Mintegy félmillió katalán követelte a függetlenséget és az autonómiát szombaton Barcelonában, a szabadság szót egyszerre skandálta az óriási tömeg. Katalónia függetlenségéért a tegnapi Barcelona meccsen is demonstráltak a szurkolók. Válaszul Madrid bejelentette, gyámság alá helyeznék Katalóniát és lefejezné a katalán intézményeket. A függetlenségi harcok vezetői minderre úgy reagáltak, a spanyol kormány nem csak az autonómiát függesztette fel, hanem a demokráciát is. A PestiSrácok.hu is ott volt a tegnapi tüntetésen.
Mintegy 450 ezren tüntettek a katalán függetlenség mellett szombaton az 1,6 millió lakosú Barcelonában, a tüntetők éjfélig demonstráltak az utcákon és a tereken a katalán fővárosban. A demonstráció délután, 17 órakor kezdődött, a függetlenségért tüntetők a katalán parlament előtt gyűltek össze. A 450 ezer ember egyébként Barcelona lakosságának több mint a negyede.
A parlamentnél egybegyűlt tömeg élére maga Pigemount elnök állt – aki 21 órakor mondott beszédet. Azt mondta Franco óta nem érte ilyen támadás Katalóniát. Bár a függetlenséget ezúttal sem kiáltották ki, de azt kijelentette Pigemount, hogy nem fogadják el a spanyol kormány határozatát, sőt követelik, hogy azonnal vonják vissza azokat. Az elnök Európa nemzeteit is megszólította, támogatásban bízva, mint mondta, a szabad Európa elleni támadás az, amit a spanyol kormány tesz. Ma Katalónia, holnap más nemzetek – mondta az elnök.
Az utcákon 17 órától mintegy 450 ezer ember, a Barcelona stadionjában, a Nou Campban 50 000 ember kiáltotta, skandált egyszerre: Libertate, Inde-Inde-Independencia. A Barcelona-Malága elleni spanyol bajnoki futballmeccsen felcsendültek a függetlenséget éltető rigmusok is az első és második félidő 17. percében. Azért a 17. percben, mert 1714-ben veszítették el a függetlenségüket. Megjelentek a függetlenségi harcban elhíresült zászlók, jelképek. Az áthúzott fej, Democratia felirattal, valamint színes lobogók, rajtuk az igen: Si! felirattal, mert ők igennel szavaztak a függetlenedésről szóló, spanyol kormány által betiltott népszavazáson. Ugyanezek a zászlók az erkélyeken, ablakokban is megjelentek, hirdetve, hogy az ott lakók is elszakadnának Spanyolországtól.
A tüntetések körülbelül éjfélig tartottak, reggelre lenyugodtak a kedélyek, de félő, hogy ez a csak a vasárnapnak szól, ami a pihenésé és a családé itt Barcelonában. A spanyol a parlament a jövő héten ülésezik és dönt a kormány előterjesztéséről. A parlamentben minden oldalon vannak a katalán függetlenséget tagadó és támogató erők is, pártoktól függetlenül. A kormány javaslata szerint feloszlatnák a katalán parlamentet és új választásokat írnának ki a tartományban, valamit a jövőben a jelenlegi autonómiát is megnyirbálnák. A katalánok például nem nevezhetnék ki önállóan a minisztereiket és a törvényalkotásuk is spanyol gyámság alá kerülne. Ha ezt elfogadja a spanyol parlament, Katalónia utolsó lépésként vélhetően megpróbál mattot adni, és kikiáltja a függetlenséget. Ez esetben elszabadulhat a “pokol” a katalán fővárosban.
Egy általunk megkérdezett, Barcelonában élő és tanuló magyar egyetemista azt mondta: elképzelni sem tudja, hogy ha tényleg kikiáltják a függetlenséget, mit tesz majd a spanyol kormány.
“Egyelőre az egész egy játszmának tűnik, amelyben mindkét fél tesztelgeti a másik erejét, és az utolsó lépés a függetlenség lehet. Az viszont biztos, hogy a katalán nép minden atrocitásra egyből ugrik, és erő is van a kezükben. A tüntetések erősödnek, a demonstrálók körében az egyetemisták hatványozottan jelen vannak” – mondta a PestiSrácok.hu-nak Szabella Olivér.
Oriol Junqueras katalán elnök-helyettes Twitter-oldalán azt írta a spanyol kormány bejelentései után: “ma nem csak az autonómiát függesztették fel, hanem a demokráciát is”. Carme Forcadell, a katalán parlament elnöke – miután miután részt vett a felvonuláson – sajtótájékoztatóján “de facto államcsínynek” nevezte a Mariano Rajoy spanyol kormányfő által bejelentett intézkedéseket, amellyel “lefejezik” a katalán intézményeket. “Egy autoriter puccs az Európai Unió tagállamán belül” – fogalmazott, hozzátéve: a spanyol miniszterelnök célja, hogy végezzen egy demokratikusan választott kormánnyal. A függetlenségi párti politikus azt hangoztatta: Mariano Rajoy nincs tudatában annak, hogy az intézményeket támadva az állampolgárokat támadja, akiknek megsértették az alapvető jogait. Kijelentette, hogy elkötelezik magukat a katalán parlament szuverenitása, a demokrácia védelme mellett, és egy lépést sem hátrálnak.
Fotók: PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS