A CDU elnöke ritkán beszélt olyan lelkesedéssel, mint tegnap a Bundestagban, hogy meggyőzze képviselőtársait arról, hogy adjanak Ukrajnának 500 km hatótávolságú „Taurus” rakétákat. A konzervatív politikus vehemensen magyarázott, mintha a pártja nevében nem lenne benne két fontos szó, hogy keresztény és hogy demokrata. Pedig pont a konzervatív oldaltól várnánk el, hogy mindent megtegyen a tűzszünetért és a békéért. Valamint, ha egy országnak tudnia kellene mit jelent az oroszokkal háborúzni, az éppen Németország. Merz ezek szerint semmit sem tanult hazája történelméből.
A német parlament a Bundestag szerencsére nagy többséggel 182:480 ellenében leszavazta a cirkálórakéta átadását Kijevnek. Viszont a képviselők megszavazták nagyobb hatótávolságú fegyverek szállítását az ukrán hadsereg részére. Furcsa mód ezt a szavazást nagy titoktartás övezi, egyik politikus, még Boris Pistorius védelmi miniszter sem akart részleteket elárulni, hogy pontosan milyen fegyvereket takar majd a szállítmány.
Az EU-nak az összes nehézfegyverét Kijevnek kellene adományoznia – jelentette ki Olekszij Danyilov, az ukrán nemzetbiztonsági tanács vezetője, aki szerint ezek a fegyverek a jövőbeni konfliktusok során mindenképpen használhatatlanok lesznek. Az EU-t fenyegető vélt veszélyekről szólva Danyilov szerdán az országos médiának azt mondta, hogy az unió az ultrajobboldali erők esetleges felemelkedésével néz szembe, de azt állította, hogy senki sem tudja megjósolni, milyen lesz a biztonsági helyzet két-három évtized múlva. “Ezt a kérdést most kell kezelni. Nagy tapasztalatokkal rendelkezünk, és tudjuk, hogy Európának nem lesz szüksége ezekre a fegyverekre, tankokra, gyalogsági harcjárművekre és más eszközökre a következő háborúban” – jelentette ki Danyilov az ukrán köztévének adott interjújában. A politikus szerint az EU tagállamainak követnie kellene Dániát, mivel az átadja nehéztüzérségét Kijevnek.
Az izraeli parlament, a Kneszet, döntött és nem lesz Palesztin Állam. Benjamin Netanjahu a szavazás után elmondta a sajtó képviselőinek, hogy nem fogják megengedni, hogy az USA és az EU segítségével egyoldalúan kikiáltsák az új önálló országot. Az izraeli miniszterelnök beszélt a háború utáni tervekről a Gázai-övezetben és elmondta, hogy az izraeli hadsereg fogja átvenni a terület feletti ellenőrzést. A civil palesztin önkormányzatot is csak olyan személyek vezethetik majd, akik nem voltak kapcsolatban a Hamásszal.
Mind a Fehér Ház, mind pedig Yoav Galant, az IDF szóvivője szerint történt némi előrelépés a túszok sorsát illetőleg. A háttértárgyalások ígéretesek, így könnyen lehet, hogy sikerül kiszabadítani az elhurcolt izraeli és külföldi állampolgárokat a Hamász kezéből.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS