
Három szerbiai állampolgár Georgiában tréningeket tartott helyi fiataloknak azzal a céllal, hogy erőszakos hatalomátvételre készítse fel őket a kaukázusi országban – közölte a helyi állambiztonsági szolgálat hétfőn. A georgiai hatóságok szerint az ügynököknek közük lehetett a USAID-hez és az ukrajnai Majdanhoz hasonló zavargásokat készítettek elő.
Az említett személyek georgiai látogatásának kinyilvánított célja az volt, hogy a kulturális szférában működő csoportok számára képzéseket tartsanak az “erőszakmentes stratégiai harcról”. A vizsgálat azonban kimutatta, hogy útjuk valódi célja a kapcsolatteremtés és képzések tartása fiataloknak, valamint befolyásos civil szervezeteknek, amelyeknek az október–decemberre tervezett romboló és illegális akciók magjává kellett volna válniuk Georgiában – írták a jelentésben.
A titkosszolgálat szerint Sinisa Sikvan, Jelena Stoisic és Slobodan Djinovic szeptember 25-én érkezett az országba az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID) georgiai programjának meghívására. Szeptember 26. és 29. között egy fővárosi szállodában képzést tartottak nem kormányzati szervezetek és civil aktivisták részvételével, akik “meghatározó szerepet játszottak volna a kormány erőszakos eszközökkel történő megdöntésének előkészítésében és végrehajtásában”. A szerb állampolgárokat szeptember 29-én az állambiztonsági szolgálat kihallgatta. Ennek során megállapítást nyert, hogy megpróbálták eltitkolni látogatásuk valódi célját. Szeptember 30-án Georgiából Bulgáriába utaztak.
Szeptember 18-án a georgiai állambiztonsági szolgálat közölte, hogy egy csoport, köztük az Ukrajnában tartózkodó Giorgi Lordkipanidze volt belügyminiszter-helyettes azt tervezi, hogy Georgiában az ukrajnai Majdanhoz hasonló eseményt rendez, ha az Európai Unió az év végéig nem adja meg az országnak a tagjelölti státuszt. Az ügynökség szerint zavargásokat szerveznének a kormány erőszakos megdöntése érdekében. Ehhez a szervezők az Ukrajnában az oroszok ellen harcoló georgiaiakat, valamint olyan helyi fiatalokat kívántak bevonni, akiket a lengyel–ukrán határ közelében képez ki a szerb Kanvasz szervezet, amelynek magja az Otpor (Ellenállás), az egykori Milosević-rezsim ellen fellépő ellenállási mozgalom.
Georgia hétfőn magyarázatot követelt az Egyesült Államoktól a zavargások előkészítésének finanszírozására. Irakli Kobahidze, a kormányzó Georgiai Álom – Demokratikus Georgia párt vezetője azt mondta, Washingtonnak magyarázatot kell adnia, hogy az USAID finanszírozta-e a szerb állampolgárok részvételével az országban tartott képzéseket, amelyeken helyieket a hatalom megdöntésére készítettek volna fel.
Mint kiderült, mindezt az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége finanszírozza, amelyet USAID-nek hívnak, ami amerikai segélyt jelent, de ez nem amerikai segély, úgy tűnik nekem. Persze, e tekintetben még tisztázásra lesz szükségünk. Miért finanszírozott az USAID egy ilyen képzést, amelynek közvetlen célja egy georgiai forradalom előkészítése volt?
– tette fel a kérdést Kobahidze a sajtótájékoztatón.
Ez fekete nap a Georgiának nyújtott amerikai segélyek történetében. Amint látjuk, az amerikai nép pénzét itt sajnálatosan arra használják fel, hogy bizonyos forradalmi folyamatokat tervezzenek, célzottan zavargásokra és erőszak kiprovokálására készítsék fel az embereket
– hangoztatta Salva Papuasvili, a georgiai parlament elnöke újságíróknak.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Zurab Kurcikidze
a huszados meg a többiek
2023-10-03 at 00:38
Magyarországon is ugyanilyen zavargások előidézésével próbálkoznak úgy 2010 óta
Pórász Ármin
2023-10-02 at 22:43
Srdja Popovic szellemisége lengi be Georgiát?! Nálunk is próbálkozott. Úgy látszik a tanítványai az akciónisták mennek, ahova küldik őket felforgatni. Ez is egy proxi beavatkozás, máséval a csalánt.
Miki
2023-10-02 at 19:37
Kumulálódik a szar ott is
khm
2023-10-02 at 18:29
Alighanem besokallhatott az Egysült Államokbéli Georgia,és ezért akarták megmajdanoztatni Grúziát.
Gokhlayeh
2023-10-02 at 17:49
Matu2023
Ők magukat kartvelebinek, kartvelinek nevezik.
Országuk a saját nyelvükön Szakartvelo.
Matu
2023-10-02 at 17:21
Gokhlayeh2023-10-02 at 15:41
Most tényleg nem kötekedni akarok, pusztán kíváncsi vagyok: egy grúz emberre mit kell mondani, hogy ne sértődjön meg? Georgiai? Vagy van valami egyszerűbb is?
Gokhlayeh
2023-10-02 at 15:41
Tudományos libsizmus
A magyar nyelvben mindkét változatot használtuk. Eredetileg többnyire a Georgia volt, a Grúziát később a szlávból vettük át. A szlávba az oroszból érkezett, az oroszok az arab-perzsából vették.
Azaz, egyik sem magyar elnevezés.
Ha ők a Georgia-hoz rgaszkodnak, diplomáciai úton külön kérésükre, illik azt megadni.
Tudományos libsizmus
2023-10-02 at 15:07
Gokhlayeh:
Ezen az alapon hívjuk Németországot Deutschlandnak. Bécset Wiennek, és így tovább.
Cserében elvárjuk, hogy pölö a tótok Pozsonynak hívják az ellopott fővárosukat.
Gokhlayeh
2023-10-02 at 14:51
Tudományos libsizmus
Kikérik maguknak a Grúzia elnevezést. Ők maguk ragaszkodnak a görögből vett Georgia változathoz.
Magukat sem grúznak mondják, lehet meg is böködne, ha valamelyikre azt mondanád, hogy ő grúz.
Tudományos libsizmus
2023-10-02 at 14:08
Az magyarul Grúzia.