
Horn Gyuláék nem kegyelmeztek a nemzeti újságírásnak 1994-ben, akkor, amikor a magyar társadalom érintett része visszaszavazta a pufajkás, posztkommunista brigádot a hatalomba. Mindenki sejtette, hogy a bolsevik hagyományokhoz méltó, kegyetlen bosszú következik, és így is történt. Horn utasítására kirúgták az MDF-kormányhoz lojális újságírókat, Chrudinákot alkalmazták, de szerepelni nem szerepelhetett. A kegyetlen szőnyegbombázás láttán még Havas Henrik is felemelte a szavát (feltehetőleg csak pózból), azt ígérte, hogy visszavonul, ha ez folytatódik. Természetesen nem tette. Az sem titok, hogy sok ellenzékbe került konzervatív képviselő is csak hallgatott, semmit sem tettek a kirúgott tévések és újságírók védelmében. Stefka István nem felejt és szembesít. Médiaháború, 23. rész. A háborút követő kegyetlen megtorlás kulisszatitkai.
Az MSZP-SZDSZ 1994-es választási győzelme és házassága után az újdonsült kormányerő elsődleges célja az volt, hogy megrendszabályozza a nemzeti médiát; a második rögtön az 1996-os világkiállítás lemondása volt, ez volt az az EXPO, ami egybeesett volna honfoglalásunk 1100. évfordulójával. Ezután jöttek a nemzeti és stratégiai ágazatok áron aluli eladása a külföldieknek. A szocialisták és a szabaddemokraták első erődemonstrációjaként végrehajtották a médiában a szőnyegbombázást.
Állítólag – Murányi László információiból tudtam meg – Horn Gyula miniszterelnök hatalomra jutásuk első hetében a következő utasításokat adta közvetlen munkatársainak és az ott tartózkodó Horváth Ádámnak: Stefkát kirúgni, a Magyar Televízió Híradójának szerkesztőit, riportereit kisöpörni, aki marad, azokat el kell hallgattatni. A Panoráma főszerkesztőjét, Chrudinák Alajost „zavarjátok a sivatagba” és ezt a Betlen János nevezetű riportert — akinek apja, Betlen Oszkár a Szabad Nép hírhedt propagandistája volt – tegyétek meg a Híradó főszerkesztőjévé.
Tudjuk, a komcsik pártja kemény, az első napokban bizonyítottak is. A parlamentbe jutott hat pártot meg sem kérdezték a médiában történt változtatásról, nem egyeztettek velük. Ez a bosszúhadjárat végül is valósággá vált.
Miért hallgattak a jobboldal koalíciós pártjai?
Hosszú, forró nyár kezdődött 1994 júliusától. A választási vereség után az Antall–Boross-kormány miniszterei, országgyűlési képviselői, mint akik jól végezték dolgukat, elmentek nyaralni. Máig megmagyarázhatatlan, hogy az MDF, a KDNP és az FKGP miért nem tiltakozott? A sajtószabadság ennél nyilvánvalóbb lábbal tiprására demokráciában még nem volt példa. A jobboldal még mindig nem érezte a súlyát a konzervatív sajtó létének. Persze volt néhány kivétel.
A Lovas Pista hathatós közreműködésével megszervezett nemzetközi Híradó-sajtótájékoztatón a Gellért Szállóban (1994. július 23.) megjelent Balsai István volt igazságügy-miniszter, Horváth Balázs volt belügyminiszter, Surján László volt egészségügyi miniszter, Fekete György volt helyettes kulturális államtitkár és az MDF szóvivője, Herényi Károly. Jelenlétük demonstráció volt a tévés kirúgottak mellett, de összességében elmaradt az együttes fellépés.
Az Új Magyarország „Médiapuccs – ördögi tervvel” című írásában idézte Balsai István felszólalását: „…Egy vesztes csapat politikai tisztogatás áldozata lett. Most már nemcsak aggódunk, hanem igazolva látjuk aggodalmainkat abból a szempontból, hogy a kormány hivatalba lépése óta sorozatban történnek olyan intézkedések, amelyek a jogállam létét veszélyeztetik. Nem vagyok biztos abban, hogy ami a Magyar Televízióban történt, az a tetőpontot jelentené.” Fekete György kijelentette, hogy újra cenzúra van Magyarországon. Hangsúlyozta, hogy ez a kormány kemény baloldali kormány, amely diktatórikusan lépett fel, egy nagyon furcsa és egy természetellenes szövetség révén. Horn Gyula megüzente a magyar állampolgárnak, hogy az lesz, amit ő akar.
[Ne hallgassuk el, hogy az Új Magyarország megkérdezte „a sajtószabadság őrét”, a posztkommunista, hálózati MÚOSZ-t is. Annak főtitkára, Bencsik Gábor nem aggódott, „hiszen Horváth Ádám és Betlen János is kijelentette, hogy a Híradó 190 munkatársának sorsáról a későbbiekben döntenek. Azt ígérték, hogy mindenkivel beszélnek, mielőtt megmondják, hogy a későbbiekben számítanak-e rájuk.” Arra a kérdésre, hogy nem tekinti-e revánsnak az Egyenleg-ügy után (a sorozat cikke erről itt), így felelt: „Nem! Csak a Híradó főszerkesztői posztján történt változás. Revans akkor lenne, ha Stefkát az épületbe sem engednék be, de erről nincs szó. A megszüntetett Egyenlegnél az történt, hogy a munkatársaknak azonnal felmondtak, és a televízió épületébe sem tehették be a lábukat.” Stefka István szerint a valóságban őt sem engedték be az épületbe. Amúgy ő már régen megbocsátotta ezt a nyilván megtévesztett Bencsik Gábornak, de szerkesztőként ezt meg kellett említeni — a szerk. megjegyzése.]
Kacsingatás a balliberális újságírók felé
A szőnyegbombázás alatt és után a volt kormánytagok többsége azonban hallgatott. A nemzeti elkötelezettségű újságírókat cserbenhagyták. Sokan hónapokig vagy évekig munka nélkül maradtak. Hány és hány koalíciós kormánytag akart eljutni a hátunkon a népszerűségig? Igaz, sok mindenben hasonlóan gondolkodtunk, de néhányan többet követeltek, nagyobb nyilvánosságot, mint ami járt nekik. Mi a közszolgálatiság arányait, pártatlanságát komolyan véve ellenálltunk. Később aztán választási sikertelenségük okát bennünk, a nemzeti sajtó szerkesztőiben látták. Hát igen, az objektivitást nem mindenki szereti.
A médiaháború kellős közepén akkor is furcsálltuk, hogy jó néhány konzervatív kormánytag és képviselő a balliberális oldalra elkötelezett újságírók – Havas Henrik és Forró Tamás titkos megbízott – médiatanfolyamára járt. Politikusként hogyan kell szerepelni, miként kell fellépni? – ez volt a többi között az oktatás témája. Hogy miként és ki csinált ezzel magából hülyét, az már egy másik kérdés. Hiszen mindenki tudta, hogy ezek az újságírók nemcsak érzelmileg, de anyagilag is súlyosan be voltak kötve az MSZP-hez és az SZDSZ-hez. Ezektől tanulni, akiknek részük volt a konzervatív politika megbuktatásában?
Mindenesetre az is érdekes volt, hogy Antall József és Boross Péter „tanácsadói” előszeretettel választottak beszélgetőtársnak a televízióban és a rádióban olyan szocialistákat, szabaddemokratákat kiszolgáló riportereket, mint például Betlen János, Havas Henrik, Forró Tamás. Arról már senki sem beszélt, hogy ez milyen sunyi lejáratása volt a magyar ügynek, és az irányított, rosszindulatú, prejudikált kérdések mennyi kárt okoztak egyes politikusoknak, az országnak. Bezzeg az senkinek sem tűnt fel, hogy Göncz Árpád köztársasági elnök csakis Wisinger István eszmetárssal volt hajlandó nagy nyilvánosság előtt beszélgetni. A tisztelettudó, alátett kérdésekre mindig jött a frappáns válasz. Pedig a mi oldalunkon is lettek volna úgymond sztráriporterek, mint Lovas István, Chrudinák Alajos, Franka Tibor, Bencsik András, Seszták Ágnes, nem beszélve az akkori Híradó munkatársairól. Ők ilyen felkérést persze – az esetek többségében – nem kaptak.
A ballibsiknek szabad lett a pálya, a nemzeti újságírókat leradírozták
Minden országos visszhang nélkül, a parlament kihagyásával a Horn–Kuncze-kormány 1994. július 28-án úgy döntött, hogy nem rendezik meg az 1996-os világkiállítást. Elvették az emberektől a honfoglalás nagyszabású megünneplését. Európa egyik legrégibb keresztény állama nem mutatkozhatott be a kontinensnek, a világnak. Soha vissza nem térő lehetőségtől fosztottak meg 15 millió magyart, akiknek az identitását el akarták venni, akiket bele szerették volna döngölni a földbe. Hál’ Isten, ez nem sikerült. Pedig a konzervatív, jobbközép pártok – most már ellenzékben – nem tértek magukhoz bénultságukban. Ütőképes versenytárs nélkül maradt a volt kommunista nómenklatúra sajtója. Minden kezdeményezés a baloldalé lett. A televízióban és a rádióban – ellentétben a rendszerváltás első négy évével – nem volt hol megszólalniuk az ellenzékbe került politikusoknak, közszereplőknek. A még mindig győztes, örömmámorban úszó szocialista és szabaddemokrata bekötöttségüket nyíltan vállaló liberális sajtófullajtárok – az információk, a hírek kizárólagos birtokosai – elárasztották az országot a szocialista-liberális koalíció pozitív lépéseinek híreivel.
Ezt kapta a hatalmát elvesztő, a nemzeti, polgári, a konzervatív értékeket felvállaló oldal. Sajtó és pénz nélkül maradt. Minek volt ez köszönhető? Becsületességüknek, ügyetlenségüknek, avagy…?
A médiaháború véget ért?
Közben látványosan dőlt a pénz a baloldalnak. Augusztus végén megrendezték a Dunán az ott úszkáló médiahajós sajtóösszejövetelt, ahová meghívtak néhány ismert jobboldali újságírót is, nyilván azzal a szándékkal, hogy megalázzák őket. Barlangjaikból előbújtak, most újra megmutathatták magukat, bőröndjeikből már az Antall-kormány elején kicsomagoltak, de most már a bőröndöket hosszú időre betették a gardróbba. A fedélzeten Szilágyi János, a Kádár-rezsim közkedveltje jött velem szembe. Napszemüvegét feltolta a homlokára, alulról felfelé nézett és köszönés nélkül csak ennyit mondott: te itt? Chrudinák Alajos Horn Gyulának magyarázott, hogy miért kellett ezt ilyen durván elintézni. Horn csak mosolygott, azzal érvelt, hogy Ali elmehet Közel-Keletre. Ez így is volt, kapott fizetést, de négy évig egyetlen riportja sem mehetett le az MTV-ben, hiába dolgozott. Az elhallgattatásra volt pénz. Alit, az arab világ legnagyobb ismerőjét kirúgni nem lehetett, valószínűleg sokat tudott. Talán a pufajkás Gyuláról is.
Ezen a médiahajón jelentették be az SZDSZ-es politikusok és az SZDSZ-hez közelálló újságírók, hogy a médiaháborúnak vége. Azok beszéltek erről, akik négy éven keresztül szították a gyűlöletet a sajtóban, a rádióban, a televízióban. Most már nem kellett senkit gyűlölni, nem volt mit gyűlölni. A konzervatív, polgári újságírást látszólag lefejezték. Nem volt hol, nem volt hogyan visszaszólni. A legnagyobb hatású elektronikus média teljes arzenálja a liberális újságírók kezébe került. A természetes egyensúly – ami sohasem létezett – ezzel tragikusan felborult. Ezt még az 1994-es országgyűlési választási eredmények sem indokolták.
Meztelenül a golyózáporban
Havas a gazdáinak üzent, bizonyítania kellett. Nem kellett volna meztelenül a golyózáporba állni – mondta ezt a bölcsességet rólunk. Havas álságos aggódásával azonban továbbment. Az akkor szélsőliberális Magyar Hírlapban a televíziós utánpótlásról a következőket nyilatkozta: „Nem szeretném, ha megint lángoló szemű forradalmárok jönnének. A szakmai ismeretek a legfontosabbak. György Péter legutóbb a Magyar Narancsban megírta, hogy Csúcsnak, Nahliknak, Pálfy G.-nek, Chrudináknak, Császár Attilának szembe kell nézniük a törvény szigorával. Ezt nem értem, listázni fognak? Számonkérés lesz? Ha ez 1990-ben elmaradt, akkor 1994-ben fogják megcsinálni? Az elmúlt négy évben mindannyian leszerepeltünk, kezet foghatunk, leköphetjük egymást. Maradjunk ennyiben. Ha Chrudinák Alajosnak nem lesz műsora a tévében, ha Pálfy G. nem mondhat könyvismertetést, ha Stefka nem kerülhet vissza – ahová való –, a Napközbenbe, hírt adni arról, mi újság a Köjálnál, ha Császár Attila nem mehet el egy percben tudósítani arról, hogy mi volt az OKISZ-ban, akkor én itthagyom a szakmát.”
Igen, ott kellett volna hagynia az újságíró szakmát Havasnak. De nem tette. Inkább beállt a mocskolódók sorába. Jóslata viszont beteljesedett. Listázás volt, számonkérés, kirekesztés és nem kaptunk munkát. Az kicsinyességére vallott, hogy beosztott, kimért minket, mit és hol dolgozhatunk. A médiaháború általuk bejelentett vége ellenére folytatódtak ellenünk a lejárató támadások különböző sajtóorgánumokban.
A Farkasházy Tivadar nevezetű (állítólagos) humorista – egykori kollégám – a rádiózás csúcsának a szolgáltató rádiózást nevezi, ugyanis, mint írta: „belőlük válogatják ki a kosztümös kormányszóvívőket (Juhász Juditra gondolhatott – a szerk.) és a csokornyakkendős kormánypublicistákat, ezt más néven stefkázásnak nevezik”. A Kurírban Kéri László politológus nyilatkozott: „Megmondom őszintén, engem nem bánt, hogy Stefka és Várkonyi Balázs nem uszít tovább a választási eredmények tényei ellen.” A Szűcs Gábor által főszerkesztett Kurír Örömszerzés című cikkében folytatta a lejáratást: „Nosztalgiaüzletünkben kaphatók többek között 380×260 cm-es Náhlik poszterek, ceruzaelemmel müködő távirányítós Csúcsbábuk, valamint a régi szép időket visszaídéző Pálfy G.-Híradók és Stefka Hetek video összeállításai, eredeti muszter kivitelben, szájról olvasva.”
Nos, így szórakoztak egyes „kollégáink”, szenvtelenül, szemtelenül, kajánul a „Tégy a gyűlölet ellen” (pénznyelő és álságos) mozgalom buzgó propagálói. Pedig semmi mást nem kellett volna tenniük, mint valóban tenni a gyűlölet ellen. A gyűlöletkeltés hordozói azonban máig közöttünk vannak.
(folytatjuk)
Öreg Rája
2020-10-09 at 16:21
Fajkasházy Hócipőjében megírtakat kellene végre megvalósítani, csak a liberálisokkal.
A libernyákot nyírni és locsolni!
Ez a pofátlan, szemét, liberálnáci, sudri-suttyó banda másból nem tanul.
Most még nem késő elkezdeni.
Az ELTE agyasa nyíltan kimondta, hogy ők mit tesznek, ha 22-ben hatalomra kerülnek:
„Nagy valószínűséggel egy ’22-es ellenzéki győzelem után időlegesen le kell mondanunk a jogállam tiszta érvényesüléséről. De ez soha nem volt másként rendszerváltáskor, nagy forradalmak után”.
Most, 10 év kormányzás után, hogy a jogállamiság már az liberáleurópa szerint nem működik Magyarországon, itt az idő leszámolni a korrupt bírókkal, az elvakult liberálkommunista egyetemi vezetőkkel, a czeglédi félékkel. Nyírni, aztán locsolni.
Elég volt!
zash
2020-10-08 at 23:36
Ti nem nemzeti újságírás vagytok hanem az ugyanúgy neoliberális fidesz csecsén csüngtök.
Kallotomcat
2020-09-27 at 01:57
Igen, tényleg Bayer úr, mit keresnek (tudom,jó pénzt, de azon kívül) bencsikék az ön állítólag jobboldali műsorában?! Szélkakasok.
Salamander
2020-09-22 at 14:13
Amikor eljutunk a lényeghez, vagyis hogy MIÉRT VAN TELE AZ ORSZÁG, A KÖZINTÉZMÉNYEK, AZ EGYETEMEK KOMCSIVAL, akkor szomorúan atta a következtetésre kell jutnunk, hogy van egy nagyobb formátumú háttérpolitika a színfalak mögött, ahol a valódi döntések, paktumok megszületnek. Gyurcsány Ferencnek és társainak a sok [email protected] mszmps bunkónak már régen nem szabadna a közéletben részt vennie.
A lusztrációt a törvényekben aprólékosan végig kellett volna vinni, hogy a bűnözőgondolkodású balliberális botránypolitizálók ellehetetlenüljenek.
A Fidesz-KDNP nem csinál semmit velük, sőt, aki “megtérést színlel” még fel is veszi a sorai közé (ld. Warvasoszky Thamér).
Közben a társadalom tovább erodálódik, roncsolódik az erkölcsi, morális és a jogban való bizalma. A politikusok hitelessége lassan a tenger mélyén ülő bányászbéka segge alá kerül.
2022-ben nyerjen a Fidesz, de legyen végre az egyetemi világ és az igazságszolgáltatás rendszere is “kommunistátlanítva”.
franci
2020-09-22 at 10:26
https://i.imgur.com/3kcEhwq.jpg
ViAM
2020-09-22 at 08:24
Visszavonták a szerkesztőségektől a parlamenti belépőket. Igaz, egyet hagytak, de csak egy és mindig ugyanazon személy mehetett be tudósítani, akit úgy-ahogy elfogadtak az új “urak”.
Meghallották, hogy a nemzeti oldalról akar írni valaki, máris nemet mondtak.Teljesen beszűkítették a kört.
“Szép” világ volt, gondolni is rossz rá!
Rizikó
2020-09-21 at 21:42
Mi lesz velünk? A parlamentben Jákob bangóné Fletó Szél Szabő es sok sok képmutató haszonleső xaralak.Aztán ma hallom Viktor szavait Kettős költségvetés lesz egy a hagyományos és egy másik a Jövő kötségvetése! 31mrd eurő a jövö ára vagy Magyarország ára.
Szoval nem szabadulhatunk az Euból.Ma Olaszországot 200mrd euróért vette meg Soros.
Csak azt tudom mondani hajrá Lukasenko Trump Putyin Salvini !
Gullwing
2020-09-21 at 19:50
Kéri mai napig sem képes feldolgozni hogy egykori asztaltársa miniszter, alkotmánybíró, egyetemi tanár lett, ö egyetemi docensként vegetált évtizedekig és taníthatott politológiát a színművészetin.
Nonvideor
2020-09-21 at 18:23
“hogy az Új Magyarország megkérdezte „a sajtószabadság őrét”, a posztkommunista, hálózati MÚOSZ-t is. Annak főtitkára, Bencsik Gábor nem aggódott, „”
Tetű volt és az is maradt.
Amikor szerepeltetik, sosem nézem a Sajtóklubot.
Szegény, szegény Lovas István….
moliere
2020-09-21 at 16:49
Mit csináljunk velük?! (Nem költői…)