Egyre több gázai szülő írja alkoholos filccel gyermeke nevét és születési idejét a kicsinye lábára. Így, ha elkeveredik vagy később be kell azonosítani a holttestét akkor az egyszerűbb. Humanitárius szervezetek szerint már 5000 körül van a halott civilek száma, közölük 2000 gyermek. Hétfőn a CNN egyik riportere is borzalmas felvételeket mutatott be Gáza egyik kórházából. Kétségbeesett édesanya kérdezte, hogy a hároméves halott gyermekének mi köze van a háborúhoz. Egyre több kritika éri Izraelt, amiért kollektíven bünteti a palesztin népet.
Több arab TV-állomás folyamatosan „élőzik” a Gázai-övezet határáról és egész éjjel látni lehetett. becsapódó bombák és rakéták villanásait. Több ország tűzszünetet szeretne elérni a harcoló felek között ám Izrael erre nem hajlandó. A Fehér Ház sem támogatja ezt, mivel akkor a Hamász újra tudná strukturálni sorait, a harcosai megpihenhetnének és elláthatnák őket fegyverekkel, lőszerekkel.
A Hamász saját fejlesztésű drónokkal támadott meg két izraeli katonai támaszpontot. A drónok indítását bemutatta, mind a palesztin, mind az iráni tévé. Az eszközök nagyon hasonlítanak az iráni „Shahid” (Mártír) típusú drónokra. Nagy valószínűséggel az alkatrészek és az elektronika onnan is származnak. Az okozott károkról nem adott ki jelentést az izraeli védelmi tárca.
Az Iszlám Dzsihád ismét elengedett két idősebb nőt (79, 85 évesek) humanitárius okokból. A két nőt átadták a Vöröskereszt képviselőinek. Ez ismét felveti a kérdést, hogy lehet-e nézetbéli különbség a Hamasz és az Iszlám Dzsihád között, illetve kompromisszumkészség a tárgyalásra Izraellel. Az izraeli „i24” hírügynökség arról számolt be, hogy lehetséges, hogy a terrorszervezet 50 külföldit is hamarosan elenged. Katar és a Nemzetközi Vöröskereszt tárgyalnak erről jelen pillanatban.
Korlátozott számban, de ismét mehettek kamionok Gázába az egyiptomi határról. Az ENSZ, az Európai Unió és az Egyesült Államok is folyamatos nyomást gyakorol Izraelre, hogy enyhítse a humanitárius válságot. A legnagyobb problémát az ivóvíz, a dízel és gyógyszerek/orvosi eszközök hiánya okozza. Orvosok elmondták, hogy dízel hiányában le fog állni az intenzív ellátás és az inkubátorokat, valamint a dialízis készülékeket sem tudják majd működtetni. Az üzemanyag az áramfejlesztő generátorok működtetéséhez nélkülözhetetlen.
Nem elhanyagolható a pszichológiai hatása is a háborúnak, mivel ellenállók és terroristák újabb nemzedékeit termeli ki az izraeliek katonai akciója a civil lakosság ellen. Ezzel néhány éve egy izraeli tanulmány is foglalkozott, amikor megvizsgálták a terroristák családi hátterét és az összesnél felfedezték, hogy közeli családtagok estek áldozatul izraeli katonáknak/rendőröknek. A tanulmány azután készült, hogy egy fiatal, palesztin mentőorvosnő öngyilkos merényletet hajtott végre Izraelben. Mint kiderült több családtagja halt meg izraeli támadásokban.
A Hezbollah és az IDF folyamatos összecsapásai miatt nemcsak Izrael hoz létre egy biztonsági zónát, ahonnan kitelepítik a civil lakosságot, hanem ez történik Libanonban is. Eddig 19646 fő hagyta el határmenti otthonát a területi önkormányzatok összesítése szerint. Benjamin Netanjahu nagyon komoly következményekkel fenyegette meg Libanont, amennyiben az belépne a háborúba. Mivel az országnak csak kinevezett kormánya van és a hadsereg sem túl jól felszerelt, így igazából a Hezbollah döntése lesz, hogy mi történik Libanonban. A Sheik Hasszán Naszrallah vezette szervezet tartalékosokkal együtt nagyjából 110.000 fegyveressel rendelkezik, akik nagyon komoly kiképzést kaptak az Iráni Forradalmi Gárdától. Fegyverzetük is lényegesen jobb, mint a libanoni hadseregnek, és értelemszerűen háború esetén Irán folyamatosan ellátná őket eszközökkel.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS