Négy kontinens 50 országából érkeztek kutatók, előadók az RSAI Világkongresszus 14. találkozójára, amelynek ezúttal a kecskeméti Neumann János Egyetem ad otthont – írják közleményükben. A konferencia résztvevői 77 szekció különböző tematikájú előadásai közül választhatnak, amelyekhez 300 prezentáció készült a négy napon át zajló eseményre.
A Nemzetközi Regionális Tudományi Társaság (RSAI) elnökével, Hans Westlunddal közösen tartott sajtótájékoztatót a kecskeméti Neumann János Egyetem és Kecskemét város polgármestere. Hans Westlund a sajtótájékoztató elején kiemelte, hogy már a rendezvény első napján kiderült: jó döntés volt újra Európába és így Kecskemétre hozni a konferenciát. A szervezet vezetője úgy látja, hogy az elmúlt évek rendezvényei közül a kecskemétit biztosan a szívükbe fogják zárni, hiszen a konferencia szakmai elvárásainak maximális biztosításán túl a helyi szervezők számos kísérő programmal és példátlan szívélyes fogadtatással várták az ideérkezőket.
Dr. Kárpáti József, a Neumann János Egyetem Gazdaságtudományi karának dékánja a helyi szervező bizottság társelnökeként kiemelte, hogy a tudományterület feladata a különböző földrajzi régiók között a politikai, társadalmi és gazdasági különbözőségek csökkentése. Kecskemét pedig azért is jó helyszín, mert az egyéni és az intézményi együttműködésre ez a város kiválóan alkalmas.
A Neumann János Egyetem rektora, Dr. habil Fülöp Tamás biztatónak tartja, hogy az egyetem egy ekkora világrendezvény megszervezésére képes, és biztos benne, hogy az itt megszerzett tapasztalatok további hasonló nemzetközi rendezvényjogok megszerzésére ösztönzik az intézményt. A tudományos társadalom számára nagy kihívást jelent az, hogy a multidiszciplináris eredményeket miként tudja a laikus közönség számára kamatoztatni. Az egyetemi vezető úgy fogalmazott: társadalmasítani kell a tudományos eredményeket. A nemzetközi konferenciákon való jelenlét pedig a hallgatók számára is egy olyan inspiráló környezetet eredményez, amely ösztönzőleg hat arra, hogy a fiatal szakemberek nemzetközi irányba mozduljanak, idegen nyelven is előadjanak.
Szemereyné Pataki Klaudia, Kecskemét polgármestere úgy látja, hogy Kecskemét és a Neumann János Egyetem azért is jó párosítás, mert az, amit a tudomány kutat és amit eredményekkel alátámaszt, a gyakorlatban is felmutatható a városban. Kecskemét tehát hitelesíti a tudományos tézisek eredményeit. A város mezőgazdasága, az ipara, a kultúrája révén ma már világhírű. Ebbe a sorba lépett be a Neumann János Egyetem, mert intézmény műszaki tudományterülete mellett már a gazdaságtudományi képzésével is viszi a város világhírét. Kecskemét vezetője kiemelte, hogy egy egyetem mindig idő előtt képes jelt adni és felhívni a város vezetőinek a figyelmét az aktuális trendekre. A fenntarthatósági tematikájú RSAI Világkongresszus is azt üzeni, hogy a természetet tisztelni kell. A polgármester egy barackfacsemetével szimbolizálta Kecskemét múltját, jelenét, és hangsúlyozta, hogy érdemes figyelmet szentelni arra a tényre, hogy a kaliforniai Szilícium-völgy a technológiai fejlődés előtt egy mezőgazdasági célokra használt régió volt, ahol gyümölcsfák, elsősorban sárgabarack- és szilvafák nőttek. Nem volt sok nevezetes helyi intézmény, a kivételt a Stanford Egyetem jelentette. A város számára mindig van jó példa, mert Kecskemét a jövőbe tekint, egyetemet épít és tiszteli a természetet, mert mindig a természetnél van a hatalom és a barackfa, a kecskeméti barack élni akar és ezáltal Kecskemét is élni fog.
A 14. RSAI Világkongresszus 2024. április 11-ig várja az érdeklődőket, a tudományos előadások mellett több egyedi kulturális rendezvénnyel is.
Fotó: MTI/Bús Csaba
Facebook
Twitter
YouTube
RSS