Pesti Srácok

GEOrgPOLITIKA - Merz kirobbanthatja a harmadik világháborút (VIDEÓ)

Németország láthatóan ott folytatja, ahol 1945-ben befejezni kényszerült és egy újabb világégést akar ránk szabadítani. Friedrich Merz német kancellár kijelentette, hogy nincs többé korlátozás az Ukrajnának küldött fegyverek hatótávolságát illetően. Nem „butítják” le a tüzérségi lőszereket és rakétákat. Ez azt jelenti, hogy az ukrán hadsereg és légierő akár Moszkvát és más nagyvárosokat is célba vehet német haditechnikával. Nagy-Britannia és Franciaország is csatlakozott a német döntéshez. Ez viszont a háború eszkalációjához vezethet. A „Taurus” rakéta 500 km mélységben támadhatja Oroszországot.

A háború eddigi fázisában, mind az USA, mind pedig Kijev európai szövetségesei ügyeltek arra, hogy a fegyverek hatótávolsága csak a védekezésre legyen alkalmas. A legtöbb eszköz 30-50 km távolságra tudta csak eljuttatni a lövedéket és a rakétákat. Az Ukrajnát támogató NATO országok így akarták elkerülni azt, hogy Kijev támadást mérhessen orosz nagyvárosok ellen. Hétfő este óta ez megváltozott, miután Friedrich Merz német kancellár bejelentette, hogy nem korlátozzák többé a leszállított fegyverek hatótávolságát. Ehhez szinte azonnal csatlakozott Franciaország és Nagy-Britannia is. A „Taurus”, avagy a francia változata a „Scalp” illetve a brit „Storm-Shadow” intelligensrakéták hatótávolság 500 km és nemcsak GPS navigációval rendelkeznek, hanem képfelismerő rendszerük van, így betáplált tereptárgyak, épületek, hidak, folyók felismerése révén is képes navigálni. A „Mephisto” típusú robbanófej súlya 480 kg. A fegyver az egyik legdrágább a piacon, darabára 950.000 euró, azaz nagyjából 400 millió forint.

Merz kancellár kijelentései, bírálatot váltottak ki az ellenzékből. Sören Pellmann baloldali politikus aggodalmának adott hangot: "Az a tény, hogy az Ukrajnának szállított fegyverekre most már nincsenek hatótávolsági korlátozások, sajnos nem változtat a háború menetén, hanem további eszkalációhoz vezethet". Sahra Wagenknecht, a BSW vezetője szintén azt kifogásolta, hogy ez "végső soron Németországba is áthozhatja a háborút". Az ellenzéki politikus asszonynak ebben igaza van, hiszen ha egy német „Taurus” típusú rakétával csapást mérnek az ukránok Moszkvára vagy más orosz városra, az a Kreml szerint hadviselő féllé teheti Németországot. Arról nem is beszélve, hogy a válaszcsapás igen kemény lesz az oroszok részéről. Egy nukleáris csapás rémképe újra itt lebeghet felettünk.

PestiSracok facebook image

– közölte Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn. Peszkov ezt Friedrich Merz német kancellár megjegyzéseire reagálva mondta, aki szerint Ukrajnára már nem vonatkoznak a nyugatról szállított fegyverek hatótávolsági korlátozásai.

A britek, a franciák és a németek láthatóan mindent megtesznek azért, hogy a háborús konfliktust elhúzzák és eszkalálják. Mindhárom ország vezetése folyamatosan arról beszél, hogy Oroszország nem fog megállni Ukrajnánál, hanem le akarja rohanni Lengyelországot és Németországot. A Kreml többször kijelentette, hogy nem akar támadást indítani egy NATO ország ellen sem, sőt még Ukrajna elfoglalása sem szerepel a tervek között. Németország katonai vezetése is erősíti azt a narratívát, hogy 2029-ig fel kell készülniük egy közvetlen konfrontációra Oroszországgal és addigra ütőképes, megnövelt hadseregre lesz szüksége az országnak. Friedrich Merz el akarja érni, hogy a GDP 5 százalékát fordítsák a hadiipar és a Bundeswehr fejlesztésére.

Láthatóan Németország ott folytatja, ahol 1945-ben befejezte és egy újabb világégést akar kiprovokálni.

Ajánljuk még

Nagyon súlyos, sötét dolgokról írok - Mező Gábor az első novelláskötetéről, régi és új ügynökökről (PS-videó)

‎Polbeat 2024 szeptember 10.
Nagyon súlyos, sötét történetekről írok. Gondolom nem meglepetés, hogy a XX. század második feléből. Azért dolgozom, hogy valamennyire tanuljunk a múltból, és ne menjünk bele ugyanazokba a csapdákba, amikbe korábban. Erre vonatkozik a cím, hogy Az ördög van odakint. Az ördögöt valahogy kívül kell tartanunk, nem szabad beinvitálni a házunkba. Ugyebár csak akkor tud bejönni, ha meghívjuk - mondta Mező Gábor kutató-író első novelláskötetéről, Huth Gergely kérdéseire.

"Büszke vagyok rá, hogy pályafutásom során nem tettem rosszat egy kollégámnak sem" - A születésnapos Stefka István a Polbeatben

‎Polbeat 2023 június 10.
Rendhagyó Polbeatet szerveztünk Stefka István 80. születésnapjára a Revolution '56 Szabadságharcos Sörözőbe, ahol a PestiSrácok.hu-s csapat mellett Stefka régi barátja és harcostársa, Alexa Károly irodalomtörténész, író, illetve a konzervatív televíziózás nagy, a rendszerváltoztatás utáni - a Horn-Kuncze-kormány által teljesen felszámolt - korszakának két jeles alakja (egyben az ünnepelt akkori munkatársa), Mátyássy Andrea és Dézsy Zoltán is elmondta méltatását, visszaemlékezését. Megszólalt továbbá Stefka István felesége, Naszályi Kornélia és egyik lánya, Stefka Nóra, továbbá Ambrózy Áron, Szabó Gergő és Szalai Szilárd. A Huth Gergely által celebrált rendkívüli adást végül egy fergeteges köszöntés követte, a tortát és a pezsgőt Stefka István kedvenc együttesének, az AC/DC-nek a dübörgésére hozták be a kollégák.