A Nemzeti Választási Bizottság pénteken felfüggesztette a szocialista Czeglédy Csaba mentelmi jogát. A bizottság erről sürgősséggel döntött Polt Péter legfőbb ügyész indítványára, amelyben kérelmezte Gyurcsány Ferenc ügyvédjének, a több mint hatmilliárdos csalással és más bűncselekményekkel gyanúsított MSZP-s politikus mentelmi jogának felfüggesztését. Czeglédy maga is megjelent és felszólalt az NVB ülésén. A bizottság két tagja szavazott csak a mentelmi jog megtartására: egyikük az MSZP-s delegált, Litresits András volt.
Négy igen és két nem szavazat mellett a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) pénteken délután felfüggesztette Czeglédy Csaba szocialista politikus mentelmi jogát. A döntés jogerős. A két nemmel szavazó egyike Fábián Adrián választott tag, a másik az MSZP-PM delegáltja, Litresits András volt. A szavazás előtti vita során Litresits arra hivatkozott, hogy Czeglédy ellen még nem emeltek vádat. Sasvári Róbert választott tag viszont rámutatott: nekik csak a mentelmi jogról kell dönteniük, a bűncselekmény megítélése majd a bíróság feladata lesz. Az ülésen Czeglédy Csaba is részt vett, így az NVB-nek kötelessége volt meghallgatni őt. A szocialista politikus arra hivatkozott: szerinte a mentelmi jog felfüggesztése nem lehet automatizmus, neki alapjoga, hogy induljon a választásokon, az őt jelölő választópolgároknak pedig joguk van őt választani. Ezeknek a jogoknak az érvényesülését nem akadályozhatja a büntetőeljárás. Mint mondta, nem lehet kétséges, hogy újra kényszerintézkedés alá helyezik, és az NVB-nek mérlegelnie kell, hogy a kényszerintézkedéssel akadályozzák majd őt a választáson való részvételben. A jelölt azt kérte a bizottságtól, mentelmi jogát a magasabb társadalmi érdekre – a választási eljárás zavartalan folytatására – tekintettel ne függessze fel, illetve ha a felfüggesztés mellett dönt, akkor mutasson rá, hogy a mentelmi jog felfüggesztése nem hozzájárulás a büntetőügyben elrendelésre kerülő kényszerintézkedéshez. Hangsúlyozta ugyanakkor: nem kívánja akadályozni a büntetőeljárás lefolytatását.
Budai Gyula: két fontos tanulsága van az ügynek
Budai Gyula fideszes országgyűlési képviselő az NVB ülése után újságíróknak azt mondta: két fontos tanulsága van az ügynek. Az egyik, hogy az MSZP és a DK továbbra is falaz Czeglédynek, hiszen a mentelmi jog felfüggesztése ellen érvelt az MSZP-s delegált. A másik tanulság, hogy az NVB a hatályos jogszabályok szerint járt el. Kiemelte: mentelmi ügyeknél vizsgálni kell, hogy a szóban forgó büntetőügy összefüggésben van-e a képviselőjelöltséggel, ám Czeglédy esetében erről szó nincs, hiszen korábban elkövetett bűncselekményekről van szó. A fideszes politikus rámutatott: ezek után a Csongrád Megyei Főügyészség kezdeményezheti a kényszerintézkedés elrendelését a bíróságnál, jelen esetben a Csongrád Megyei Törvényszéknél. Budai Gyula szerint
egy ilyen tárgyi súlyú ügyben, egy több mint hatmilliárdos csalás esetén indokolt a legsúlyosabb kényszerintézkedés elrendelése.
Czeglédy Csaba: jogilag nem volt helyes a döntés
Czeglédy Csaba a mentelmi joga felfüggesztése utáni rögtönzött sajtótájékoztatóján elmondta, „nem kívánja a büntetőeljárást megúszni”, de szerinte jogilag nem volt helyes az NVB döntése:
A büntetőeljárásról szóló törvény alapján ugyanabban az ügyben még egyszer nem lehet senkit sem őrizetbe venni, úgyhogy kíváncsian várom, hogy ebben az ügyben hogyan fogják – teljesen törvényellenesen – az újbóli előzetes letartóztatásomat indítványozni.
Hozzátette: szerinte az ellene folyó eljárásnak köze van a 2018-as választásokhoz, hiszen az elmúlt hónapokban több olyan ügy is nyilvánosságra került volna, ami teljesen más színben tünteti fel a jelenlegi kormánypárti képviselőket a választók előtt.
Igenis a mostani kormánypártoknak van félnivalója attól, hogy én szabadlábon vagyok.
A PestiSrácok.hu kérdésére, mely szerint tovább kívánja-e vinni az ügyet, azt válaszolta: a Kúriához fordul jogorvoslatért. Budai Gyula ennek kapcsán viszont portálunknak azt hangsúlyozta: az NVB döntése jogerős, így a Kúriához fordulás nem befolyásolja a kényszerintézkedés esetleges elrendelését.
Ifj. Lomnici Zoltán: szakmai vita zajlik
Az ügyben portálunk megkereste ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogászt, aki elmondta: az NVB arra az álláspontra helyezkedett, hogy a mentelmi jog körében az országgyűlésről szóló törvény által delegált hatáskörben jár el, ezáltal valóban nincs helye a határozat szemben bírósági felülvizsgálatnak. Ha Czeglédy Csaba mégis úgy dönt, hogy a Kúriához fordul, a Kúria pedig úgy, hogy osztja az NVB álláspontját, akkor érdemben nem fognak foglalkozni az üggyel. Ebben az esetben az MSZP-s politikus az Alkotmánybíróságnál tudja megtámadni a döntést. Azzal kapcsolatban pedig, amire Czeglédy Csaba hivatkozik – nevezetesen, hogy ugyanabban az ügyben még egyszer nem lehet senkit sem őrizetbe venni – az alkotmányjogász szerint jelenleg egy szakmai vita zajlik, de nem kizárt, hogy a nyomozó hatóság újból kezdeményezni fogja az őrizetbe vételt, s a bíróság előzetes letartóztatásba helyezi Czeglédyt.
DK: a Czeglédy-üggyel Gyurcsányt akarják lejáratni
A párt szóvivője pénteki, budapesti sajtótájékoztatóján arra hivatkozott, hogy a Hír TV csütörtök esti műsorában Czeglédy Csaba azt mondta, előzetes letartóztatása idején rá akarták venni, hogy tegyen hamis tanúvallomást Gyurcsány Ferenc ellen. Gréczy Zsolt úgy fogalmazott: ezzel bebizonyosodott, hogy Czeglédy Csaba „egy politikai indíttatású koncepciós per áldozata”, Polt Péter legfőbb ügyész pedig Orbán Viktor „bűntársa”.
A hatalomnak az üggyel az volt a célja, hogy leszámoljon Gyurcsány Ferenccel
– fogalmazott. A politikus azt mondta, hogy a Sukoró-ügyben elítélt Tátrai Miklós és Császy Zsolt is azért vannak börtönben, mert nem voltak hajlandóak hamisan vallani DK elnöke ellen.
Ezek az emberek hősök, akik példát mutatnak az egész nemzetnek
– foglalta össze véleményét Gréczy Zsolt.
Fidesz: Czeglédy Gyurcsány embere
„Mindenki a saját szemével láthatja: Czeglédy Gyurcsány embere” – így reagált a Fidesz Gréczy Zsolt nyilatkozatára.
Ha valakinek eddig kétségei lettek volna, akkor most már a saját szemével láthatja: Czeglédy Gyurcsány embere, és a Czeglédy-ügy Gyurcsány Ferenc és az egész baloldal korrupciós ügye
– olvasható a párt közleményében, melyben egyúttal azt is írták: Czeglédy Csaba valószínűleg a DK-nak gyűjtötte az ellopott milliárdokat.
Elképesztő, hogy Gyurcsányék hősként ünnepelnek egy durva adócsalót, aki csak azért hagyhatta el a börtönt, mert gátlástalanul visszaélt a joggal, Gyurcsány és az MSZP segítségével ajánlásokat gyűjtött, hogy képviselőjelöltként kiszabadulhasson. Czeglédynek a börtönben a helye, vissza kell oda kerülnie
– tették hozzá.
Több mint hatmilliárdos kár
Gyurcsány Ferenc ügyvédje ellen a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Dél-alföldi Bűnügyi Igazgatósága bűnszervezetben, üzletszerűen, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette miatt indított nyomozást, amelyet a Csongrád Megyei Főügyészség felügyel. Czeglédy Csabát több mint hatmilliárd forint vagyoni hátrányt okozó, bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalással gyanúsítják. Mivel a bíróság úgy látta, hogy esetében fennáll a szökés, elrejtőzés veszélye, illetve az, hogy bizonyítékokat tüntetne el, összebeszélne a társaival és befolyásolná a tanúkat, az MSZP-s politikust tavaly június közepén előzetes letartóztatásba helyezték, melynek határidejét a bíróság legutóbb március 15-éig hosszabbította meg. Czeglédy azonban kihasznált egy törvényi kiskaput: eldöntötte, hogy képviselőjelölt lesz. Az Országgyűlésről szóló törvény alapján ugyanis a jogerősen nyilvántartásba vett jelölteteket a képviselőkkel azonos mentelmi jog illeti meg azzal az eltéréssel, hogy a mentelmi jog felfüggesztéséről a Nemzeti Választási Bizottság határoz.
Miután Czeglédy pártfogói sikeresen összegyűjtötték az országgyűlési választásokon való induláshoz szükséges ajánlóíveket, így a helyi választási bizottság nyilvántartásba is vette a képviselőjelöltet. A döntés ellen Tényi István jogász jogorvoslattal élt, amit a Vas megyeiek első fokon elutasítottak. Tényi azonban megfellebbezte a határozatot, így került az országos grémium elé az ügy. A Nemzeti Választási Bizottság hétfőn érdemi vizsgálat nélkül utasította el a fellebbezést, azaz a jogorvoslat iránti kérelmet. Elsősorban arra hivatkoztak, hogy bizonyítékok hiányában az alkalmatlan az érdemi vizsgálatra. Ezek után Czeglédy Csabát március 1-jén országgyűlési képviselőjelöltként jogerősen nyilvántartásba vették, ami miatt mentelmi jog illeti meg, így a vele szemben lévő eljárást – ennélfogva az előzetes letartóztatását is – meg kellett szüntetni. Czeglédy csütörtöki szabadulásánál a PestiSrácok.hu munkatársai is ott voltak, az eseményről készült videós összeállításunkat itt megnézhetik.
Ahogy fentebb írtuk, van lehetőség a képviselőjelöltek mentelmi jogának felfüggesztésére. Az ügyészség tájékoztatása szerint:
az Országgyűlésről szóló törvény rendelkezése szerint az országgyűlési képviselőjelölt mentelmi jogának felfüggesztését a legfőbb ügyész indítványozhatja a Nemzeti Választási Bizottság elnökénél és a mentelmi jog felfüggesztése esetén a büntetőeljárás folytatható.
Polt Péter legfőbb ügyész pénteken indítványt is tett az NVB elnökénél Czeglédy Csaba mentelmi jogának felfüggesztésére. Az ügyet a testület pénteken kora délután sürgősséggel tárgyalta, majd a több mint hatmilliárd forintos költségvetési csalással gyanúsított szocialista politikus mentelmi jogának felfüggesztése mellett döntött.
Vezető képünkön Czeglédy Csaba az NVB pénteki ülésén érdeklődve néz; fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS