Pesti Srácok

Visszafordíthatatlan spirált indítottak el Zuckerbergék a tényellenőrzésükkel – megszüntetése már csak formalitás

null

Hosszútávú következményeket okozott a Facebook 2016-ban bevezetett, majd idén januárban eltörölt tényellenőrzési rendszere. Nemcsak ismert jobboldali médiumokat – így többek között a mi oldalunkat – vagy véleményvezéreket hallgattatott el, hanem akár pártokat is, gondolva a Mi Hazánkra. Szakértő szerint itt a jobboldalnak is komoly feladata van, hiszen a baloldal erősebb véleményformálásra képes, és könnyebben tudja ostobaságnak címkézni a konzervatív véleményeket, mint fordítva. És mivel Amerikában már régebben átengedték a baloldalnak a véleménymonopóliumot, Zuckerberg lépése csupán formalitás lehet.

Tíz évet sem élt meg a Facebook tényellenőrzési rendszere, amelyet 2016-ban vezetett be Mark Zuckerberg, majd idén januárban jelentette be megszüntetését.

A csaknem kilenc évet megélt „tényellenőrzésnek” az volt a következménye, hogy politikai okokból felfüggesztették többek között lapunk oldalát is, de áldozatul esett a Mandiner, Bayer Zsolt, Bohár Dániel és Deák Dániel oldala is. Gyakorlatilag csak jobboldali véleményeket cenzúrázott a platform, egyre erőteljesebben és egyre látványosabban, miközben a baloldalról jövő gyűlöletcunamikat gond nélkül átengedte az algoritmus.

Erről egyébként Szűts Zoltán médiakutató is beszélt a Mandinernek.

PestiSracok facebook image

– mondta az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem oktatója.

Szűts szerint mindez persze lehet, hogy egy hosszú hagyomány folytatása, hogy itthon mindig a baloldali hangok voltak erősebbek a médiában, és lehet, hogy ez kúszott át a közösségi médiába is. Nem csak a tényellenőrzést látja problémaként, hanem azt is, hogy a baloldal erősebb véleményformálásra képes, még négy ciklusnyi jobboldali kormányzás után is. Ebben szerinte a jobboldalnak komoly feladata van.

– folytatja a médiakutató.

Szűts ugyanakkor figyelmeztet: a butaság valóban jobban terjed, de a baloldali moderátorok, tényellenőrök és megmondóemberek ezt rendszerint a jobboldalhoz kötik. Ugyanakkor ő ebben nem elsősorban a Facebookot, mint céget magát hibáztatná, hanem inkább a platform baloldali megszállásáról beszélne.

– zárta szavait a kutató.

Ajánljuk még