A perbeszédekkel folytatódott ma a Fővárosi Törvényszéken a kártérítési per, amit a 2019-es dunai hajóbaleset miatt indult. A Hableány-katasztrófa 28 áldozatának hozzátartozói, valamint a hét túlélő Magyarországon eddig még nem követelt nagyságú, 4,3 milliárd forintnyi kártérítésre pereli a Viking Sigyn és a Hableány üzemeltetőit. A felperesek jogi képviselője a Viking Cruises AG és a Panoráma Deck Kft. egyetemleges felelősségéről beszélt ma. A Viking képviselőjétől megtudhattuk, 22 hozzátartozót már peren kívül kifizettek, a többiek álláspontja szerint nem jogosultak kártérítésre. Aminek összegét egyébként is eltúlzottnak tartja. Ítélet februárban várható.
A perbeszédek ugyan elhangzottak ma a Fővárosi Törvényszéken, mégsem született ítélet az összesen 4,3 milliárd forintnyi kártérítési perben, amit az elhunytak hozzátartozói, túlélői indítottak a Hableány-katasztrófa miatt két hajóstársaság ellen.
A magyar jogtörténetben még soha nem volt ekkora összegű kártérítési per. A 2019-es dunai hajókatasztrófa áldozatainak hozzátartozói és a túlélők, összesen hetvennyolcan indították két éve egy magyar ügyvédi iroda közreműködésével a kártérítési pert. A Viking Sigynt és a Viking Idunt működtető Viking Cruises AG és a Hableányt működtető Panoráma Deck Kft. egyetemleges felelősségének kimondását kérték és összesen 4,3 milliárd forintnyi kártérítés megállapítását.
Mit mondanak a Hableány-katasztrófa károsultjai?
A felperesek képviselője kiemelte: tavaly szeptemberben a Pesti Központi Kerületi Bíróság vízi közlekedés halálos tömegszerencsétlenséget okozó gondatlan veszélyeztetése miatt nem jogerősen öt és fél éves, fogházban letöltendő szabadságvesztésre ítélte a Viking Sigyn ukrán kapitányát, Jurij Csaplinkszkijt. Ugyanakkor nem állapította meg a Hableány kétfős, a balesetben elhunyt személyzetének felelősségét, a felperesek szerint azonban az ő tevékenységük is közrejátszott a két hajó összeütközésében, a katasztrófában.
A felperesek képviselője arról is beszélt, hogy az ukrán kapitány észre sem vette a vele egy irányban haladó, de lassabb Hableányt, amikor maga alá fordította, és elsüllyesztette. A Hableány ugyanakkor nem volt olyan műszaki állapotban, hogy kifuthatott volna a Dunára. (A büntetőeljárásban nem rótták fel a Hableány üzemeltetőjének a hajó műszaki állapotát – a szerző.)
A jogi képviselő szerint a tömegszerencsétlenség elkerülhető lett volna, ha a Hableányon az eredetileg előírt háromfős legénység szolgál. (Ezt a tényt megállapította a büntető bíróság, ám nem mondta ki, hogy összefüggésben lett volna a tragédia bekövetkeztével – a szerző.)
A felperesek képviselője szerint kevesebb lett volna a halálos áldozat, ha a Viking Sigynt követő testvérhajója, a Viking Idun személyzete nem mulasztotta volna el a segítségnyújtást. Utóbbi ügyben hétfőn kezdődött a bizonyítási eljárás ugyancsak a Fővárosi Törvényszéken. Az Idun ugyancsak ukrán kapitánya Fjedor Topal Ukrajnából távmeghallgatáson keresztül azt mondta: nem vette észre az ütközést, ezért hagyta el hajójával a helyszínt.
Az ügyvéd hangsúlyozta: méltánytalan, hogy a Viking River Cruises AG. a napi bevételeinek mindössze a töredékét fizetné ki a hivatalos nevén személyiségi jogok megsértéséből fakadó sérelemdíjként, holott hasonló, de sokkal kisebb horderejű ügyekben több millió forintos kártérítéseket ítélnek meg a magyar bíróságok.
A Viking AG. háttérben már egyezkedett a Hableány-katasztrófa károsultjaival
Az elsőrendű alperes, a Svájcban bejegyzett norvég cég jogi képviselője perbeszédében vitatta a felperesek keresetének jogi alapját, szerinte az elhunytak hozzátartozói közül sokan nem álltak szoros kapcsolatban az áldozatokkal. Emlékeztetett rá, több ilyen rokont is meghallgatott a Fővárosi Törvényszék, az pedig polémia tárgya volt, hogy mit jelent a rokoni kapcsolat a magyar, illetve a dél-koreai kultúrában.
A jogi képviselő szerint a Viking Sigyn kapitányának nem jogerős elítélése nem függhet össze a kártérítések ügyével.
Ugyanakkor huszonkét hozzátartozó már kapott 17 és 180 millió forint közötti összegeket, így a sérelemdíjak kifizetése már megtörtént.. A jogi képviselő hozzátette: a felperesek tisztában vannak azzal, hogy a Viking River Cruises AG. nagy bevételekkel rendelkező vállalkozás, szerinte ezért estek túlzásokba keresetükben.
Miért volna felelős a Hableány üzemeltetője?
A Hableány üzemeltetőjének jogi képviselője perbeszédében vitatta, hogy a magyar céget is ugyanolyan felelősség terheli a történtekért, mint a balesetet okozó ukrán kapitányt. Szerinte nincs ok-okozati összefüggés az ütközés és aközött, hogy a magyar hajón kevesebben voltak szolgálatban az előírtnál. (Ezt a büntetőeljárásban sem mondták ki – a szerző.)
Mindkét alperes arra kérte a bíróságot, hogy utasítsa el a felperesek keresetét. A Fővárosi Törvényszék február 16-án hirdet ítéletet az ügyben.
Kiemelt kép: A Hableány-katasztrófa legfiatalabb áldozata, a 6 évesen elhunyt dél-koreai kislány előtt tisztelegnek a koreai katonai mentők 2019-ben (Fotó: Horváth Péter Gyula)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS