Fanyalogva és egy vaskos hazugsággal közölte a Népszava a nyugdíjasoknak járó idei nyugdíjprémium és egyszeri nyugdíjkiegészítés mértékéről szóló tudósítását. Azt állították, hogy sokkal magasabb emelést kaphattak volna az idősek, ha az Orbán-kormány nem törli el az úgynevezett svájci indexálást, vagyis a nyugdíjemelés kiszámításának módját. Csakhogy a valódi tettes Bajnai Gordon volt, akinek kormánya beterjesztette ezt a javaslatot 2009 tavaszán, és az MSZP-s – és az akkor még létező SZDSZ-es – képviselők meg is szavazták.
Íme, a Népszava okfejtése, amelynek címe Orbán már megígérte, most megkapják a morzsákat a nyugdíjasok:
A számítások szerint ha az Orbán-kormány nem törölte volna el a nyugdíjszámítás korábbi módszerét (a svájci indexálást) 2010-ben, jelentősen több pénzt kapnának havonta a nyugdíjasok. 2017-ben például a 2,4 százalékos tényleges nyugdíjemelés helyett 7,65 százalékkal, 2018-ban a 3 százalékos emelés helyett 7,15 százalékkal kellett volna emelni a nyugdíjakat.
A valóság azonban az, hogy Gyurcsány Ferenc lemondása után, a vicces castingolás nyomán Bajnai Gordon lett a miniszterelnök, aki az elrontott gazdaságpolitika és a válság következtében bevetette a szokásos balliberális csodafegyvert, a megszorítások sorozatát – ez volt a Bajnai-csomag. Az intézkedések között volt az említett svájci indexálás megszüntetése – vagyis azé a számítási módé, amely szerint a nyugdíjasok járandósága az infláció és a nettó keresetemelkedés átlagával emelkedik. És ekkor törölték el a 13. havi nyugdíjat is.
Bajnai Gordon egyébként biztosra ment: megválasztása előtt írásban követelt garanciát valamennyi szocialista és szabad demokrata képviselőtől, hogy megszavazzák megszorító csomagját. Akkor megfenyegette őket azzal is, hogy lemond, ha akár csak egyetlenegy ponton felpuhítják a Bajnai-csomag részét képező nyugdíjlépéseket.
Rezsiutalvány után nyugdíjprémium és nyugdíjkiegészítés
De lássuk, mi lesz: a nyugdíjasokat az idén is megilleti a nyugdíjprémium, amelynek összege 20160 forint lesz, és a tervek szerint már novemberben kézhez kaphatja a mintegy 2,5 millió jogosult. Egyébként a november jó hónap lesz az időskorúak számára, hiszen a nyugdíjkiegészítés címén is plusz pénzt kapnak. Vagyis két jogcímen kapnak több pénzt, és ez nem keverendő össze a múlt havi rezsiutalvánnyal.
El kell ismerni, hogy a nyugdíjemelési rendszer kissé komplikáltra sikerült, és a jámbor földi halandó nem is igen érti ezeket a képleteket. De a lényeg az, hogy a nyugdíjkiegészítés inflációs pótlék, míg a nyudíjprémium egy olyan összeg, amit a gazdaság jó teljesítménye miatt kell kifizetni. Ennek alapfeltétele, hogy a magyar gazdaság éves növekedése meghaladja a 3,5 százalékot. Ezt idén is sikerült teljesíteni, hiszen a GDP mostanság 5 százalék körül bővül. Egyébként a novemberi lesz az eddigi legnagyobb összegű nyugdíjprémium, mert most a tavalyi és a tavalyelőtti évnél is nagyobb mértékben nőtt a magyar gazdaság.
Novák Katalin, család- és ifjúsági ügyekért felelős államtitkár ezzel kapcsolatban nemrégiben kifejtette, hogy a kormány bővítette a jogosultak körét, így nemcsak az öregségi nyugdíjban, hanem minden nyugdíjszerű ellátásban részesülő személy, tehát összesen 2,5 millió ember fogja megkapni a novemberi nyugdíjprémiumot. Továbbiakban az államtitkár kiemelte, hogy „azért biztosítják három éve a nyugdíjprémiumot, hogy a nyugdíjasok tudják, ők is részesei a magyar gazdasági növekedésnek”.
Folyamatosan emelkedik a nyugdíjak reálértéke
A nyugdíjkiegészítés pedig úgy áll össze, hogy már az idén januárban volt egy 2,7 százalékos emelés. Ám az éves infláció várhatóan 3,4 százalék lesz, így a különbözetet most fizeti ki az állam. A nyugdíjprémiummal együtt egyszeri nyugdíj-kiegészítést is kapnak novemberben az arra jogosultak. Novák Katalin nemrégiben emlékeztetett arra, hogy 2010-ben megígérték, hogy megőrzik a nyugdíjak vásárlóértékét. Kilenc év alatt „nominálisan 33 százalékkal” nőttek a nyugdíjak; „ha a vásárlóértéküket nézzük, akkor is volt egy 10 százalékos emelkedés 2010-hez képest”.
A kétszeri plusz pénzt egyébként maga Orbán Viktor is megígérte a közelmúltban, amikor az Idősek Tanácsának ülésén felszólalt. A miniszterelnök szintén a gazdaság jó teljesítményére hivatkozott, amikor beszámolt a nyugdíjasokat érintő pénzügyi döntésekről. Orbán Viktor azonban a nyugdíjak kérdését összekötötte a családvédelmi akciótervvel. A kormányfő emlékeztetett arra is, hogy a nyugdíjasok az előző években Erzsébet-utalvány formájában részesültek időközönként különböző juttatásokban, idén pedig rezsiutalványt kaptak pénzügyi segítségként. A Magyar Nemzet tudósítása szerint a miniszterelnök megemlítette, hogy a családvédelmi akcióterv részeként 2020. január 1-jétől igénybe vehető lesz a nagyszülői gyed is, mert a fiatalok könnyebben vágnak bele a családalapításba, ha úgy érzik, van mögöttük olyan nagyszülő, akire számíthatnak.
Az idős emberek fontosak a kormány számára
Hollik István kormányszóvivő korábban a Magyar Nemzetnek nyilatkozva kifejtette: az idős embereknek fontos, hogy biztos és kiszámítható életfeltételek között élhessenek.
Ezt testesíti meg az a megállapodás, amelyet a kormány a nyugdíjasokkal kötött, akik azért tisztelnek meg minket a bizalmukkal, mert ezt a megállapodást betartjuk
– nyilatkozta a lapnak Hollik István, aki emlékeztetett rá, hogy a baloldali kormányok alatt – amelyek elvették a 13. havi nyugdíjat és ígéretük ellenére emelték a gáz árát – mindennek ellenkezőjét tapasztalhatták idős honfitársaink.
Kép: MTI/Mohai Balázs
Facebook
Twitter
YouTube
RSS