Kaptam felkéréseket, de mivel öt gyereket nevelek a feleségemmel és nagyon jól érezzük magunkat abban a szabályrendszerben és beosztásban, ahogy élünk, ezért ezeket a felkéréseket nem tudtam elvállalni – mondta a Spirit FM Ceglédi kérdezi című műsorában Giró-Szász András volt kormányszóvivő, kommunikációért felelős államtitkár. Leszögezte, hogy nem a miniszterelnöktől kapott felkérést, megjegyezve, hogy ha Orbán Viktortól érkezik a kérés, lehet, más választ ad.
Giró-Szász szerint a 2010-es kormányváltásnál az elsődleges lépés a gyors kármentés volt, a másodlagos lépés pedig az, hogy egy olyan sínre vigye az országot, ahová a miniszterelnök leszúrta a zászlót. Azért fontos ez, mert itt egy teljesen új politikai elv érvényesült, mégpedig az, hogy a gazdaság helyrerakása nem egy öncélú dolog; nem azt szolgálja, hogy a közgazdászok, hitelminősítők elégedettséggel tekintsenek Magyarországra, hanem azt, hogy olyan belső viszonyrendszer legyen, amiből lehet a társadalmi célokat finanszírozni.
Az Orbán Viktor által vezetett Fidesz és annak holdudvara 1996-tól szisztematikusan készült a ’98-as választásokra, a Századvég segítségével. Aztán ez így volt 2006-ban is – akkor Navracsics Tibor vezetésével, Kormányzás 2006 projekt néven futott –, de 2010-ben is így volt. Giró-Szász elárulta, hogy mindig átgondolt, több forgatókönyvvel rendelkező projektekkel futott neki a Fidesz minden egyes választásnak. Nagyon fontos viszont, hogy mindig az eleje volt a többverziós; a végkifejlet mindig ugyanoda vezetett. Szerinte a szocialista kormányok szakpolitikáinak az volt az egyik legnagyobb hiányossága, hogy szakpolitikáik széttartóak voltak; nem rendelkeztek azzal az ívvel, mint az Orbán Viktor által vezetett Fidesz szakpolitikái.
Ha visszatekintünk az elmúlt 12 évre, bizton állítható, hogy a legfontosabb felismerés az volt, hogy az 1990 és 2010 között uralkodó keretrendszerben el vannak rejtve olyan típusú problémák, amelyek ezen keretrendszer módosításaival nem orvosolhatóak, új keretrendszereket kell felállítani. Ebben beletartozott az új alkotmány, az új Btk, Ptk, az új családpolitika, magánnyugdíjpénztár
– magyarázta Giró-Szász András. Szerinte azt lehetett látni, hogy a rendszerváltás óta volt 3–3,5 millió ember, aki vesztese volt a rendszerváltásnak, akiket azelőtt senki nem karolt fel előtte. Az elmúlt 12 év viszont nagyon sokrétű mankót adott ennek a társadalmi csoportnak, amelyek politikai beállítottságtól teljesen függetlenül voltak a rendszerváltás vesztesei. Úgy látja, hogy ezek az emberek a mostani választás során azt érezték, van mit veszíteni; ennek a 3–3,5 millió embernek a státuszbiztonságát jelentősen javította a Fidesz, és a háború pedig megjelenése ezt a stabilitást fenyegette.
Az ellenzék óriási hibába esik akkor, amikor azt gondolja, hogy azzal a verbális készlettel és gondolkodással, amivel az elmúlt 10–12 évet végigtolta, azzal változást lehet elérni
– jegyezte meg annak kapcsán, hogy mit gondolnak a magyarok a hazai oligarchákról. Szerinte úgy is fel lehet tenni a kérdést, hogy ha megkérdezik a lakosságot, hogy magyar vagy külföldi vállalat nyerje a közbeszerzést, nagyrészt a magyart fogják választani.
Az Európai Unió nem egy baráti társaság, hanem egy olyan típusú szövetség, amely szövetségen belül mindenkinek ki kell verekednie a maga helyét. Az unióban nagyon szeretik a szerviliseket, és nem szeretik az érdekérvényesítőket. Az unió igazi lehetőségeit az érdekérvényesítők tudják kihasználni
– jegyezte meg a volt kormányszóvivő. Giró-Szász szerint a 2018-as választást éppen ugyanazon okok miatt nyerte meg Orbán Viktor, mint a 2022-est: az ellenzéknek nincs önképe, ezáltal nincs története, nincs meg az a mese, ami miatt az emberek szereplők szeretnének lenni; ez képességbeli probléma. Az ellenzék indulhat így, indulhat úgy; addig, amíg ezekre nem ad választ, addig nem lesz ebben változás. Arra a kérdésre, hogy a Fideszre vagy Orbán Viktorra van szüksége az ellenzéknek, úgy reagált: mindkettő.
Forrás: ATV; Fotó: MTI/Bruzák Noémi
Facebook
Twitter
YouTube
RSS