Az ENSZ Biztonsági Tanácsa a gázai tűzszüneti terv mellett foglalt állást. Az Egyesült Államok szerint Izrael állítólag szintén beleegyezett a tervbe. A Hamász nyitottnak mutatkozott a közvetítésre.
Az elmúlt hónapokban soha nem tűnt olyan közelinek a Gázai övezetben zajló háború befejezése, mint e szavazás után. Linda Thomas-Greenfield amerikai ENSZ-nagykövet hallhatta a megkönnyebbülést a sikeres előretörés miatt. „Ma a béke mellett szavaztunk” – hangsúlyozta az ENSZ-nagykövet, aki Washington nevében többször is megvétózott minden olyan határozatot, amely szövetségese, Izrael számára kellemetlen lett volna.
Most azonban a Biztonsági Tanács egy olyan tervet támogat, amelybe Izrael már beleegyezett. A határozat támogatja a Joe Biden amerikai elnök által május végén bemutatott béketervét. Benjámín Netanjáhú izraeli miniszterelnök azonban akkor részben ezt elutasította. Most azonban Izrael beleegyezett – mondta Thomas-Greenfield. Az állásfoglalás egyértelmű üzenetet küldött a Hamász terrorszervezetnek, a labda most náluk van és várjuk a választ. „A harcok ma véget érhetnek” – ismételte meg Thomas-Greenfield.
Három lépés a kétállami megoldás felé? Most ez is elképzelhetővé vált. A terv három szakaszból állna: Először is egy hathetes tűzszünetet ír elő. Ez alatt az időszak alatt izraeli túszok egy csoportját engednék szabadon a Hamász kezéből, cserébe az Izraelben bebörtönzött palesztinok is elhagyhatnák a börtönt. A következő fázisban aztán végleg leállítanák a harcokat, minden túszt szabadon kellene engedni. Végül meg kell indítani a Gázai övezet újjáépítését, és szabaddá kellene tenni az utat a kétállami megoldás előtt.
Thomas-Greenfield azonban hangsúlyozta, hogy a Hamász kezdte ezt a háborút, amely annyi szenvedést hozott a palesztinoknak. „És szeretném hangsúlyozni, hogy Izraelnek mindig joga volt és van megvédeni magát, ha biztonságát veszély fenyegeti, és felelősségre vonni az október 7-i események kitervelőit” – mondta. A Hamász nyitott a közvetítőkkel való együttműködésre: a terrorszervezet a médián keresztül már kijelentette, „üdvözli”, hogy a Biztonsági Tanács döntését és elfogadta a határozatot. Kész együttműködni a közvetítőkkel annak érdekében, hogy közvetett tárgyalásokat kezdjenek annak végrehajtásáról. A palesztinok ENSZ-megbízottja, Rjad Manszúr is a jó irányba tett lépésről beszélt: „Mindig is az azonnali tűzszünet mellett érveltünk, hogy véget vessenek népünk gyilkolásának”.
14 állam szavazta meg a nyilatkozatot, csak Oroszország tartózkodott. Ez volt a tizenegyedik alkalom a Gázai övezetben zajló háború kezdete óta, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa megszavazott egy, a konfliktusról szóló határozatot. Mindössze négy határozati javaslatot fogadtak el. Nem volt garancia arra sem, hogy Oroszország nem blokkolja vétójával a nyilatkozatot. Ám míg 14 tagállam megszavazta a határozatot, Moszkva csupán tartózkodott. Vaszilij Nyebenzja ENSZ-nagykövet hangsúlyozta, hogy a béketerv Oroszország szempontjából még mindig túl sok kétértelműséget tartalmaz. Ez a kritika máshonnan is érkezett, például azzal kapcsolatban, hogy Izrael valóban hajlandó lesz-e kivonulni a Gázai övezetből. Reut Sapír Ben Naftáli, az ENSZ nagykövetségének képviselője hangsúlyozta, hogy Izrael ragaszkodik az elveihez: „Addig folytatjuk a harcot, amíg az összes túsz vissza nem tér. És mindaddig, amíg a Hamász nem lesz többé képes harcolni vagy kormányozni.”
Facebook
Twitter
YouTube
RSS