Ursula von der Leyennek az Európai Bizottság élére való elnöki jelölése a legjobb megoldás, amely a felmerülő nevek közül lehetséges volt – erősítette meg a PestiSrácok.hu-nak Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a mai Kormányinfón. Kérdésünkre azt is elmondta, hogy ebben az ügyben megkerülhetetlen volt a V4-ek szövetsége és elvitathatatlan a szerepünk a döntésben. A Kormányinfón szóba került, hogy július elsején érvénybe léptek a családvédelmi akcióterv legfontosabb lépései, amely iránt már most óriási az érdeklődés; vélhetően minden korábbi családvédelmi intézkedésnél nagyobb lehet a sikere. A legfontosabb téma azonban az uniós csúcs volt: az újságírók legtöbb kérdése Ursula von der Leyen, a kereszténydemokrata német védelmi miniszter jelölésével kapcsolatban érkezett.
Gulyás Gergely kifejtette, hogy Európa-szerte értékelik a lezajlott uniós csúcs eredményeit, a cél ugyanis az volt, hogy olyan személy álljon majd az Európai Bizottság élén, aki alkalmas arra, hogy konszenzust teremtsen a tagállamok között. Gulyás véleménye szerint ezt a célkitűzést sikerült elérni Ursula von Leyen jelölésével. Kitért arra is, hogy Frans Timmermans miért volt teljesen alkalmatlan: Gulyás elmondása szerint a holland szocialista politikus szereplésének veleje csupán az volt, hogy támadta a közép-európai államokat, elsősorban Lengyelországot és Magyarországot, ez pedig nem tette alkalmassá a feladatra, a többség nem mögötte állt.
Ezt követően Manfred Weber, a másik csúcsjelölt szerepéről beszélt Gulyás, aki kiemelte, hogy Weber ugyan néppárti politikus, azonban korábbi kijelentésével súlyosan megsértette a magyarokat, egységesen a választókat, amikor azt nyilatkozta, hogy a magyarok szavazataival nem akar bizottsági elnök lenni. A miniszter leszögezte, hogy ezt a kérését a kormány teljesítette, nem támogatta a jelöltségét, Weber pedig végül elvérzett a versenyben. Gulyás Gergely rámutatott arra is, hogy fontos eredmény volt a maratoni hosszúságú csúcstalálkozó során, hogy a V4-ek egysége megbontathatatlannak bizonyult, ezért a magyar kormány hálás a cseh, lengyel és szlovák vezetőknek. A miniszter felhívta a figyelmet arra is, hogy a négy ország vezetői mind más-más pártcsaládhoz tartoznak, mégis kitartottak közös álláspontjuk mellett, ez pedig tovább erősíti az egységes fellépésük erejét.
Az újságírói kérdések előtt Gulyás kifejtette, hogy a csúcsjelölti rendszer láthatóan megbukott, és az is nyilvánvalóvá vált, hogy ez a rendszer nem jár demokratikus legitimációval, hiszen az emberek sem azért szavaznak saját országukban egy pártra, mert az Európai Unió valamelyik pártcsaládjához tartozik. A tagállamok szuverenitásába beleszólni pedig durva támadást jelent. A miniszter elmondása szerint él a megelőlegezett bizalom az uniós tisztségekre váró jelöltekkel szemben; véleménykülönbségek ugyan lehetnek, de amíg betartják a szerződéseket, addig ez egyáltalán nem jelent problémát. A magyar álláspont szerint a legfontosabb célkitűzések Európa szempontjából a migráció megállítása, a nemzetek Európája és a keresztény kultúra megvédése.
Ahogy említettük, a legtöbb kérdés az uniós csúcson jelöltséget szerző Ursula von der Leyen megválasztásának körülményeire, az erőviszonyokra és a jelölésben játszott magyar szerepre vonatkozott. Több európai politikus szerint von der Leyen jelölése a V4-ek és Orbán Viktor sikere, hiszen a szocialista Martin Schulz, a sértődött Manfred Weber is ezt nyilatkozta, itthon pedig Ujhelyi István kelt ki a Facebookon az ellen, hogy “Európa populistáinak sötét szobáiban formálódik” a kontinens jövője, Orbán Viktor pedig “botot dugott a küllők közé”. A PestiSrácok.hu kíváncsi volt arra, hogy mit gondol Gulyás Gergely arról, hogy emellett a hazai balliberális sajtóban Orbán Viktor vereségeként és megfutamodásaként jellemzik a helyzetet, valamint Gyurcsány Ferenc is agresszív hangnemben Orbán vereségének titulálta a kialakult szituációt. Vajon van-e a két vélemény között középút?
A miniszter válaszában kifejtette, hogy két végletről van szó: egyesek azt mondják, hogy Macron és Orbán alakította az eseményeket, mások meg teljes vereségről beszéltek. Gulyás szerint akik így vélekednek, teljesen rossz rendszerben gondolkodnak; magyar szempontból az volt a fontos, hogy olyan jelöltet állítsanak, aki nem sértette meg Magyarországot és akiről az feltételezhető, hogy olyan koordinációs képességekkel rendelkezik, melyek alkalmassá teszik a tisztség betöltésére, ebben pedig 100 százalékos sikert értek el. Portálunk kíváncsi volt arra is, hogy ezek alapján mekkora szerepe volt a V4-eknek, melyre Gulyás Gergely a következő választ adta:
Az elmúlt két napban az európai uniós csúcstalálkozón úgy alakult, hogy a V4-ek véleménye megkerülhetetlen volt. Önmagukban a V4-eket meg lehetne kerülni, de most mindig volt annyi külön vélemény, hogy ha ahhoz a V4-ek csatlakoztak, akkor nem lehetett elfogadni az adott javaslatot.
Végül Lázár János dohányzásellenes javaslatáról is megkérdeztük a minisztert, hiszen a fideszes politikus által készített tervezet síkra szállna a fiatalkorúak dohányzásának visszaszorítása érdekében, valamint a nemdohányzók védelmében módosítana törvényeket. Gulyás Gergely válaszában kitért arra, hogy a koncepciót még nem tárgyalta a kormány, de abszolút támogatja a dohányzás visszaszorítását és a tervezetet is.
Fotók: PS/Horváth Péter Gyula
Facebook
Twitter
YouTube
RSS