Végéhez érkezett a vörösiszapper megismételt büntetőpere a Győri Törvényszéken. Az ítélethozatal előtti utolsó tárgyalási napon az utolsó szó jogán mind a 15 vádlott ártatlannak vallotta magát. A tanácsvezető bíró bejelentette, hogy február 4-én ítélet hoz a különösen nagy kárt okozva elkövetett közveszélyokozás, halált előidéző gondatlan közveszélyokozás, valamint gondatlanságból elkövetett környezet- és természetkárosítás miatt hetedik éve tartó eljárásban – ez már megismételt eljárás. A Veszprémi Törvényszéken Szabó Györgyi bírói tanácsa 2016 januárjában bűncselekmény hiányában minden vádpont alól felmentette a Mal Zrt. felelős vezetőit és dolgozóit. A Győri Ítélőtábla úgy látta, hogy Veszprémben olyan súlyos eljárási hibákat vétettek, ami miatt az ítélet felülbírálatra alkalmatlan. A Veszprémi Törvényszéket új eljárás lefolytatására kötelezték, akik azonban visszadobták a labdát. A megismételt büntetőper 2017 decemberében kezdődött. A védők felmentést, a vád letöltendő börtönbüntetést kért a vádlottakra.
Az úgynevezett vörösiszap-per a legek pere lett a hazai bíráskodás történetében. Több, mint nyolc éve történt a tragédia, de gyakorlatilag a mai napig nincsenek felelősök. Az eljárás elhúzódását eddig mindenki a rekordszámokkal magyarázta…
A nyomozati anyag mintegy 60 ezer oldal. A Veszprémi Törvényszéken 248 tárgyalási napon keresztül tárgyalták az ügyet, 7176 oldalnyi jegyzőkönyv készült. Az ügyész és a vádlottak védői 127 bizonyítási indítványt jelentettek be. Több, mint 400 tanút, illetve sértettet hallgattak meg. Győrben a megismételt eljárásban további 150 tárgyalási napot tartottak – így összesen már 6 éve tart a büntetőper, ami rekordnak számít. De a vörösiszap-per nemcsak a hossza miatt vonul be a történelembe. Soha ilyen drága büntetőper még nem volt Magyarországon. A bűnügyi költség a mai napig meghaladja a 40 millió forintot.
A Veszprémi Törvényszék négy éven át tartó tárgyalássorozat után bár megállapította a vádlottak mulasztásait, azonban Szabó Györgyi bírói tanácsa úgy látta, hogy a X-es kazetta gátja ezektől függetlenül is átszakadt volna, azt alapvetően tervezési hibák okozták, illetve “altalaj eredetű stabilitásvesztés”. A 15 vádlottat bűncselekmény hiányában felmentették, ami óriási közfelháborodást okozott. A károsultak még tüntettek is a törvényszék épülete előtt.
A másodfokon eljáró Győri Ítélőtábla orvosolhatatlan eljárási hibákra hivatkozva aztán hatályon kívül helyezte az ítéletet. Zólyom Csilla tanácsvezető bíró egy órán át sorolta az alapvető hibákat és jogsértéseket, amelyek miatt az elsőfokú ítéletet felülbírálatra is alkalmatlannak minősítették: szabálytalanul jelöltek ki szakértőket, ugyancsak szabálytalanul hallgattak ki tanúkat, de a legnagyobb probléma az volt a veszprémi ítélettel, hogy abból az érdemi, következtetésekkel alátámasztott indokolás, tényállás szinte teljes egészében hiányzott, ennek hiányában pedig nincs megalapozott ítélet.
Újabb tili-toli kezdődött. A Győri Ítélőtábla új eljárás lefolytatására kötelezte a Veszprémi Törvényszéket, ám az közölte, hogy nincs olyan bírája, aki jogosult lenne eljárni az ügyben és nincs kizárva a megismételt eljárásból. Így került újra vissza Győrbe a büntetőper.
A megismételt eljárás 2017 decemberében kezdődött. A vádlottak újfent ártatlannak vallották magukat. Az elsőrendű vádlott, Bakonyi Zoltán, a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi Zrt. egykori vezérigazgatója úgy fogalmazott, hogy semmilyen formában nem ismeri el büntetőjogi felelősségét.
A Mal Zrt. Ajka melletti tározójából 2010. október 4-én kiömlő vörösiszap három települést öntött el: Kolontárt, Devecsert és Somlóvásárhelyt. A katasztrófa következtében tíz ember meghalt, több, mint kétszázan megsérültek, több száz ház pedig lakhatatlanná vált.
Vezető kép: MTI/Varga György
Facebook
Twitter
YouTube
RSS