A világ 163 országa közül hazánk előkelő helyezést ért el; Magyarország a 18. legbiztonságosabb, békés ország. A Global Peace Index (GPI) listáján első, azaz a legbiztonságosabb ország Izland, míg a legveszélyesebb Afganisztán. Románia csak a 31., Ukrajna 157., Oroszország 158. a listán, ahol Palesztina a 134., míg Izrael a 143.
Az Institute for Economics and Peace (IEP) legfrissebb Global Peace Indexe (GPI – a globális békésség vezető mérőszáma) szerint Magyarország az egyik legbiztonságosabb, legbékésebb ország a világon. A Globális Békeindex a világ népességének 99,7%-át fedi le, és 23 minőségi és mennyiségi mutató segítségével számítják ki, amely igen elismert forrásokból származik, és három területen méri a béke állapotát:
– a társadalmi biztonság és védelem szintje,
– a folyamatban lévő hazai és nemzetközi konfliktusok mértéke,
– és a militarizáltság foka.
A felmérés adatainak bemutatása során kimondták: annak ellenére, hogy 2009 és 2020 között 126 ország javította pozitív irányban a biztonságát, békéjét a globális békésség átlagos szintje kilencedik egymást követő évben romlott, 84 ország javulást, 79 pedig romlást mutat. A romlás összességében azonban nagyobb volt, mint a javulás, mivel a Covid utáni polgári zavargások és a politikai instabilitás továbbra is magas, miközben a regionális és globális konfliktusok felgyorsulnak.
Azaz békétlenebb lett a világ, egy sor országban romlott a biztonság.
A globális konfliktusokban elhunytak száma 96%-kal 238 000-re nőtt. Az új adatok azt mutatják, hogy Etiópiában magasabb a konfliktusban elhunytak száma, mint Ukrajnában, ezzel elhomályosítva a korábbi, a szíriai háború alatti globális csúcsot. 79 országban, köztük Etiópiában, Mianmarban, Ukrajnában, Izraelben és Dél-Afrikában nőtt a konfliktusok szintje.
Az ukrajnai háború hatása a békére egyértelműen negatív, Ukrajna regisztrálta a legnagyobb romlást, 14 helyet esve a 157. helyre zuhant vissza. A 20 és 24 év közötti férfiak 65%-a elmenekültek Ukrajnából, vagy meghaltak a háborúban.
Oroszország a 158. helyen van, annak ellenére, hogy a bebörtönzések, az erőszakos tüntetések, a terrorizmus hatásai és az emberölések aránya javult az elmúlt évben, és az emberölések aránya 2008 óta a legalacsonyabb.
A GPI késztésekor mág nem robbant ki Izrael és a Hamász közötti háború, ám Palesztina és Izrael indexe egyértelműen jelzi, hogy rendkívül veszélyes térségről van szó. (Az IEP Plaesztinát önálló országként vizsgálta – a szerző.)
Palesztina 134., Izrael a 143. a békeindex idei listáján.
Az első tíz legbiztonságosabb ország
- Izland
- Dánia
- Írország
- Új-Zéland
- Ausztria
- Szingapúr
- Portugália
- Szlovénia
- Japán
- Svájc
Hazánknál biztonságosabb, békésebb Kanada, Csehország, Finnország, Horvátország, Németország, Hollandia és Bhután.
Belgium a 20. a listán, míg Svédország 28., ezzel egyel megelőzve Lengyelországot. Szerbia 65, Franciaország 67. a listán, ahol Kína a 80.
Kiemelt kép: MTI/Czeglédi Zsolt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS