Pesti Srácok

Hernádi Zsolt: az Egyesült Államok napjainkban kiváló állapotban van, Európa pedig szenved

null

A Mol elnök-vezérigazgatója az Indexnek adott nagyinterjút, amelyben többek között arról beszélt, hogy milyen üzemanyagárakkal számol 2024-ben; nyert vagy veszített a Mol az orosz–ukrán háborún; mennyibe kerültek a szankciók az olajipari cégnek; illetve, hogy kikéri-e Orbán Viktor a véleményét.

– mondta az Indexnek adott interjúban Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója. Azzal kapcsolatban, hogy milyen üzemanyagárra számíthatunk 2024-ben, a Mol-vezér kiemelte, hogy „napjainkban sajnos a konfliktusok megoldására egyre gyakrabban nem békés megoldást keresnek a felek. És ezeknek hatása van az árakra. Hogy egy aktuálisan fenyegető esetet említsünk, egy közel-keleti front megnyitása akár 15 százalékos áremelést is eredményezhet a hazai piacon.”

PestiSracok facebook image

– tette hozzá Hernádi Zsolt. Arra a kérdésre, hogy Orbán Viktor miniszterelnök kikéri-e a véleményét, így felelt:

Az üzemanyagár-sapkával kapcsolatban a Mol-vezér elmondta: azt hitték, hogy a szocializmus végével többé nem nyúlnak bele ennyire drasztikusan a piaci folyamatokba, és hogy már nem kell olyan ellátási nehézségekkel szembenézniük, mint a taxisblokád idején.

– mondta.

Továbbra is hatalmas tévedésnek tartja, ha egy kormány azt gondolja, hogy a piac minden lépését képes szabályozni. Hangsúlyozta: a túlszabályozások és a különféle extraadók olyanok, mint a kábítószerek – rettentő könnyen rájuk lehet szokni, egyre erősebbet akar belőlük az ember, és nagyon nehéz tőlük megszabadulni. Ugyanakkor megjegyezte: nem véletlen, hogy az olajiparban a vállalatok magánszerződésein túl kormányok vagy országgyűlések garantálják a biztosítékot a kőolajtermeléshez kapcsolódó szerződésekhez.

Mi a helyzet az orosz olajjal?

Hernádi Zsolt kifejtette, hogy ma már mindkét finomítójukban képesek 30–35 százalékban nem orosz kőolaj bedolgozására, amely érdemi előrelépés diverzifikációs kitettségük szempontjából. Déli partnereik viszont kíméletlenül megsarcolják őket.

– nyomatékosította.

– fogalmazott Hernádi Zsolt. A vezérigazgató kiemelte, hogy ebből az egész Európai Uniónak kára keletkezik, de az üzleti racionalitást hosszú távon nem lehet figyelmen kívül hagyni. Hernádi Zsolt ezt az alábbi példával mutatta meg:

A vezérigazgató szerint talán ott rejlik az értelem, hogy végső soron az Egyesült Államok lehet ennek a haszonélvezője. Elmondása szerint az USA fantasztikus piacot találtak maguknak, amit úgy hívnak, Európa, ahol az orosz olaj kiváltásának köszönhetően Amerika produkálta a legnagyobb exportnövekedést; ez a kőolaj mellett ugyanúgy igaz a földgázra is.

– fogalmazott. Hangsúlyozta: Amerika az az ország, ahol kormánytól függetlenül a politika végül mindig megtalálja az összhangot az üzleti érdekekkel.

– vélekedett.

Forrás: Index, Mandiner, Világgazdaság; Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt