Franciaországban is egyre kevesebb embert kezelnek a kórházakban a koronavírus miatt, a lélegeztetőgépre szorulók száma az utóbbi huszonnégy órában negyvennéggyel, 1701-re csökkent – közölte pénteken este a francia egészségügyi minisztérium, amely azt is jelezte, hogy a Covid-19 fertőzésben meghaltak számának növekedését a jövő hét elejéig nem frissíti.
Az országban csütörtökig 28 215-en hunytak el a járványban. A kórházakban ápoltak száma az előző nap óta kétszázzal csökkent; jelenleg 17 383 fertőzöttet ápolnak egészségügyi intézményekben, de még pénteken is vettek fel kétszázhatvanhárom új beteget. A súlyos betegek száma már csak negyede az április 9-i tetőzéskor ápoltak számának; pénteken harminchat új páciens került lélegeztetőgépre, az egy héttel ezelőtti hatvannégyhez képest.
Miközben a szakemberek egyre kevésbé tartanak a járványnak egy második hullámától, a kormány egyre inkább a gazdasági helyzetre koncentrál, amely jelentősen megszenvedte a karantén időszakát.
Lesznek csődök és elbocsátások a következő hónapokban
– figyelmeztetett pénteken Bruno Le Maire gazdasági miniszter.
Sok ágazat nagyon erősen érintett a válságban, és ha be is indul a gazdaság, nem ugyanolyan ritmusban fog történni, mint korábban
– jelentette ki. A tárcavezető elmondta, hogy júniustól a kormány fokozatosan csökkenti a kényszerszabadságra küldött munkavállalók juttatásainak átvállalását annak érdekében, hogy a termelés megkezdődjön.
Ösztönözni kell a termelés beindulását, mert nem normális helyzet az, hogy az állam száz százalékig átvállalja a fizetéseket
– hívta fel a figyelmet Le Maire. A védőhálónak köszönhetően – amelyet a magánszektorban dolgozók közül 12,7 millióan vettek igénybe a karantén idején – eddig nem történtek tömeges elbocsátások, de a Renault autógyártó már jelezte, hogy május 29-én egy kétmilliárd eurós megtakarítási programot jelent be, amelynek keretében sajtóértesülések szerint négy franciaországi üzemet is bezárhatnak. A gazdasági miniszter úgy fogalmazott, hogy a Renault – amelynek tizenöt százalékban az állam a tulajdonosa – a túlélésére játszik. Az autógyártó cégnek a francia állam egy ötmilliárd eurós hitelkerethez állami garanciát ígért, de ehhez Bruno Le Maire még nem adta meg a zöld utat, és azt pénteken a franciaországi üzemek megtartásától tette függővé.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Julien De Rosa
Facebook
Twitter
YouTube
RSS