A Honvédelmi Minisztérium köszönettel tartozik Maróth Gáspárnak, aki kormánybiztosként, majd államtitkárként elévülhetetlen érdemeket szerzett az elmúlt években a Honvédelmi és haderőfejlesztési program megteremtéséért – közölte Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter. A védelempolitikáért és védelmi fejlesztésekért felelős államtitkár ugyanis távozik a tárcától, az N7 Nemzeti Védelmi Ipari Innovációs Holding Zrt. pedig a Technológiai és Ipari Minisztériumtól a Honvédelmi Minisztériumhoz kerül. A társaság vezetését Palkovics László vezérigazgatóként fogja ellátni.
Az elmúlt évek katonai konfliktusai, háborúi jelentős változásokat hoztak a Magyar Honvédség fejlesztési terveivel kapcsolatosan, Magyarország pedig a vártnál korábban, már jövőre eléri a 2 százalékos, GDP-arányos védelmi költségvetést, amelynek számottevő része haderőfejlesztésre megy majd el. Megépült a gyulai Airbus-gyár, megérkeztek a Panzerhaubitze 2000-esek, illetve átfogó katonai drónstratégiát is bemutatott a kormány. Mindezt a Maróth Gáspár nevével fémjelzett haderőfejlesztési program tette lehetővé, amit 2016-ban indítottak el. Ez most új szakaszba lép. A leköszönő államtitkár közösségi oldalán úgy fogalmazott:
A 2016-ban elindított Honvédelmi és haderőfejlesztési program, az elmúlt évek sikerei után, új szakaszba lép. A napokban benyújtottuk politikai döntéshozatalra a következő 10 év haditechnikai fejlesztési tervét. Ezzel együtt a magyar hadiipar újjáépítésében most új fejezet kezdődik.
Maróth Gáspár végül megköszönte a bizalmat és a támogatást, amiből szavai szerint sok erőt merített az elmúlt években. Hozzátette: „sok erőt és kitartást kívánok mindenkinek a folytatáshoz”.
Palkovics László vezeti majd a védelmi ipari beruházásokért felelős zrt-t
Az erős védelmi ipar Magyarország biztonsági érdeke, hiszen a védelmi ipari beruházások stratégiai előnyt jelentenek Magyarország számára. Ez egyben a nemzetközi rendszerhez kapcsolódó nemzeti védelmi innovációs rendszer megteremtését foglalja magában
– mondta Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter Brüsszelben az MTI-nek kedden. Kifejtette: a kormány szerkezeti átalakítása újabb lehetőséget kínált ezen a téren is a tárca számára, ezért a jövőben az N7 Nemzeti Védelmi Ipari Innovációs Holding Zrt. a Technológiai és Ipari Minisztériumtól a Honvédelmi Minisztériumhoz kerül.
A társaság vezetését Palkovics László vezérigazgatóként fogja ellátni
– mondta el a miniszter. Szalay-Bobrovniczky Kristóf ismertette, hogy a Honvédelmi Minisztérium munkájának átszervezése, a tárca feladatainak beazonosítása és kijelölése véget ért. Hozzátette: a folyamat lezárását jelenti, hogy Novák Katalin köztársasági elnök 2022. november 15-i hatállyal felmentette tisztségéből Maróth Gáspárt, a Honvédelmi Minisztérium védelempolitikáért és védelmi fejlesztésekért felelős államtitkárát, és az általa vezetett területet is átszervezik a jövőben.
A honvédelmi miniszter szerint elévülhetetlen érdemeket szerzett Maróth a haderőfejlesztési program megteremtéséért
Szalay-Bobrovniczky Kristóf közleményben tudatta: Magyarországot és a magyar embereket csak jól felszerelt és jól kiképzett haderővel, valamint erős védelmi ipari háttérrel lehet megvédeni. Szavai szerint a védelemipar egyúttal a magyar gazdaság újabb hengereként járul hozzá hazánk fejlődéséhez is.
A Honvédelmi Minisztérium köszönettel tartozik Maróth Gáspárnak, aki kormánybiztosként, majd államtitkárként elévülhetetlen érdemeket szerzett az elmúlt években a Honvédelmi és haderőfejlesztési program megteremtéséért
– emelte ki a miniszter, hozzátéve: a feladatkörök átalakítása és a minisztérium munkájának racionalizálása során a Maróth Gáspár által felügyelt terület a tárcán belül Gion Gábor stratégiai elemzésért és humánpolitikáért felelős államtitkárhoz kerül.
Szenzációnak számított a szakmában a fegyvergyárak Magyarországra települése
A NATO által elvárt képességeket nemcsak fegyverzet vásárlása útján tudjuk teljesíteni, hanem jól végiggondolt hadiipari befektetések révén is – minderről Maróth Gáspár védelmi beszerzésekért felelős kormánybiztos beszélt még 2020-ban a PestiSrácok.hu-nak adott exkluzív interjúban. Azt is elmondta, hogy a fegyvergyárak Magyarországra települése nagy szenzációnak számít a szakmában, mint ahogyan az is érzékelhető, hogy a haderőfejlesztési programunk végrehajtása olyan elismerést hozott az elmúlt évek során, ami sok más ország számára is bevallottan követendő példát jelent. Hozzátette: amit a Gyurcsány-kormány az ország védelmi képességeinek tekintetében maga mögött hagyott, az sokkoló volt, ez pedig nagymértékben kijelölte stratégiai lépéseink sorozatát.
A haderőfejlesztés, bármilyen furcsán is hangzik, az ország gazdaság stabilitásának helyreállításával indult. A valódi haditechnikai fejlesztésekre csak ezt követően, a második fázisban kerülhetett sor. Kevésszer hangzik el, de köszönet illeti a magyar honvédség egészét, hogy méltósággal és fegyelmezetten kitartott, amíg forrásainak egy jókora részét átmenetileg a gazdaság rendbetételére kellett fordítanunk
– húzta alá Maróth Gáspár. A PestiSrácok.hu figyelemmel kísérte a haderőfejlesztési programot, amelyről rendszeresen beszámoltunk, Maróth Gáspár a Pesti TV-ben is több alkalommal ismertette annak részleteit, amiről a világsajtóban is elismeréssel számoltak be. „A világ egyik legkorszerűbb gyalogsági harcjárművét, a KF41 Lynxet gyártják majd Magyarországon” – ilyen és ehhez hasonló szalagcímekkel jelentek meg beszámolók például a magyar haderőfejlesztés legújabb eredményéről, a Lynx magyarországi gyártásáról.
A polgári kormány egy lényegében lefegyverzett honvédséget örökölt meg, mára viszont nemcsak a lemaradást sikerült több területen behozni, de a magyar állam megjelent a nemzetközi porondon is: Ausztriában vásárolt nagy múltú, aknavetőket gyártó üzemet, együttműködést kötött az Airbus-szal és egy cseh céggel. Az előbbi részeként a francia–német hadiipari óriás helikoptereihez gyártunk mozgóalkatrészeket, az utóbbinak köszönhetően Európa egyik legmodernebb kézifegyvergyára működhet Kiskunfélegyházán.
Büszke vagyok az eddigi eredményeinkre. Legfőképpen azért, mert nagyon mélyről indultunk: 2010-ben egy gyakorlatilag lefegyverzett honvédséget vett át a polgári kormány. Ehhez képest ma XXI. századi haditechnika beszerzéséről, alkalmazásáról és élvonalbeli gyártási technológia megteremtéséről beszélhetünk. A haderő reformjáról szövetségeseink is elismerően nyilatkoznak. Fontos kiemelni azt is, hogy ez többről szól egyszerű adásvételnél, mert a haditechnikai eszközök beszerzésén túl a szakszerű üzemeltetéséhez szükséges tudás elsajátítását is magában foglalja. Vagyis a haderő modernizációja a „vas” megvétele mellett a tudástranszferre is kiterjed. Lecseréljük az elavult haditechnikát, megvesszük a modern rendszerek működtetéséhez szükséges tudást, és emellett, ahol lehetőséget látunk rá, olyan megállapodásokat kötünk, amelyekkel bizonyos gyártókapacitásokat hosszú távon Magyarországhoz kötünk. Ezekkel a lépésekkel úgy fordítjuk az adófizetők pénzét haderőreformra, hogy a hazai gazdasági fejlődéshez is hozzá tudunk járulni, és az sem mellékes, hogy közben felhelyezzük magunkat a nemzetközi hadiipar térképére
– fogalmazott 2019-ben a Magyar Nemzetnek adott interjúban Maróth Gáspár, aki az azóta eltelt időszakban bizonyítottan elérte célját. A leköszönő államtitkár ezzel a videóval búcsúzott közösségi oldalán:
PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS