Vasárnap óta mindenki azt találgatja, vajon milyen előzmények után dönthetett úgy Bács-Kiskun megye volt főügyésze, hogy eldobja magától az életét. Természetesen összeesküvés-elméletek is felbukkannak a közösségi média bizonyos részeiben és egyesek a “kormány ellenségének eltakarítását” emlegetik. A volt főügyész haláláról szóló sajtóhírek szűkszavúak, csak azt idézik fel, hogy Nánási Lászlót, helyettesével együtt, tavaly november 15-én, azonnali hatállyal felmentette beosztásából a legfőbb ügyész. A hivatalos indokra azóta sem derült fény, csak a találgatás maradt, miszerint az egyik legnagyobb hazai húsüzem olasz tulajdonosának a büntetőügye sodorhatta magával a főügyészt. A Hungary Meat Kft. tulajdonosát ugyanis 5 milliárdos adócsalással gyanúsítják.
Pinit tavaly márciusban vették őrizetbe és 8 hónapig tartották letartóztatásban, mivel az ügyészség és a bíróság álláspontja szerint szabadlábra helyezése esetén fennállt a veszélye, hogy bizonyítékokat tüntet el és megpróbálja befolyásolni a súlyos börtönévekkel fenyegető büntetőeljárást. Az olasz milliárdos a költségvetési károk enyhítésére 2 milliárd forint befizetését, továbbá 1 millió euró óvadék letételét is vállalta volna, ha szabadlábon védekezhet. Letartóztatását mégis folyamatosan meghosszabbították, egészen novemberig. Akkor azonban a Bács-Kiskun Megyei Főügyészség egyszerűen nem indítványozta a kényszerintézkedés meghosszabbítását. Ennek következtében a bíróság nem is dönthetett másként, mint hogy megszünteti azt. Piero Pinit úgy engedték szabadon, hogy még óvadékot sem kellett fizetnie. Aztán történt még valami. Idén tavasszal, éppen a Pini-ügy nyomozása során bukott le egy törvényen kívülivé lett ügyvéd, aki Piniékkel is kapcsolatban állt és aki nyomozókat, ügyészeket, bírókat is korrumpálhatott.
Az olasz húscézár európai hálója
Az olasz húsmágnás Pini családot az európai húspiac legnagyobb szereplői között jegyzik. Több országban működtetnek üzemet és hoztak tető alá óriásberuházásokat. Olaszországban és Lengyelországban is több nagy forgalmú vágóhidat üzemeltetnek, továbbá vannak cégei Szlovákiában, Romániában is. Nemrég pedig egy spanyolországi, azaz katalán üzem létesítésébe is belekezdtek. Piniék üzemei kiterjedt exporthálózatot is felépítettek. Az európai vágóhidakon előállított húsárut a világ 50 országában adták el, elsősorban a Távol-Keleten. Betörtek a kínai piacra is.
Magyarországon mintegy 25 éve vannak jelen. A magyar céget, a Hungary Meat Kft.-t két magyar társsal indította, majd kivásárolta őket. A cég tulajdonosa jelenleg is a MI Meat Investment Limited, azaz egy Limasszolban bejegyzett ciprusi cég. A kiskunfélegyházi üzem, ami ma adóhatósági bűnügyi zár alatt van, de ettől függetlenül zavartalanul működik, a legnagyobb magyarországi húsüzem. Szaklapok szerint a teljes magyar sertésállomány egynegyedét itt dolgozzák fel.
Munkaerő-kölcsönzés, vagy feketemunka és fiktív számlák?
A húsiparban általános jellemző a munkaerő-kölcsönzés, főleg a húsvét előtti és karácsony előtti extra igényű időszakban. Ilyenkor húsipari szakembereket, henteseket és a kezük alá dolgozó betanított munkásokat a legtöbb esetben munkaerő-közvetítőkön keresztül foglalkoztatják, a környező országokból, illetve az ország keleti részéből. Állítólag Piniék ezt olyannyira túlzásba vitték, hogy a NAV-nyomozás indulásakor már sokkal több volt a kölcsönzött, mint a saját, alkalmazott munkaerő. Legalábbis papíron.
Az egyik munkaerő szervező-kölcsönző cég lebukása jelentette a vesztüket. A feketén foglalkoztatott dolgozók ügyén keresztül az adóhatóság 5 milliárd forint értékű áfacsalást leplezett le. A nyomozás jelenleg is zajlik, méghozzá nemzetközi együttműködésben, ugyanis 2016-ben az egyik lengyelországi üzemben, a kutnói vágóhídon is razziát tartottak a nyomozók, ahol feketén foglalkoztatott ukrán vendégmunkásokat találtak.
Már a 2019 márciusi Indexben megjelent Pini-portré kitért arra, hogy milyen “okosan optimalizált a cégcsoport a magyar és a korábbi lengyel üzem között”. Kvázi idő kérdése volt, hogy a lengyelországi lebukás a magyar üzemet is magával rántja.
Csak egy mellékszál, hogy Piero Pini 2003-2006 között a Honvéd FC tulajdonosa is volt, tevékenységét az NBI-es futballcsapatnál is botrányok kísérték. Távozása után ott is 150 milliós adósságot és perek sorát hagyta hátra. Honvéd-szurkolók máig szitkok közepette emlegetik a nevét, mint aki csődbe vitte kedvenc csapatukat.
A nagy lebukás
2016 decemberében 200 rendőr, határőr és adónyomozó szállta meg Lengyelország legnagyobb vágóhídját, Piniék kutnói üzemét. A lengyel Központi Nyomozó Iroda akciójában könyvelési iratokat, forgalmi adóval és külföldi munkavállalókkal kapcsolatos dokumentumokat foglaltak le. A Pini Polonia (Pierp Pini lengyelországi cége) több vezetőjét adócsalással és fekete foglalkoztatással gyanúsították meg. A megalapozott gyanú szerint Piniék lengyel cége 200 millió lengyel zlotyi (15,6 milliárd forint) értékben használt fel költségcsökkentési céllal fiktív számlákat és 64 millió zlotyi (4,9 milliárd forint) összegű áfát csalt el.
Piero Pinit és több társát akkor őrizetbe is vették a lengyel hatóságok. A Pini cég feje, Piero Pini őrizetbevétele után összesen 3 hónapig volt letartóztatásban, majd 100 millió lengyel zlotyi (7,8 milliárd forint) óvadék ellenében szabadon engedték.
Fordulat a lengyel ügyben
Eddig 88 embert gyanúsítanak, és a bűncselekmény tárgya már nem csak adócsalás, hanem bűnszervezet működtetése, bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás. A nyomozás legfrissebb adatai szerint a bűnszervezet tagjai csak Lengyelországban 30 társaságot, céget alapítottak, amelyek kibocsátották a fiktív számlákat, elsősorban munkaerő-kölcsönzésről, ezen kívül vendéglátás, szállásköltség is szerepelt a fiktív számlákon, de ez a 30 cég állította ki a húsáru darabolásáról, csomagolásáról is a számlákat. A lengyel sajtó egy hónapja közölte, hogy a Pini Polonia-ügyben további 12 embert vettek őrizetbe, többek közt a fiktív számlákat kiállító cégek vezetőit, de van köztük egy rendőr is, aki információkat adott ki Piniéknek az ügy fejleményeiről, a nyomozás eredményeiről.
Lengyelországban, ha a vádak a bíróság előtt is megállnak, a bűnszervezet gyanú szerinti vezetői, többek közt Piero Pini és a bűncselekményekben érintett családtagjai, társai akár 25 év börtönt is kaphatnak. Az ügyben a lengyel ügyészség a család 218 millió lengyel zlotyi, azaz 17 milliárd forint értékű vagyonát zárolta.
Nem sokkal az ügy kirobbanása után, még a vagyonzár előtt egyébként Piero Pini megszabadult a bebukott cégtől. A lengyel üzemet egy kínai cégcsoport vette meg, ezzel a Pini család ki is vonult a lengyel gazdaságból.
Bukott fiktív számlák
Még Piero Pini lengyelországi őrizetbevétele előtt, 2016 novemberében bukott le egy reklámtevékenységgel foglalkozó cég, akik autóversenyekhez kapcsolódóan színlelt reklámokat értékesítettek. Akkor még “csak” 3 milliárd forint összegű csalás volt a nyomozás tárgya. Tavaly áprilisban a vádemelés is megtörtént – az összeg 11 milliárdra ugrott. Ekkora értékben segítettek több száz cégnek adókötelezettséget csökkenteni. A vádirat szerint a bűnszervezet 2012 és 2016 között 200 bűncselekményt követett el. Összesen 75 ember ellen emeltek vádat.
Ennek az ügynek a szálai vezethették a NAV nyomozóit Piniék nyomába, akikre ekkor már Lengyelországban is lecsapni készültek. A fenti reklámos ügyben egyik érintett cég, amely fiktív reklámszerződésekkel csalta el az adóját, egy munkaerő-közvetítő cég volt, amely Piniéknek is “szállított” munkásokat.
Százezer tisztán, a többi zsebbe
Találtunk egy HVG cikket még 2013-ból, amelyben vágóhídi munkások panaszkodnak kizsigerelésükre. Nem csak arról beszéltek, hogy napi 16 órát kell dolgozzanak úgy, hogy mosdóba is meghatározott időnként mehetnek ki és munka közben egymáshoz sem szólhatnak, hanem azt is elárulták, hogy mindezért munkaerő-kölcsönző cégen keresztül kapnak hivatalosan 100 ezer forintot, ugyanennyit vagy esetenként még többet zsebbe. Nem a vágóhidat üzemeltető céggel, azaz Pini cégével, hanem alvállalkozóval állapodtak meg, persze csak szóban. Munkaszerződést nem írtak.
Ehhez képest csak tavaly márciusban vették őrizetbe Magyarországon az olasz milliárdost. Erről akkor elsőként a PestiSrácok számolt be.
Magyarországon is kattant a bilincs Pini csuklóján
Az évi a 100 milliárdos árbevételű Hungary Meat Kft. tulajdonosát és két társát a NAV Dél-Alföldi Bűnügyi Igazgatósága bűnszervezetben különösen jelentős értékre elkövetett költségvetési csalással gyanúsítja. A megalapozott gyanú szerint fiktív számlák könyvelésbe iktatásával és feketén foglalkoztatással összesen 5 milliárd forint adót csalt el. Az őrizetbe vétel után a Bács-Kiskun Megyei Főügyészség szökés, elrejtőzés, az eljárás jogellenes befolyásolása, továbbá bűnismétlés veszélye miatt szükségesnek látta, hogy Piero Pini letartóztatásba kerüljön, amit Kecskeméti Járásbíróság el is rendelt.
Amikor már óvadék sem kellett
Ez így is maradt 8 hónapig. A bíróság ügyészi indítványra rendre meghosszabbította a letartóztatást. Még akkor is, amikor az olasz milliárdos annak ellenére, hogy magát ártatlannak vallja és a munkaközvetítőkre mutogat, 2 milliárd forintot fizetett be kárenyhítésként az államkasszába és kérte, hogy rendkívül magas, 1 millió euró óvadék ellenében helyezzék szabadlábra. Arra hivatkoztak, hogy éppen azért került sor a kényszerintézkedésre, mert társaival megpróbálták gátolni a nyomozást, bizonyítékokat manipulálni és tanúkat befolyásolni.
November 6-án egyszeriben csak úgy gondolta a Bács-Kiskun Megyei Főügyészség, hogy az okozott kár egy jelentős része megtérült, (hogy mekkora része, azt el sem árulták), ezért már nincs szükség kényszerintézkedésre Piero Pinivel szemben, ezért egyszerűen nem indítványozta a letartóztatás meghosszabbítását, ellenkezőleg, annak megszüntetését és bűnügyi felügyelet elrendelését kérte. A Kecskeméti Járásbíróság nem mehetett szembe az ügyészi indítvánnyal, ezért nem is volt más lehetősége, mint szabadon engedni az 5 milliárd forint elcsalásával és bűnszervezet vezetésével is gyanúsított Pinit. A bírósági szóvivő egyébként a döntést még a sajtónak is megmagyarázta, amelyben egyértelműen hárította a felelősséget.
Még a Pini fiú is gyártotta a hamis bizonyítékokat
A Bács-Kiskun Megyei Főügyészség megdöbbentő, korábbiakkal ellentétes indítványa történt annak ellenére, hogy a jelek nem arra utaltak, hogy Piniék már ne próbálnák befolyásolni az eljárást, éppen ellenkezőleg. Miközben Piero Pinit kiengedték, a fiát, Marcello Pinit őrizetbe vették hamis tanúzásra felhívás bűntettének megalapozott gyanújával, sőt letartóztatását is elrendelték. Marcello Pini márciusban, amikor az apját bevitték még csak házi őrizetbe került. A gyanú szerint azonban megpróbált tanúkat befolyásolni, többek közt állatorvosokat rávenni arra, hogy a húsok eredetét illetően számukra kedvezően és velük egyezően nyilatkozzanak. Erről a Hírösvény.hu helyi hírportál írt.
Hogy pontosan mi történt, befolyásolhatta-e valami az ügyészi álláspontot, most már talán soha nem derül ki. Egy biztos, a megyei főügyészt, Nánási Lászlót napokon belül azonnali hatállyal felmentette Polt Péter legfőbb ügyész, ahogy a helyettesét és annak helyettesét is. Meg nem indokolta a döntését, amire nem is köteles. Portálunk megkeresésére, melyben az után érdeklődtünk büntetőeljárás is indult-e az ügyészi vezetőkkel szemben, a Központi Nyomozó Főügyészség azt felelte, hogy a volt Bács-Kiskun megyei vezető ügyészeket érintően nincs folyamatban nyomozás.
Nánási László a helyi hírek szerint egy levéltárban kapott segédlevéltárosi állást.
Lebukott nyomozók, ügyészek, bírókat korrumpáló ügyvéd
Ez év márciusában kapcsoltak le a NAV nyomozói egy Jász-Nagykun Szolnok megyei ügyvédet, aki a gyanú szerint szerteágazó hatósági kapcsolataival visszaélve üzérkedett. Viselt dolgaira a Pini-ügyben folytatott nyomozás során bukkantak rá az adónyomozók. Az ügyvéd állítólag több mint egy évtizeden keresztül tevékenykedett: uzsorakölcsönökkel sanyargatott, tett földönfutóvá családokat, vállalkozókat és mégis minden ellene tett feljelentést megúszott. A Pini-ügyhöz úgy kapcsolódik, hogy hozzá köthetőek olyan fiktív számlákat kiállító cégek, amelyekkel a húsipari kft. adót csalhatott.
A NAV akkori közleménye szerint nyomozók bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás, jogosulatlan pénzügyi tevékenység, hamis tanúzásra felhívás és hamis magánokirat felhasználása miatt hét embert vettek őrizetbe. A nyomozás adatai szerint egy bűnszervezet állt annak a számlázási láncolatnak a hátterében, ami egy dél-alföldi vágóhíd részére segédmunkások és rakodók munkájáról állított ki fiktív számlákat. A vágóhíd járulékot nem fizetett az alkalmazottak után, és majdnem 1,5 milliárd forint értékű hamis számlát vásárolt. A számlákat olyan cégek állították ki, amelyek ügyvezetői strómanok voltak. A jutalékból a szóban forgó ügyvéd is részesedett. A pénzügyi nyomozók több mint harminc, félmillió és hatvanmillió forint közötti összegről szóló ügyletet vizsgálnak. Amikor a hatóságok a kölcsönök körülményeinek vizsgálatát megkezdték, az ügyvéd egy tanút megfenyegetett, hogy ne tegyen rá terhelő vallomást.
?️♀️Luxusautókat zárolt a NAV??Luxuskörülmények között élt az az ügyvéd, akit letartóztattak törvénytelen kölcsönök és áfacsalásból való részesedés miatt. Az illető ráadásul egy tanút még a vallomástétel előtt megfenyegetett, hogy elkerülje büntetését. Az éjszakai eligazítás után a NAV dél-alföldi pénzügyi nyomozói, járőrei, informatikusai, a Bács-Kiskun Megyei Főügyészség ügyészei és a TEK egységei felszámoltak egy Jász-Nagykun-Szolnok megyei bűnszervezetet. A nyomozók bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás, jogosulatlan pénzügyi tevékenység, hamis tanúzásra felhívás és hamis magánokirat felhasználása miatt hallgattak ki gyanúsítottakat. Hetüket őrizetbe vették, mert a bűnszervezetben közreműködtek a behajtásban, a pénzfelvételben, a koordinálásban és a fiktív számlázásban. A pénzügyi nyomozók Porsche-t, Ferrarit, Mercedest, Volvót, valamint több mint hetven ingatlant, továbbá készpénzt és befektetést zároltak. A nyomozás adatai szerint egy bűnszervezet állt annak a számlázási láncolatnak a hátterében, ami egy dél-alföldi vágóhíd részére segédmunkások és rakodók munkájáról állított ki fiktív számlákat. A vágóhíd járulékot nem fizetett az alkalmazottak után, és majdnem 1,5 milliárd forint értékű hamis számlát vásárolt. A számlákat olyan cégek állították ki, amelyek ügyvezetői strómanok voltak. A jutalékból a szóban forgó ügyvéd is részesedett. Ez az ügyvéd éveken keresztül úgy adott cégek és magánszemélyek részére törvénytelenül, üzletszerűen kölcsönt, hogy bár a szerződésben kamatot nem kötött ki, a kölcsönadott összegnél magasabb összeget tüntetett fel a papírokon. Hasonló elvek mentén külföldről behozott, nagy értékű járműveket is értékesített a kialkudott eladási ár kamattal növelt értékén. A pénzügyi nyomozók jelenleg több mint harminc, félmillió és hatvanmillió forint közötti összegről szóló ügyletet vizsgálnak. Amikor a hatóságok a kölcsönök körülményeinek vizsgálatát megkezdték, az ügyvéd egy tanút megfenyegetett, hogy ne tegyen rá terhelő vallomást.Az okozott kár, a lefoglalások és zárolások révén teljes egészében megtérülhet. A gyanú szerint elkövetett visszaélések miatt akár tizenhat év szabadságvesztés is kiszabható.
Közzétette: Nemzeti Adó- és Vámhivatal – 2020. március 5., csütörtök
A szolnoki ügyvéd és társai elfogása
Az ügyről a 168 óra közölt részleteket, benne megdöbbentő vallomásrészletekkel és hangfelvétel-leiratokkal.
Ezek szerint Piniék saját dolgozóikat papírozták le úgy, mintha bérelt munkaerő lennének, hogy ne kelljen járulékot fizetni utánuk. Továbbá a bérmunkavégzéshez kapcsolódó fiktív számlákkal áfát igényeltek vissza, és csökkentették az adóbevallásuk összegét. A számlagyáros cégek időközben kicserélődtek. Az új cégek java Szolnok megyei illetékességű volt, és a szóban forgó ügyvédhez kötődött. Az ügyben a hatóságok állítólag több órányi hanganyagot foglaltak le. A 168 óra több részletet is közöl a felvételekből, amelyek arra utalnak, hogy az ügyvéd nyomozókat, ügyészeket és bírókat is korrumpálhatott:
Van ellenünk egy feljelentés névvel, amivel valamit csinálni kell. Olyan nincs, hogy nem csinálunk semmit. Most ott tartok az ügyben, hogy az NNI (Nemzeti Nyomozó Iroda – a szerk.) nem fog eljárást lefolytatni. Át kell tenni valahova. Azt mondta az ügyész, hogy egy olyan NAV-hoz, ahol az ő fennhatóságuk alá kerül. Akkor nagyon nagy valószínűség szerint senki sem lesz meghallgatva, de ha meg is lesz, akkor is csak tanúként. (…) Ezt az ügyet, fogalmazzunk úgy, hogy most tereljük. (…) Eggyel nincsenek tisztában, hogy nekem mekkora hatalmam van.
Olvasható a portálon egy beszélgetés részlet, amelyet állítólag egy a hatóságokkal együttműködő személy vett fel. Azt is felidézik, hogy az ügyvéd üzelmei megkezdésekor az édesanyja még a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Főügyészség csoportvezető ügyésze volt, a felesége az egykori APEH-nál dolgozott, neki pedig kapcsolatai voltak a helybéli és a fővárosi hatóságokkal. Az ügyvéd az elmúlt egy évtizedben a vallomások szerint mesés vagyonra tett szert: 150 értékes ingatlana van szerte az országban, többhangárnyi luxuskocsija, valamint hajói az adriai kikötőkben.
Társaival márciusban fogták el, azóta mindannyian letartóztatásban vannak, és ennek hírére az ügyvéd ellen egyre gyűlnek a terhelő vallomások. A pénzügyi nyomozók tizenöt helyszínen mintegy hatszázmillió forint értékben készpénzt és értékpapírt, csaknem száz ingatlant és számos luxusautót – Bentley, Porsche, Ferrari, Mercedes, Lamborghini – foglaltak le. Hogy kik lehettek azok a nyomozók, ügyészek, bírák, akik együttműködtek vele az elmúlt tíz évben, egyelőre nem ismert.
Az olasz milliárdos és családja előre menekül
Piero Pini jelenleg szabadlábon van. Éppen a katalán üzem ügyeit próbálja egyengetni, ami csaknem bedőlt a magyarországi büntetőügy miatt. Miután Marcello fia Magyarországon börtönben van, most Roberto fiával ügyeskedik. Spanyolországban egész Európa legnagyobb vágóhídját tervezi megépíteni a Pini család. 70 millió euróból (21 milliárd forint). Kis híján megakadt a beruházás, amikor a spanyol lapokban is megjelent a magyar adócsalási ügy, és a kiskunfélegyházi üzem zár alá vétele. A katalán beruházás biztosítékaként ugyanis a magyar üzemet jelölhették meg. A bűnügyi zár azt jelenti, hogy vagyonelemet nem lehet értékesíteni, pénzügyi fedezetként így egy fabatkát sem ér. Piero Pini a spanyol lapoknak mosdatta magát és azt magyarázta, hogy a munkaerő-közvetítők miatt került bajba, azok csaltak adót, nem az ő cége. Azt is megígérte, hogy ha a spanyol üzem felépül, ott alkalmazottként foglalkoztatják majd a beígért 1600 embert. A három Pini fiú egyike, Roberto Pini pedig közleményben nyugtatta a spanyolokat és igyekezett elhatárolni a spanyol projektet a magyar ügytől. Azt írta, a spanyol beruházást nem érintik a magyarországi „események”, mivel a spanyol vágóhíd mögött nem a magyar cég áll, hanem a Pini Italia, vagyis a vállalkozás olasz ága. A hírvidek.hu arról ír, hogy a spanyol beruházás bejelentésén Piero Pini és Marcello fia voltak jelen, és pont ebben a felállásban viszik a magyar üzemet. A portál szerint mindössze az történt, hogy a garanciákat gyorsan átírták az olaszországi cégükre.
Vezető kép: Kapos TV
Facebook
Twitter
YouTube
RSS