Pesti Srácok

Meghalt egy bebörtönzött, éhségsztrájkoló emberi jogi ügyvédnő Törökországban

Meghalt egy bebörtönzött, éhségsztrájkoló emberi jogi ügyvédnő Törökországban

Meghalt egy Törökországban bebörtönzött, éhségsztrájkoló emberi jogi ügyvédnő, aki drámai tiltakozásával azt akarta elérni, hogy tisztességes bírósági tárgyalást tartsanak mind az ő, mind 17 kollégája ügyében – adta hírül pénteken a Haladó Ügyvédek Szövetsége nevű török szervezet.

A 42 éves Ebru Timkit csütörtök éjjel hunyt el egy isztambuli kórházban 238 napnyi éhségsztrájk után. Júliusban került kórházba, halálakor már csak 30 kilogramm volt. Timkitet és ugyancsak bebörtönzött társait azzal a váddal csukták le, hogy kapcsolatban állnak a Forradalmi Népfelszabadító Párt-Front (DHKP-C) nevű szélsőbaloldali csoporttal, amelyet egyaránt terrorista szervezetnek bélyegzett Törökország, az Egyesült Államok és az Európai Unió. Timkitet tavaly márciusban 13 és fél év börtönre ítélték, de ügye nem zárult le, mert fellebbviteli bíróság elé került, amely még nem ítélt. A nő februárban kezdett éhségsztrájkba egyik kollégájával, akinek állapota már szintén válságos.

Török ellenzéki pártok már jó ideje megkérdőjelezik a bíróságok pártatlanságát és függetlenségét Recep Tayyip Erdogan elnök országában. Jogászok több szabálytalanságról és hatalmi beavatkozásról adtak hírt, egyebek közt arról, hogy elmozdították tisztségükből azokat a bírókat, akik eredetileg a vizsgálati fogság megszüntetését rendelték el a 18 ügyvéd ügyében.

Pénteken tömeg gyűlt össze Timkit emlékének adózva Isztambulban. A rendőrség a résztvevők felvonulását könnygázzal és gumilövedékek használatával megakadályozta, és legalább egy ügyvédet őrizetbe vett. Pár hónapja egy baloldalinak mondott, népszerű népzenekar két tagja is belehalt éhségsztrájkjába. Őket is azzal vádolták, hogy kapcsolatban vannak a Forradalmi Népfelszabadító Párt-Fronttal.

PestiSracok facebook image

Törökországban az éhségsztrájkolók általában csak folyadékot fogyasztanak, de vitaminokat is szednek, hogy elnyújtsák tiltakozásukat.

Forrás: MTI; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!