Azt tudjuk, hogy Budapest hercege nem túl jó az állításai igazolásában, valószínűleg vitázni is ott tanult, ahol angolt, most azonban rövid kisokosban vizsgálhatjuk meg Karácsony Gergely hét leggyakoribb állítását azok egyértelmű cáfolataival együtt. Nézzük tehát a bedekkert tehetségtelen főpolgármesterek részére.
A Magyar Nemzet is rávilágított, hogy jó ideje már a baloldalon is azt találgatják, honnan származik az a több mint félmilliárd forint, amely a Karácsony előválasztási kampányát segítő 99 Mozgalomhoz érkezett 2021 és 2022 ősze között, nagyobbrészt euróban és angol fontban. Karácsony még pénteken is úgy fogalmazott a Mediaworks kamerája előtt, hogy mikroadományozók mikroadományairól van szó. Ezt a verziót éppen csak a főpolgármesteren kívül eső tényezők és szereplők nem támasztják alá. Összeállításukban hét ponton szembesítik Karácsony állításait a tényekkel, a történésekkel, a jogszabályokkal és mások leleplező nyilatkozataival.
Az első állítás: legutóbb pénteken, a Mediaworks kérdésére a főpolgármester azt válaszolta, hogy az előválasztási kampánya a magyar politikatörténet legdokumentáltabb, legrészletesebben vizsgált folyamata volt, s „nincs még egy ilyen kampány, amelyet ilyen részletesen ismerne a közvélemény”.
Ezzel szemben gyakorlatilag tökéletes homály fedi, hogy valójában honnan futott be az 506 millió forintnyi túlnyomórészt külföldi valuta. Karácsony továbbra is azt állítja, hogy gyűjtőládákban, mikroadományok formájában érkezett a pénz, ezt viszont eddig semmivel nem bizonyította. Pedig nagyon könnyű lenne. Az adománygyűjtés kereteit rögzítő kormányrendelet szerint ugyanis a gyűjtőrendezvényekről pontos dokumentációt kell készíteni, továbbá a kalapozást végző szervezet legalább két képviselőjének jelen kell lennie, amikor kinyitják a lezárt gyűjtőládát, s részletes jegyzőkönyvet kell készíteniük az adományról. Ezt követően pedig kötelesek gondoskodni arról, hogy mindezt bejegyezzék az adományozott szervezet könyveibe. Tehát elég lenne egyetlen jegyzőkönyvet meglebbenteni. Ezt azonban Karácsonyék az elmúlt hetekben annak ellenére sem tették meg, hogy immár a baloldalon is egyre erősebben fogalmaznak a téma kapcsán.
A második állítás: a főpolgármester továbbra is gyűjtőládákban gyűjtött mikroadományokról beszél. Ehhez képest ahogy jegyzőkönyvet, úgy gyűjtőládát sem látott senki, pedig erről is egyszerűen be lehetne mutatni felvételeket. Saját állítása szerint egyébként maga Karácsony sem látott ilyet, mert szándékosan nem vett részt afféle eseményen, ahol pénzt gyűjtöttek a számára.
A harmadik állítás: a főpolgármester néhány héttel korábban azt is hangoztatta az Index Konkrétan Rónai Egonnal című műsorában, hogy benyújtották a mozgalom éves pénzügyi beszámolóját, amelyben „minden stimmelt”. Ehhez képest a Nemzeti Információs Központ jelentéséből az derül ki, hogy a 99 Mozgalom beszámolója csak a kérdőjelek számát növeli, hiszen a dokumentumban megjelenik további százmillió forint, amelynek eredete és sorsa homályba vész.
Negyedik a ráadás: a főpolgármester váltig hangoztatja, hogy az ominózus 506 millió forint a választási kampányára érkezett. Ezt egy nagyon egyszerű dolog cáfolja, ami nem más, mint a naptár. Karácsony már a 2021. őszi baloldali előválasztás során visszalépett, ám a félmilliárd majd teljes egésze azt követően folyt be. Olyannyira, hogy e pénzek bizonyos része a tavaly áprilisi választás lezárulta után érkezett, s még 2022 szeptemberében is történtek befizetések.
Ötödszörre sem sikerült: Karácsony szerint nincs abban semmi különös, ha a választás után több hónappal is érkeztek sokmilliós adományok a kampányára, ugyanis a költségeik egy részét is utólag kellett rendezniük. Itt a főpolgármester két egymástól teljesen független dolgot kötött össze. Amikor egy politikai mozgalom egy választási kampányhoz szervez gyűjtést, akkor a voksolás lezajlása után már nem is tudja ugyanezzel a céllal indokolni az akciót. A költségek rendezésének időpontja és ütemezése pedig olyan technikai kérdés, amely a gyűjtést rendező szervezetre tartozik, a szimpatizánsoknak semmi dolguk nincs ezzel. E könnyen belátható összefüggéssel maga Karácsony sem igen tudott mit kezdeni: amikor az említett interjúban a műsorvezető azt forszírozta, milyen indíttatásból adományozna valaki egy kampányra pénzt hónapokkal annak lezárulta után, Karácsony úgy zárta rövidre a számára kellemetlenné váló témát, hogy már nem biztos abban, mi mikor történt.
Hatodszorra talán bejön: a főpolgármester azt is bizonygatta: nincs semmi különös abban, hogy az összegyűjtött készpénz nagy része euró, hiszen itthon sokan tartják külföldi valutában a pénzüket. Szerinte talán gazdag magyarok adományoztak eurót, fontot. Nem, nem jön be, ugyanis: Pusztai Erzsébet, aki MDF, majd MDNP után a 99 Mozgalomban kötött ki, az ATV-ben magától értetődőnek nevezte, hogy a támogatók külföldiek voltak. Szerinte éppen ezért érkeztek főként euróban az adományok.
A hetedik csapás: Budapest első embere váltig tagadja, hogy Korányi Dávid is gyűjtött neki pénzt. Korányit ma már talán nem kell senkinek bemutatni: ő hozta létre az Action for Democracyt (AfD), azt a szervezetet, amely az 2022-es országgyűlési választás kampánya idején hárommilliárd forintnyi dollárt továbbított a baloldal különféle szereplőinek. Korányiról azt biztosan tudjuk, hogy életútja alapján lényegében Bajnai Gordon volt baloldali miniszterelnök embere. Erre cáfol, hogy egyrészt az, hogy a 99 Mozgalom egy darabig a támogatott szervezetek között szerepelt az AfD (Action for Democracy) honlapján. Ennél is árulkodóbb ugyanakkor a Mediaworks egyik tettenéréssel felérő felvétele. Ezen az látszik, hogy Karácsony előválasztási kampányában, a „Kezdődjön a változás!” nevű, 2021. szeptemberi rendezvényén is feltűnt Korányi. Nem is akárhogy: látszólag éppen úgy, mint egy kampányember.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: Hatlaczki Balázs/PestiSrácok
Facebook
Twitter
YouTube
RSS