Újabb kölcsönügyletre bukkantunk a Gyurcsány Ferenc és Dobrev Klára családi vagyonkezelő cége és a jelenleg milliárdos adócsalás miatt előzetes letartóztatásban lévő Czeglédy Csaba munkaerő kölcsönző vállalkozása között. A PestiSrácok.hu birtokába került dokumentumok szerint 2016 augusztus 15-én az Altus Portfolió Kft. 90 millió forintos kölcsönt folyósított a Czeglédy elnökölte Human Operator Zrt-nek, „A. Portfolio szerződés szerinti kölcsön” címén. Dokumentumainkból kiderül az is, hogy a Human Operator az Oberbanktól is kért kölcsön, amelyet jelzáloggal biztosított. A 2013-as ügylet érdekessége azonban az, hogy az osztrák bank részéről az a K. László fiókvezető jegyezte ellen a szerződést, aki akkor már két éve a Humán Operator felügyelőbizottsági tagja is volt egyben.
Október elején a Magyar Idők írta meg, hogy Gyurcsány Ferenc vagyonkezelésre szakosodott cége, az Altus Portfolió Kft. 2016 februárjában mintegy 255 ezer eurós (78-80 millió forintos) kölcsönt nyújtott a szombathelyi székhelyű Human Operator Zrt.-nek, az év április végi fizetési határidővel. A visszafizetésről szóló dokumentumokat a minap a Magyar Hírlap közölte. Aztán néhány napja érdekes részleteket árult el Gyurcsány Ferenc a hivatalos Facebook oldalán, amivel gyakorlatilag le is leplezte magát.
Csaba munkáját éveken keresztül kifogástalanul és eredményesen végezte. Tisztességes, becsületes embernek ismertem meg, több év közös munka után a barátomnak éreztem. Idén tavasszal megkeresett. Azt mondta, hogy diákmunka szervezésével foglalkozó cége valamilyen adóvitába keveredett az Adóhivatallal, zárolták számláit, átmeneti fizetési gondjai vannak, nem fog tudni bért fizetni a diákoknak, ha nem adok kölcsönt. Én évek óta nem foglalkozom cégeink ügyeivel, ezért Klárához irányítottam. Klára úgy döntött, hogy ad kölcsönt Csabáéknak és én egyetértettem vele. Elkészült a szerződés, átutaltuk a pénzt – írja a DK elnöke.
A bejegyzése szerint ráadásul Czeglédy jelenleg is tartozik neki, hiszen az őrizetbe vétele miatt nem tud fizetni.
Czeglédy elkezdett törleszteni, aztán jött a hír, hogy váratlanul őrizetbe vették és zárolták valamennyi számláját. Ettől a pillanattól természetesen nem tudott fizetni, sőt, a diákmunkások sem kapták meg bérüket. Hogyan is kaphatták meg, hiszen nem fért hozza számlájához az Adóhivatal intézkedése miatt. Itt tartunk most. Hogy valamikor visszakapjuk-e a pénzünket, azt nem tudom – olvasható a Facebookon.
Vagyis itt már két kölcsönről beszélünk, egyet 2016 februárjában, egyet pedig idén tavasszal folyósított a Human Operator Zrt.-nek az Altus.
Szerződés szerinti kölcsön
Úgy látszik tehát, hogy Gyurcsány családi pénzügyi vállalkozása, az Európai Bizottság által is finanszírozott Altus folyamatosan pénzelte a szocialisták fenegyerekének humánerőforrás vállalkozását, amelyet a most portálunknál landolt dokumentumok is alátámasztanak. Az iratok szerint 2016 augusztus 15-én 90 millió forintot utalt át az Altus Portfolio Kft. “A. Portfolio szerződés szerinti kölcsön” címén. A dokumentumokból az is kiolvasható, hogy a Zrt. aznapi nyitó egyenlege, tehát a likvid pénze több, mint 234 millió forint volt, amelynek terhére a cég tisztségviselőinek és alvállalkozóinak csaknem 65 milliót fizetett ki. Az egyetlen bevétele aznap Gyurcsányék 90 milliója volt. A legnagyobb összeg, több mint 53 millió forint egy a büntetőügyben Czeglédyvel együtt előzetes letartóztatásban lévő gyanúsított cégénél landolt. Több mint 6 millió forintot pedig átvezettek a Human Operator Zrt. másik számlájára. A szocialista ügyvéd saját magának is utalt aznap: két bankszámláján összesen 1,7 millió forint landolt megbízási díj címen, továbbá az ügyvédi irodájának is elutalt a Human Operator ugyancsak megbízási díj címén 1,35 millió forintot. Mivel ezen összegek havi megbízási díjként vannak feltüntetve, feltételezhető, Czeglédy Csaba minden hónapban 3 millió forintot rakott zsebre. De jutott pénz az állítólagos „likviditási gondokkal küzdő” Human Operator Zrt. pénzéből a szombathelyi NAV gazdaságvédelmi osztályvezetőjének férjének, valamint a felügyelő bizottsági tagoknak is. Közöttük a legérdekesebb K. László, az Oberbank szombathelyi fiókjának vezetője…
Szocialisták bankja
Az ausztriai Oberbank szerepe már több alkalommal vált kiemeltté a Czeglédy-ügyben. Ennek a banknak az osztrák, Czeglédy Csaba nevén jegyzett széfjében találták meg azt az egy kiló befektetési aranyat, ami a nyomozás során lefoglalták. Néhány napja arra is rámutattunk, hogy az Oberabank gyakorlatilag egybeépült az MSZP szombathelyi irodájával, mindössze egy vékony fal választja el a bankfiókot és pártirodát Szombathely főterén.
A bank szocikkal való összefonódását pedig az a portálunknál landolt dokumentum is megerősíti, amely szerint a Czeglédy Csaba ellenjegyezte Humán Operator Zrt. 2013 szeptemberében kölcsönt vett fel a banktól, amelyet az jelzáloggal biztosított. A jelzálogszerződést a bank részéről pedig az a K. László írta alá, aki a Human Operator Zrt-ben, 2011-től felügyelőbizottsági tag is volt egyben, s aki munkájáért havi apanázsban részesült a Zrt-től. Az okiratot közjegyzővel hitelesítették. A személyi összefonódás tehát az Oberbank és a Human Operator Zrt. között ennek tükrében nem kérdés. A kérdés az, hogy ezt megtehette-e K. László…
A gyanú szerint
Czeglédy Csabát és tárasait a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Bűnügyi Osztálya bűnszervezetben különösen jelentős értékre elkövetett költségvetési csalással gyanúsítja. Eddig 17-főt vettek őrizetbe, 16-an vannak előzetes letartóztatásban, egy fő házi őrizetben. A gyanú szerint bűnszervezet élén Czeglédy Csaba strómanok segítségével egy iskolaszövetkezet hálózatot épített ki. Cége, a Human Operator Zrt. szerződött le a diák munkaerőt igénybe vevő cégekkel, majd egy köztes szervező cégen keresztül kapták meg a munkát a diákszövetkezetek. Míg a megbízók fizettek a Human Operatornak, az adó, közte a diákok munkája után járó járulékok már nem kerültek be az államkasszába. A Human Operator befogadta a számlákat és elutalta járandóságokat, de az iskolaszövetkezetek egyáltalán nem fizettek adót. Korábbi két részes sorozatunkban megírtuk ITT és ITT, hogy abból a multicégeknek is visszafolyathattak, illetve a MSZP pártkasszájába is, vélhetőleg ebből finanszírozták a fiatal baloldal építését, ifjúsági táborokat, programokat, továbbá jelentős összeg kerülhetett készpénzben, illetve befektetési aranyban át a határon. A strómanok által működtetett iskolaszövetkezetek több százmillió forint köztartozással szűntek meg, amivel a költségvetésnek több mint 3 milliárd forint kárt okoztak.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS