
Teljes konszenzussal fogadták el a hetedik alkalommal megrendezett Magyar Állandó Értekezlet zárónyilatkozatát, igaz, példátlan módon a Demokratikus Koalíció egyetlen képviselője sem jelent meg. Miközben az ülésen az LMP amellett érvelt, hogy külhoni magyar honfitársainkat olyan jogkorlátozások, jogfosztások érik, amelyekre nem elegendőek a szavak, hanem európai szövetségesek kellenek, az MSZP azt hangsúlyozta, hogy a határon túli magyarokat a határon túliaknak kellene képviselnie. Gyurcsány Ferenc ideológiai mélységeit ezúttal a jobbikos Sneider Tamás képviselte, aki szerint az erdélyi és felvidéki magyarok úgy kapnak a magyar államtól támogatást, hogy közben sokkal jobban élnek az anyaországiaknál. Az ülés alkalmával bejelentették, 2019 a külhoni magyar gyermekek éve lesz.
Teljes konszenzussal fogadta el a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) XVII. plenáris ülése a zárónyilatkozatot. A magyar belpolitikában szokatlan egyetértés van a reális erőt képviselő politikai pártok és a határon túli magyar szervezetek között – mondta Semjén Zsolt nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes a tanácskozás utáni sajtótájékoztatón pénteken, Budapesten.
Csak Gyurcsányék nem mentek el
Semjén Zsolt kiemelte, egyetlen kivétel van, a Demokratikus Koalíció, Gyurcsány Ferenc pártja, amely nem jelent meg az ülésen a meghívás ellenére.
A Máért történetében egyedüli, hogy ilyen történt, és ez nem a kormánnyal, hanem a határon túli magyarsággal szembeni udvariatlanság
– mondta. Kifejtette, rajtuk kívül valamennyi parlamenti párt és a határon túli magyarság képviselői között egyetértés van abban, hogy jár a magyar állampolgárság, a szavazati jog, az autonómia.
A vállalkozásfejlesztés mindenkinek előnyös
Az identitásmegőrző programokra jutó forrásokat 2010 óta megtízszerezték, és óriási siker a gazdaságfejlesztés, amire ötvenmilliárdot költöttek – tette hozzá Semjén Zsolt.
A magyar kormány 33 ezer külhoni magyar vállalkozás fejlesztésében vett részt
– mondta, azt hangsúlyozta, hogy ezzel mindenki nyer: a külhoni magyarság, az ott élő többségi nemzet és a magyar gazdaság, mert a magyar GPD is bővül.
A Szülőföldön magyarul program keretében 230 ezer, magyar iskolába járó gyereket támogatnak. A juttatás összege évi 22400 forint, amelyet a Rákóczi Szövetség 10 ezer forinttal egészít ki – mondta Semjén Zsolt. Jelezte, arról folyik diskurzus, hogy az oktatási-nevelési támogatás esetében érvényesítsék-e a rászorultsági elvet. Az óvodafejlesztési program részeként több, mint 700 óvoda épül, illetve újul meg – mondta a politikus. Kitért arra is, hogy a Kőrösi Csoma Sándor-programon keresztül 140 ösztöndíjast küldenek a diaszpórába, a szórványt támogató Petőfi Sándor-program keretében pedig 73 ösztöndíjas utazik ki. A Határtalanul programra 6 milliárd forintot biztosítanak; az a cél, hogy ne legyen olyan magyar diák, aki úgy végzi el az iskoláit, hogy nem járt külhoni magyar területen.
2019 a külhoni magyar gyermekek éve lesz
Potápi Árpád János közölte, 2019 a külhoni magyar gyermekek éve lesz a Magyar Állandó Értekezlet döntése alapján. A nemzetpolitikai államtitkár elmondta, a programokra egymilliárd forint áll rendelkezésre, a forrás nagy része pályázati keret lesz, mintegy 20 százalékából táborokat, iskolai rendezvényeket támogatnak várhatóan. Az egyes programelemeket decemberben dolgozzák ki, a tematikus év január 1-jén indul – mondta.
A zárónyilatkozatban első helyen szerepel Kárpátalja helyzete, az ottani magyarság mellett Magyarország, a magyar kormány és az összes külhoni régió kiáll
– közölte Potápi Árpád János.
A Jobbik képveiselte Gyurcsányék véleményét
Mint arról portálunk beszámolt, Sneider Tamás, a Jobbik elnöke Facebook-videójával bizonyította be, hogy Gyurcsány Ferenc, vagy legalábbis a bukott kormányfő érvei nélkül nem lehet Magyar Állandó Értekezletet tartani. Mint Sneider a MÁÉRT-en elmondott beszédére utalva kifejtette, a magyar kormány olyan, az elszakított területeken lakó magyarságnak ad támogatást, “ahol sokkal jobban élnek mint mi, ilyen Románia és a Felvidék”. Ezen felül hangsúlyozta, a Jobbik az EU-ban is szószólója lesz a kisebbségek autonómiaatörekvéseinek, mievl indoklása szerint azok megvalósulása után nem kell százmilliárdokat költeni a magyar kisebbségekre.
Olyan jogfosztások érik a kisebbségeket, amelyekre nem elegendőek a szavak
Az LMP közleményben írt a MÁÉRT-en megfogalmazott álláspontjukról, amely szerint kiemelten fontosnak tartják, hogy a külhoni magyarsággal kapcsolatban, az anyaországban politikai konszenzus alakuljon ki, mert ez nem lehet pártpolitikai viták tárgya.
Külhoni magyar honfitársainkat olyan jogkorlátozások, jogfosztások érik, amelyekre nem elegendőek a szavak. Éppen ezért látni kell, hogy a kisebbségi jogok érvényesítése ma már összeurópai kérdés, nem lehet ebben elszigetelődni
– hangsúlyozták, hozzátéve, az EU fórumain olyan szövetségeket kell kötni, amelyek révén közös erővel, más nemzetekkel együttműködve lehetne fellépni a kisebbségek kollektív jogainak érvényesítése és erősítése érdekében.
Az MSZP szerint a határon túli magyarokat a határon túliak képviseljék
Molnár Zsolt, az Országgyűlés nemzeti összetartozás bizottságának szocialista alelnöke pénteken a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) ülése alatt, a fővárosi Várkert Bazár előtt tartott sajtótájékoztatón közölte, a tanácskozáson javasolták, hogy a parlamenti pártok kezdjenek el tárgyalni a választójog kérdéséről. Szerinte létre lehetne hozni egyéni választókörzeteket, vagy akár külön listát is lehetne állítani a határon túli magyaroknak. Az ellenzéki politikus kérdésre elmondta, választójogi javaslatuk láthatóan nem tetszik a Fidesz-KDNP-nek, de bíznak benne, hogy a kormánypártok előbb-utóbb belátják,
a hiteles határon túli képviselethez határon túli képviseletre van szükség a magyar parlamentben.
Molnár Zsolt azt mondta, a Máért ülésén javasolták azt is, hogy a kormány minél nagyobb forrásokat fordítson a szülőföldön maradás támogatására. Jelenleg a Bethlen Gábor Alap támogatásai főként címkézettek, ezért a szocialisták azt kezdeményezik, a források legalább 90-95 százalékát nyílt pályázaton osszák el – részletezte. Az MSZP-s képviselő rögzítette, a nemzetegyesítésre az egységes, belső határok nélküli Európa megteremtésével van esély. Hozzátette, támogatják a kulturális, vagy akár a területi autonómiát is, de ehhez mindenképpen szükség van a kárpát-medencei országok közötti hatékonyabb, jobb együttműködésre. Elmondta, javaslataikat elküldik valamennyi parlamenti frakciónak és egyeztetést kezdeményeznek a pártok között azokról a sorskérdésekről, amelyek a határon túli magyarságot érintik.
Az egységes magyarságban gondolkodás a jövő záloga
A magyar gazdaság teljesítménye lehetővé teszi, hogy a magyarság határokon átívelően erősödjön – mondta Juhász Hajnalka, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) országgyűlési képviselője pénteki, budapesti sajtótájékoztatóján. Hozzátette, Közép-Európa most Európában a legfontosabb gazdaságilag stabil térség, a magyar gazdaság teljesítménye növekvő pályára állt és az öt százalékos növekedést is meghaladja, ez pedig lehetővé teszi, hogy az egységes magyarság határon átívelően is erősödjön.
A külhoni magyarság támogatásával Magyarország is erősödik, a külhoni magyar családok, vállalkozások támogatása Magyarországot is erősebbé teszi
– mondta. A politikus szavai szerint “fontos üzenete a mai napnak, hogy az egységes magyarságban gondolkodás a közös fejlődés záloga és jövője”. Szólt arról is, hogy az Európai Unió tagállamainak jelentős részében bevett gyakorlat, hogy az állampolgárság és a választójog nem válik el. Ezt a gyakorlatot követi Magyarország is, amikor a törvénymódosítással lehetővé teszi, hogy az EU-ban lakóhellyel nem rendelkező magyar állampolgárok is szavazhatnak a következő európai parlamenti választáson – mondta.
Forrás/fotó: MTI
Kristóf
2018-11-17 at 21:50
Még jó hogy Fletó a közelébe sem ment. Egyrészt ő nem magyar, hanem hazátlan. Másrészt éppen leugrott a boltba gyufáért.
gogol
2018-11-17 at 18:55
Gyurcsanyt nem erdekli igazan a magyarsag sorsa
korabban sem es most sem!
Csak a hatalmi vagya es a zsebe hajtsa, erdemben
ugy sem tudott volna hozzaszolni, legfeljebb csak
csunyan mocskolodni!
Hianyzott ez valakinek?
nemzeti
2018-11-17 at 18:10
Akkor most tényleg!? Ég a házuk,mint a rongy
Füstöl mint a trágyadomb.
pufff
2018-11-17 at 14:51
Gyurcsány a hazug ,korrupt és az országot nyomorba taszító politikája ellen tiltakozókba lövetett , Gyurcsány nem más mint a Szamueli és Szállasi utódja. Gyurcsány aki ilyet vezényelt le az mindenre képes az Sorosista szdsz-es balliberálisaival együtt ,jobbikosokkal össze is álltak. Nem egyszer egymás javára vonták vissza kölcsönösen jelöltjeiket.
kbandi1
2018-11-17 at 12:34
Nemzetárulók mit keresnek a parlamentben? Akár magyar, akár európai szervezetről lévén szó. Globalista kényszer alatt döntenek, vagy maguktól ilyen debilek?
Logikus
2018-11-17 at 10:30
Én Ukrajnai magyarokkal beszéltem, akik azt mondják, hogy az ukrán politikusok úszítják a két népet egymásnak, azt remélve, hogy kitör valami polgárháborúféleség és így be tudják vezetni a rendkívűli állapotot, mert akkor nem lesz szavazás jövőre, és még évekig maradhat a Porosenkó rezsim…
Ilona
2018-11-17 at 10:24
Gyurcsányék remélem ezzel a “húzásukkal”, hogy nem mentek el az össznemzeti tanácskozásba, a 2019 évi EU-s parlamentből simán, zökkenő mentesen kikerülnek, a gondolkozó magyar választók akaratából.
Távolmaradásukkal a DK- tagjai jelezték nem kívánnak a szétszakított, sokat szenvedett, ám mégis egységes magyar nemzethez tartozni.
Ők az egységes globális világ támogatói, ahol nem léteznének nemzetek, csak a globalisták által uralt területek.
Erkölcsi vonatkozásban szerintem hazaárulást követtek el most is, mint a Sagentini-jelentésnél. Azt az akaratukat, hogy távol akarnak a magyar nemzettől mind érzelmileg, mind tettekben maradni a magyar választóknak is kötelezően figyelembe kell venni, és ennek megfelelően kell értékelni, egy demokráciában, egy jogállamban főként.
Különösen azért is, hiszen nem nehéz igazi énük akaratát teljesíteni.
Egy demokráciában nem erőltethetünk a DK-ra, olyan fontos politikai pozíciókat, mint egy-egy EU-s képviselői hely. Legyen meg az e béli akaratuk.
Hiszen akaratukat, szándékukat érthetően kinyilvánították, ők nem akarnak a magyar nemzet tagjai lenni. Ez esetben viszont nincs helyük a magyarok között az Európai Parlamentben.
Nem tartoznak sem tettekben, sem érzelmekben a magyar nemzethez, így nem kell rájuk szavazni, hiszen EU-s képviselőkként sem tennének mást, mint gátlástalanul gáncsolni a magyar érdekeket.
Minden rájuk adott szavazat eltékozolt, dicstelen helyre, személyre kerülő szavazat lenne.
Válogatás nélkül mindent a magyar érdekek elé helyeznének, és nem a magyar érdekek mögé. Legyünk annyira önzők, és egyben igazi magyarok is, hogy a saját, a mi magyar érdekeinket nézzük egyoldalúan és ne azt, hogy Gyurcsányék, hogyan kerülhessenek be a részükről a megélhetésnek, kellemes időtöltésnek, játékszernek, szórakozásnak tekintett Európai Parlamentbe.
Mondjuk nemet a DK-ra az Európai Parlamenti szavazásnál, és szavazzuk azokra, akik magyar érzelműek!
ómió
2018-11-17 at 08:31
Majd, ha migráncsbetelepítési “konferencia” lesz, azon viszont csak a tetübanda képviselteti magát! Ja, meg még a “haladó baloldal”!
fletótlanul
2018-11-17 at 08:27
köszönöm böszmééknek, hogy nem mentek el a MÁÉRT ülésére, mert
1. fogalmuk sincs arról. hogy mi az a nemzeti összetartozás
2. megjelenésük rendesen lehúzta volna a találkozó színvonalát.
uncle les
2018-11-16 at 23:38
Mint 56-os nyugati magyar csak rosszalasomat tudom kifejezni sok-sok mas itt elo magyarral egyutt, hogy a magyar kormany – nem tudni kinek a karos es esetleg oncelu befolyasa kovetkezteben az itteni magyaroknak nyujtanak anyagi tamogatast. Sok-sok lebecolo innen oda jar pofa furdot venni es “kepviselni” minket amire mi nem kertuk meg oket. Azokbol akik odajarnak megjatszani a nagy hazafit, igen sokan kezzelfoghato bizonyitekkal jarultak ahhoz, hogy az itteni magyarsagot karok ertek. Nezze meg jobban a magyar kormany, hogy kik es mit hadovalnak neki.
En es barataim az javasoljuk a tisztelt kormanynak, hogy egy fityinget ne pazaroljon az idevalosiaknak, akikbol sokan a gyurcsany vonalat nyomjak hanem minden erovel az elcsatoltakat es az otthoni raszorultakat es a honvedelem felfejleszteset tamogassa.
Logikus
2018-11-17 at 09:20
ámen.