Eltűntek a hajókonvojok az ománi partvidékről. A nagy konténerszállítók pár hete még tömött sorokban indultak a jemeni Báb el-Mandeb szoros felé, ma viszont üres a horizont, mivel a hajótársaságok úgy döntöttek, hogy megkerülik Afrikát. Az biztonságosabb, mint a jemeni partvidék és a biztosítótársaságok is tízszeresére emelik a díjat, ha valaki a Szuezi-csatorna fele veszi az utat. Ez viszont dollármilliókat jelent. Olcsóbb megkerülni a „fekete kontinenst”, mert így csak a dízelolajat és a matrózók túlóráit kell fizetni. Egyedül a Maersk hajótársaság döntött úgy, hogy továbbra is nekivág a Vörös-tenger eme veszélyes szakaszának, ahol a húszi hadsereg rakétái és drónjai támadják az Izraelhez, az USA-hoz és Nagy-Britanniához köthető hajókat. Utóbbiakat azért, mivel az USA és Nagy-Britannia már a negyedik hullámban támadták az Irán által támogatott húszi hadsereget.
A síita húszik – vagy ahogyan magukat nevezik, „Anzar Allah” (Allah-segítői) – a palesztin néppel való szolidaritásból megtámadnak minden hajót, amelynek izraeli tulajdonosa van, vagy Izraelbe/Izraelből szállít árut. A nehézségeket az is fokozza, hogy ismét megjelentek a szomáliai kalózok a térségben és egy kereskedelmi hajót már eltérítettek. A kalózok csak azután engedik szabadjára a hajót és a legénységét, ha az általuk követelt válságdíjat a túsztárgyaló privát cégek helikopterről ledobják a hajó fedélzetére. Az amerikai haditengerészet különleges egysége, a Navy SEAL egység a hétvégén egy, a kalózok ellen indított bevetésén elvesztette két tagját a háborgó tengeren Szomália partjainál. A kommandósokat nagy erőkkel keresik bajtársaik.
Benjámín Netanjáhú izraeli miniszterelnök elutasította Joe Biden követelését, hogy legyen egy kétállami megoldás, amely békét hozna mindkét nép számára, azaz jöjjön létre egy önálló Palesztina. Netanjáhú szerint ez veszélyt jelenthet Izrael államra, és neki mint vezetőnek nemet kell tudni mondani akkor, ha Izrael biztonsága ezt követeli meg.
Egy francia katonai helikopterhordozó segít enyhíteni a palesztinok szenvedését a Gázai övezetben. A hadihajón 1000 palesztin sérültet láttak el, sokakat megműtöttek, mivel alig maradt működő kórház Gázában. A Dixmude az egyik egyiptomi kikötőben horgonyoz és folyamatosan látja el a sérülteket.
Hakan Fidan török külügyminiszter Ankarában fogadta Iszmail Hanijét, a Hamász parancsnokát. A megbeszélésük lényege az volt, hogy mielőbbi tűzszünetre van szükség a Gázai övezetben. A török politikus szóba hozta a még a Hamász kezén lévő túszokat és a kétállami megoldás szükségességét is.
A Közel-Keleten egyre nagyobb a félelem a konfliktus kiszélesedésétől, főleg, hogy Izrael egy légicsapásban megölte az Iráni Forradalmi Gárda öt tagját a szír fővárosban, Damaszkuszban. A város diplomatanegyedében egy épületre mért az izraeli légierő rakétatámadást, ahol a Forradalmi Gárda tagjai egy megbeszélést tartottak szír és iraki katonai vezetőkkel. Ebrahím Raíszi, az Iráni Iszlám Köztársaság elnöke komoly válaszlépést ígért.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS