-orrgégészeten, a szemészeten, a belgyógyászaton is szoros kontaktus alakul ki a beteggel. A szemfenék vizsgálatok elvégzését vagy az epehólyag endoszkópikus eltávolítását teljesen érthető módon előszűrés előzi majd meg
– hangsúlyozta.
Bélteczki János szerint jó okkal bízhatunk abban, hogy hazánk nem fog akkora veszteségeket szenvedni, mint a vírus gócpontjaivá váló mediterrán országok, ám úgy véli korai még fellélegezni és óva int mindenkit a felelőtlenségtől.
A tudatosság a leghatásosabb fegyver
Ez a háború fejben dől el. Erről nem szabad megfeledkezni senkinek, az egészségügyi dolgozóknak sem. A tudatosság a leghatásosabb fegyver a láthatatlan ellenséggel szemben. Nem azért indul újra vidéken az élet, mert elvonult a veszély, hanem azért, mert az óvintézkedéseknek köszönhetően nagyon biztatók az adatok és felkészült az ellátórendszer a tömeges megbetegedések idejére is, az elkövetkező hetekben emelkedhet is a fertőzöttek száma
– magyarázta a szakember.
Bélteczki szerint továbbra is ügyelni kell a higiéniára, a szociális távolságtartásra, az egészségügyi dolgozóknak, pedig minden beteget olyan óvatosan, körültekintően kell ellátni, mintha azok fertőzöttek lennének.
A harcostársaimnak sem győzöm hangsúlyozni, nekik fokozottan kell vigyázni magukra. A napokban például a mentők fulladási roham miatt behoztak hozzánk egy ismert COPD-s beteget, aki sajnos gyakran szenved légzőszervi panaszok miatt. Megfelelő védőöltözetben fogadtuk a pácienst, akiről később kiderült, hogy súlyos alapbetegsége mellett még a koronavírust is elkapta. A mentők nem kapták meg azt a fontos információt, mikor a tüdőbeteghez kiszálltak, hogy lázas esethez mennek, védőöltözet sem volt rajtuk emiatt. Így a legpozitívabb forgatókönyv esetén is két hét karantén vár rájuk, két hétre kiesett ez az egység. Az ilyen esetek miatt szoktam mindig hangsúlyozni, hogy mindenkit úgy kell kezelnünk, mintha fertőzött lenne, megfelelő védőöltözetben és kellő óvintézkedéseket betartva szabad csak érintkezni a gyanús esetekkel
– tanácsolja a szakember az egészségügyi dolgozóknak.
Bélteczki János azt is elmondta, a járóbeteg szakrendeléseken eddig sok idősebb orvos teljesített szolgálatot.
A veszélyeztetett korú kollégák jelentős része hiányzik most a rendszerből. Nálunk nagyjából a fele jelezte az idősebb kollégáknak, hogy kész újra munkába állni
– tette hozzá az intézményvezető, akinek a szakemberhiányt is orvosolnia kell az újraindulás keretében.
A miskolci Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Központi Kórházban és Egyetemi Oktatókórházban sem fogadják még a járóbetegeket, nagyjából 72 órára van szükség ahhoz, hogy szigorú feltételek mentén a biztonsági előírásoknak megfelelően beinduljanak a különböző rendelések.
Ez a munka több napot vesz igénybe. Célunk: hogy a járványügyi helyzet által igényelt speciális feltételrendszer megteremtésével, a beteg és dolgozói biztonság fenntartása mellett, minél több betegünk számára tegyük lehetővé a járóbeteg rendelések igénybevételét
– hangsúlyozta a PestiSrácok.hu érdeklődésére Révész János főigazgató.
Révész János, azt kéri a térség betegeitől, hogy most még csak előzetes háziorvosi konzultációt követően, kizárólag életveszélyes állapot vagy sürgős szükség esetén látogassák rendeléseiket.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS