A szívhangrendelet felszínre hozta (ismét), hogy alapvető percepciós különbségek vannak a konzervatív, az élet szentségében hívők, és a liberális, az egyén felsőbbrendűségének hívei között abban, hogy minek van elsőbbsége egy nő életének talán legnehezebb döntése meghozatalakor. De vajon kiterjed-e a szabad akarat egy emberi élet kioltására? És ha az anya rendelkezhet a teste fölött, a magzat miért nem? Ezekre a kérdésekre próbáltuk megtalálni a választ Ékes Ilona, korábbi országgyűlési képviselő és Szőnyi Kinga, a Magyar Asszonyok Érdekszövetségének elnöke segítségével. Szalai Szilárd és Dezse Balázs a legkényesebb kérdéseket is feltette a szakértőknek, és olyan témákról is szó volt, amelyekről sajnos nagyon keveset beszélünk a mindennapokban.
Ismeretes: a belügyminiszter rendelete szeptember 15-én lépett hatályba, azaz éppen a Polbeat felvételének napján. A módosítás nagy felhördülést váltott ki, valójában azonban egyetlen dolog változott: igazolni kell a „magzati életfunkciók működésére utaló tényezőt”, ami valójában a szívhang. A dolog kényes része az, hogy milyen esetekben kell a szívhang meghallgatásához kötni az abortuszt. A módosítás szerint abban az esetben NEM kell meghallgatni, ha a nő életét súlyosan veszélyezteti, vagy amúgy is meghalna a magzat, meglepő módon azonban nemi erőszak esetén meg kell.
A szakértők szerint ez, bár furcsa, sokakat győzhet meg arról, hogy mégis tartsa meg a gyermekét, ezáltal pedig sok életet menthet meg a rendelet módosítása. Szőnyi Kinga és Ékes Ilona egyetértett abban, hogy ha az ember nem tudja, vagy nem akarja felnevelni a gyermeket, akkor is hagyni kell megszületni, hiszen rengeteg lehetőség van arra, hogy a kicsiket örökbe adhassák, amivel nem mellékesen bizonyos családok életét is jobbá lehet tenni.
A beszélgetés során arra a kérdésre is megtaláltuk a választ, hogy beszélhetnek-e a férfiak abortuszról, vagy egyáltalán milyen beleszólásuk van, és mi történik abban a kellemetlen helyzetben, ha a nő nem akarrja megszülni, a férfi viszont szeretné megtartani a gyereket.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS