Felháborító és elfogadhatatlan az uniós agrártámogatások csökkentése

Felháborító és elfogadhatatlan, hogy Brüsszel csökkenteni akarja a gazdáknak járó uniós támogatásokat - mondta az M1 aktuális csatorna csütörtök reggeli műsorában Nagy István. Az agrárminiszter úgy vélte, minden eszközzel fel kell lépni az uniós tervek ellen.
A tárcavezető szerint mindent el kell követni és minden eszközt föl kell használni az Európai Bizottság új költségvetési terve ellen, amely ellentétes mindazzal, amelyben az EU Tanácsának magyar elnöksége alatt a tagállamok agrárminiszterei egyetértettek. Nincs józan politikai erő, amely támogatni tudná a gazdák jövőjét veszélyeztető uniós elképzelést, amely azzal is komoly feszültségeket okozhat, hogy a tagállami kormányoknak választaniuk kell a kohéziós és az agrárpolitika támogatása között - hangsúlyozta.

Fotó: Bach Máté
A miniszter úgy látja, a brüsszeli tervezet burkoltan Ukrajna támogatásáról szól, ehhez keresik a forrásokat, és ezért nem lenne külön kerete az agráriumnak, mert azzal rögtön nyilvánvalóvá válna a források csökkentése. Veszélyes az is, hogy az EU az ellenőrizetlen termelésű ukrán termékek és az olcsó dél-amerikai importáru beengedésével akarja csökkenteni az élelmiszerárakat, közben pedig azt sem tudni, ki vállalja a felelősséget a kockázatokért, a minőségromlásért, az európai kultúrtáj fennmaradásáért, ki fogja élhetővé tenni a környezetet, megművelni az európai földeket - tette hozzá.
Nagy István abban bízik, hogy nemzetközi fellépéssel meg lehet akadályozni a bizottsági tervek megvalósulását. A környező országok a visegrádi államokkal együtt elutasítják a kezdeményezést, és a francia álláspontban is lehet bízni, mert abban mindig megjelenik a gazdák hangja is. Az összefogásból létrejöhetne egy olyan koalíció, amely felülemelkedik az európai pártérdekeken, hiszen a választói akarat mindenütt képes befolyásolni a képviselőiket. Az agrártámogatások kérdése össztársadalmi ügy, a tiltakozások ezért elemi erejűek lehetnek, már a kiszivárgott hír hallatán is rengetegen mozdultak meg az egész EU-ban.
A tárcavezető várakozása szerint a tiltakozások erejét akkor lehet majd igazán látni, ha már nem az aratással lesznek elfoglalva a gazdák, és ekkor kezdődnek azok az ülések és egyeztetések is, ahol meg lehet vitatni a kérdéseket. Brüsszel ezek hatására beláthatja, hogy változtatni kell a mostani irányon, amely a jövőt veszélyezteti, a gazdaösszefogás pedig akár el is söpörheti az Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottságot - mondta.
Az agrárminiszter a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában az Európai Bizottság tervét árulásnak nevezte az EU legrégebbi közös politikájával, az agrárpolitikával szemben. Szerinte azok, akik ezt tették, Ukrajna érdekében felrúgták az európai életformát védő értékeket, amelyek garantálták az ellátásbiztonságot és a minőséget. A javaslatból kiderül, hogy a brüsszeli döntéshozóknak fogalmuk sincs az agrárgazdaság működéséről, hiszen azt sem vették figyelembe, hogy a gazdák a fejlődés érdekében akár évtizedekre eladósodnak. Amikor kölcsönöket kérnek, a bankok a támogatásaikat is figyelembe veszik a hitelbírálatnál, és újraértékelhetik azokat, ha változnak a körülmények. A források átalakítása tehát csődhullámot idézhet elő, mindezt azért, mert politikai okokból a brüsszeli döntéshozók Ukrajna támogatását fontosabbnak tekintik, csatlakozásukat már be is árazták a támogatások elosztásába.
Nagy István szerint téves és veszélyes politika ez, hiszen az élelmiszerellátás stratégiai, sőt egyre inkább biztonsági kérdés is. Az agártámogatásoktól függ, lesz-e megfizethető és jó minőségű élelmiszer, élhető marad-e a környezet, ezért drasztikus változásokat nem lehet így bevezetni. Az EU-tagok agrárminisztereinek álláspontja egységes, a gazdák pénzét nem lehet csökkenteni. Ezt senki nem teheti meg büntetlenül, a felháborodás meghátrálásra fogja késztetni a brüsszeli bürokratákat - tette hozzá.
Kisgazda Polgári Egyesület: nem engedhetjük meg az uniós agrártámogatások csökkentését!
A Kisgazda Polgári Egyesület közleményében "élesen elutasítja az Európai Bizottság 2028–2034 közötti uniós költségvetési javaslatát, amely 23%-os, mintegy 84 milliárd eurós vágással sújtaná az uniós agrárköltségvetést".
A továbbiakban úgy fogalmaznak:
A tét óriási: az európai élelmiszerjövő és mezőgazdaság fennmaradása. Nem engedhetjük meg, hogy Brüsszel tovább fokozza a gazdák és a kistelepülések kiszolgáltatottságát és ellehetetlenítse a magyar vidéket.
Az agrárköltségvetés ilyen mértékű tervezett csökkentése élelmiszer-biztonságunkat veszélyezteti: Magyarország évi körülbelül 550 milliárd forint közvetlen támogatását 2028 után jelentős csökkentés fenyegeti. Ez már közép- és hosszú távon megnehezíti a gazdák versenyképességi és fenntarthatósági beruházásait.
Élelmiszer önellátásunk, élelmiszer-biztonságunk és egészségünk, továbbá társadalmi kohéziónk forog kockán: Nem bízhatjuk kétes eredetű, az európai élelmiszer-biztonsági előírásoknak nem megfelelő, egészségügyi kockázatokat magukban hordozó ukrán és dél-amerikai élelmiszerekre az európai és magyar polgárok jóllétét! Élelmiszer-biztonságunk tehát nemzetbiztonsági kérdés. Nem véletlen tehát, hogy csak az elmúlt hetekben számos agrárszervezet, traktoros felvonulásokkal és sok termelővel tüntetett Budapesten és Brüsszelben a javaslat ellen.
A Kisgazda Polgári Egyesület felkéri a magyar kormányt, hogy éljen vétójogával, ha Brüsszel a hazai élelmiszer-önrendelkezés rovására venné el Ukrajna és más uniós prioritások számára a gazdáink támogatását. A közösség fenntarthatósága és önrendelkezése nem alku tárgya! A KPE világossá teszi, hogy élelmiszer-ellátásunkat nem kockáztatjuk, vidékfejlesztés nélkül nincs jövő, valamint a gazdák, a vidék, a társadalmi kohézió és a fenntarthatóság védelme alapvető közérdek.
A Kisgazda Polgári Egyesület kész partnerséget ajánlani minden tisztességes politikai és szakmai szereplőnek, hogy egy korrekt vitában közösen védjük meg a magyar mezőgazdaságot és a vidéki Magyarország jövőjét.