Pesti Srácok

Közmunkások, közfoglalkoztatottak alkalmazásával spórolnak az állami intézmények

Közmunkások, közfoglalkoztatottak alkalmazásával spórolnak az állami intézmények

Elsősorban anyagi megfontolásból válhatott gyakorlattá, hogy állami intézményeknél, önkormányzatoknál az alkalmazottakat elbocsátják, és közmunkásokat alkalmaznak helyettük. Balog Zoltán, aki a tárcájához tartozó intézmények révén miniszterként is érintett a kérdésben, vizsgálatot helyezett kilátásba.

A közmunkás-bérek a minimálbér 75–85 százalékát érik csak el, a közfoglalkoztatók pedig jelentős kedvezményeket vehetnek igénybe, a közfoglalkoztatotti bért és az ahhoz kapcsolódó szociális hozzájárulási adót akár 95 százalékáig megtámogathatja az állam. A vélhetően költségtakarékossági megfontolásból kialakult negatív tendenciára már az Európai Bizottság is felhívta a Kormány figyelmét 2013-ban, a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság munkatársainak elbocsátásával kapcsolatban. Az EB aggályosnak tartotta, hogy a közfoglalkoztatás kiszorítja a munkajogi viszonyban végzett munkát.

A Közelmúltban az emberi erőforrás miniszter meghallgatásán a parlament Népjóléti Bizottsága előtt több képviselő is jelezte Balog Zoltánnak, hogy az irányítása alatt működő Klebelsberg Intézményfenntartó Központnál (Klik) aggasztóan nő a közfoglalkoztatottak aránya, míg csökken a közalkalmazottak aránya.

PestiSracok facebook image

A Klik jelenleg csak a második a legtöbb közfoglalkoztatottat alkalmazó állami szervek közül. Az első helyen álló Nemzeti Művelődési Intézet viszont jellemzően minimum érettségivel rendelkező, tartósan munkanélküli munkatársakat foglalkoztat, akik döntően kulturális, közösségépítő tevékenységet látnak el. A Klik és más intézmények, önkományzatok esetén viszont jellemzően főleg takarítókat, karbantartókat, portásokat, adminisztrátorokat helyettesítenek közmunkásokkal, akiknek amúgy is nehezebb a munka világában való elhelyezkedés.

A teljes cikk itt olvasható!

Fotó: hvg.hu

Forrás: VilágGazdaságOnline

Ajánljuk még