Szokatlan lépésként tegnap a Jeruzsálemben található, a kereszténység legszentebb helyének tartott Szent Sír-bazilika fölött fennhatóságot gyakorló keresztény egyházi vezetők bezárták a Golgota feltételezett helyszínére épült templom kapuit, hogy így tiltakozzanak az új adó és az izraeli törvénykezés ellen, amely lehetővé teszi, hogy elkobozzanak bizonyos egyházi földeket – írja a Magyar Idők.
Az évente több millió turistát vonzó szent helyet irányító hat keresztény felekezet – vagyis a római katolikusok, az örmény ortodoxok, a görögkeletiek, a szír keresztények, a koptok és az etióp keresztények – ugyanis úgy érzik, hogy Izrael állam szisztematikus és mindeddig példátlan mértékű támadást indított a keresztények ellen a Szentföldön.
Az első három, a területek felett valódi hatalommal és befolyással bíró felekezet vezetői a minap panaszt is tettek a jeruzsálemi városi önkormányzat azon terve ellen, amelynek célja, hogy módosítsa a vallási adómentességet, szerintük ugyanis ez egy egyértelmű kísérlet a keresztények jeruzsálemi jelenlétének gyengítésére. A tegnap közzétett nyilatkozatukban a felekezet vezetői azt állítják továbbá, hogy a javaslat elfogadása, amely egyre előrehaladottabb állapotban van a miniszteri bizottságok előtt, konkrétan lehetővé tenné az egyházi földek kisajátítását. – Ez az ahhoz hasonló törvényekre emlékeztet minket, amelyeket Európa sötét időiben alkalmaztak a zsidók ellen – áll a közleményükben.
Mivel a szent hely naponta zarándokok ezreit vonzza a világ minden tájáról, 1900 óta nem volt példa arra, hogy politikai okokból bezárták volna: akkor a bazilika óriási faajtóinak zárva maradása az ellen volt hivatott tiltakozni, hogy zsidó telepeseket költöztettek a szent helyhez közel lévő keresztény menedékházba.
Forrás: Magyar Idők; Vezető kép: Origo.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS