
Az ingatlanpiacon idén az első negyedévben visszaesett mind az adásvételek száma, mind a hitelezés volumene, ez az alacsony piaci aktivitás pedig kihat a lakáspiac kínálati oldalára is – mondta a Magyar Nemzeti Bank osztályvezetője hétfőn online sajtótájékoztatón.
Winkler Sándor a jegybank májusi lakáspiaci jelentése alapján közölte, 2022-ben Magyarországon 142 ezer ingatlan-adásvétel történt, ami 19 százalékos csökkenés 2021-hez képest. Elsősorban a tavalyi negyedik negyedévtől következett be egy nagyobb, 36 százalékos éves szintű visszaesés, az alacsony piaci aktivitás pedig kitartott idén az év elején is: az első negyedévben az ingatlan-adásvételek száma 43 százalékkal csökkent 2022 azonos időszakához képest. Az MNB osztályvezetője szerint a kereslet visszaesésében szerepet játszik a bizonytalan gazdasági kilátások miatti kivárás a piacon, a korábbi években kialakult magas árszint és a csökkenő hitelezés is. Utóbbiról elmondta, idén márciusban éves összevetésben 69 százalékkal csökkent a kihelyezett lakáshitelek volumene. Ezen belül az új lakás vásárlására, építésére felvett lakáshiteleknél tapasztalták a legnagyobb, több mint 80 százalékos visszaesést. Ebben az Nhp Zöld otthon program okozta magas bázis is szerepet játszott – jegyezte meg.
Winkler Sándor kiemelte, a lakáspiacot és a lakáshitelezési piacot jellemző csökkenő kereslet és mérséklődő aktivitás az EU-tagállamok széles körében is megfigyelhető, így a magyarországi folyamatok illeszkednek az európai tendenciákba. Példaként említette, hogy a visegrádi országok többségében a magyarországihoz hasonlóan, 60 százalékot meghaladóan csökkent a lakáshitel kibocsátás 2023 elején. Közölte, a csökkenő kereslet kihatott a lakáspiaci árakra: az MNB lakásárindexe alapján tavaly a negyedik negyedévben 3,6 százalékkal csökkentek országos átlagban a lakásárak. Budapesten 1,1, a vidéki városokban 2,9, a községekben 6,6 százalékos lakásár-csökkenést mértek.
Az ingatlanközvetítők tranzakciós adatai alapján azt látják, hogy idén az első negyedévben már enyhén emelkedhettek országos átlagban az árak, Budapesten azonban továbbra is 1 százalékos csökkenést jeleznek az adatok. Az enyhén csökkenő lakáspiaci árszint következtében enyhült a lakásárak gazdasági fundamentumokhoz viszonyított felülértékeltsége
– mondta a szakember. Winkler Sándor úgy vélte, az alacsony piaci aktivitás kihat a lakáspiac kínálati oldalára is. Az építőipart és a lakásfejlesztéseket egyre inkább a kereslet hiánya veti vissza. Tavaly az országban mintegy 20 500 újépítésű lakóingatlant adtak át, ez azonban csak nagyon enyhe növekedés 2021-hez képest. Közölte, a visegrádi országok lakásállomány-arányos építési szintjét tekintve Lengyelországban 1,6 százalékos, Szlovákiában és Csehországban 1 és 0,8 százalékos a lakásállomány megújulási aránya, míg Magyarországon a lakásállomány arányában csak 0,45 százaléknyi újépítésű lakást adtak át. Ráadásul ez az alacsony kínálati szint idén is fennmaradhat, mivel az első negyedéves adatok alapján mintegy 20 százalékkal csökkent az átadott újépítésű lakások száma. A piaci szereplők pedig a 2022-es adathoz képest is kevesebb új lakás átadásával számolnak 2023-ra.
Winkler Sándor pozitívumként említette, hogy folyamatosan bővül a már építési engedéllyel rendelkező, de még el nem indított társasházi lakásprojektek száma, mindez pedig a kereslet visszatérése esetén növekedési tartalékot is jelenthet.
Forrás: MTI, Fotó: PestiSrácok.hu/Horváth Péter Gyula
Noémi
2023-05-23 at 10:15
Remélem a sok ingyenélő erőszakos ingatlankupec éhen döglik.
Logikus
2023-05-22 at 19:12
És miért kell ezen csodálkozni?
Az eladók egyedül maguknak köszönhetik, azzal, hogy eddig olyan irreálisan magas áron adták az ingatlanokat, hogy az ember csak pislogott. Remélem, hogy összeomlik a piac annyira, hogy Budapesten egy 50 m2 lakást csupán 10 millióért lehessen venni!!
Ungarn über alles
2023-05-22 at 18:08
pedig a f*szverő-pizzafutár végzettségű ifjúságunk nagyon igényelné az új ingyen kégliket
Alcapi
2023-05-22 at 17:23
Mert egyébként mindenki azt gondolta, hogy a végtelenségig lehet fújni a lufit? Itt volt már az ideje, hogy egy kicsit visszább vegyenek az orcából a nyerészkedő rohadékok!
Hányinger
2023-05-22 at 17:09
Ilyen árak mellett, nem is csodálkozok rajta. Munkából élő ember nem tud egy vityillóra valót összekuporgatni tíz év alatt sem. Felújítani utána meg főleg. Nem normális ez az egész. Aki 2012 előtt vett lakást, házat, az nagyon nagyot nyert vele, háromszor annyit ér, mint előtte. Aki gyárban melózik minimál bérért, és nem volt még neki, az felejtse el, hogy az életben lesz sajátja. Ezen kellene elgondolkodni. Lakáshoz jutás = lehetetlen. Csak a mutyizók jártak jól, de azok nagyon. És van nem kevés ilyen a politikai körökben is. Az egyszerű nép meg csak néz, hogy hó végén miből eszik. Visszajutottunk a 2010-es színvonalra, csak most már nem tudunk hajlékot sem venni magunknak. Ez egy jobbról jövő kritika, látni kell a hibákat is, nem csak nyalni a jó világról szőtt szép meséket. Mert nincs olyan jó világ.
Füge
2023-05-22 at 16:58
Amint a CSOK és hasonló támogatásokat bevezették minden ingatlanos ezen akart meggazdagodni. Naponta irreálisan kezdték felemelni az ingatlanok árát, abban a hiszemben (jó magyar szokás szerint), hogy minél nagyobb koncot akasszanak le, ez vonatkozik az ingatlan eladókra is! Baromi micsoda összegeket kérnek egy-egy ingatlanért. Be kellene vezetni valami korlátot itt is a gátlástalanság ellen.
Orientál
2023-05-22 at 16:18
Ennek az is az oka hogy nagyon megdrágította az árakat itt is az oroszok elleni balliberális zöld uszító háborús politika ,már a 11-ik embargócsomagot vezetik be nem az oroszok ellen hanem az eu-s polgárok ellen vezetik bés vezették be.
Orientál
2023-05-22 at 16:16
Teljesen megdrágított mindent az oroszok elleni embargósorozat ilyenek mint Sorosék von der Leyenék Macronék Gyurcsányék Szabó Tímeáék …. és az összes háborúzásra uszító elvtársak miatt.
Cuki
2023-05-22 at 15:25
gyerekek, a magyar ingatlan piac nagyon nem normális!
olyan árak vannak, hogy…ember esze megáll…nem azért mert drága, hanem mert hiper drága