Az elképzelések szerint 2022 végére az államadósság GDP-hez mért arányát 60 százalék alá akarja mérsékelni a kormány – mondta Varga Mihály pénzügyminiszter csütörtöki sajtótájékoztatóján. A magyar költségvetés helyzete stabil, az államadósság aránya a bruttó hazai termékhez képest folyamatosan mérséklődik, 2019 végére 66 százalék körüli mértékre csökkenhet a 2018 végi 70,2 százalékról.
A miniszter elmondása szerint a kormány tovább kívánja növelni az államadósságon belül a lakosság kezében lévő állampapírok arányát: a mostani mintegy 7500 milliárd forintról 11 ezer milliárd forintra szeretnék emelni a háztartásoknál lévő állampapírok mennyiségét. A magyar állampapírok értékesítése a héten átlépheti a 3000 milliárd forintos határt. Hozzátette, hogy a Magyar Állampapír Plusz értékesítésének hatására a lakosság kezében lévő államadósság aránya 25 százalékra emelkedik; az Államadósság Kezelő Központ által kezelt központi költségvetési adósságon belül ez az arány eléri a 30 százalékot. Varga Mihály kijelentette: a Magyar Állampapír Plusz konstrukcióján jelenleg nem kíván változtatni a kormány. A pénzügyminiszter elmondása szerint további cél az állam devizában fennálló adósságának csökkentése – ez a korábbi 50 százalék fölötti szintről mára 20 százalék körüli szintre mérséklődött.
Az állam így minden eddiginél olcsóbban finanszírozhatta a működését; 2012 óta mind a rövid, mind a hosszú állampapírok hozamai jelentősen, hozzávetőleg 7 százalékponttal csökkentek
– emelte ki a tárcavezető. Ezzel összefüggésben 2009-ben még a GDP 4 százalékát tették ki a kamatfizetéssel járó kiadások, 2020-ra már csak 1,9 százalék a tervezett mérték.
Kurali Zoltán, az ÁKK vezérigazgatója a 2019-es adósságkezelés kapcsán megjegyezte, hogy a Magyar Állampapír Plusz nemcsak a lakosság kezében lévő állampapír-állomány arányának növekedését, hanem a lakosságnál lévő papírok futamidejének megnövekedését is támogatta, átlagosan 1,6 évről 2,6 évre. Varga Mihály kérdésre elmondta: lényegében elkészült a nyugdíjkötvény, már az idén piacra tudták volna dobni, de a sok új termék mellett nem akarták ezt is elindítani, így a bevezetése 2020 első felében várható.
Forrás: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS