Első fokon hét és félév börtönre ítélték azt a férfit, aki a vád szerint tavaly márciusban ittasan hátulról belerohant a Szentendrei úton egy piros lámpánál várakozó gépkocsiba. Az autóban Janza Richárd junior világbajnok kajakos és egyik barátja ült, az ütközésben mindketten életüket vesztették. A 29 éves férfi ellen halált okozó ittas járművezetés miatt emeltek vádat. O. Áront emellett öt évre eltiltották a közügyektől, és örökre eltiltották a vezetéstől.
Nagy sajtóérdeklődés mellett folytatódott szerdán O. Áron pere, aki ellen halált okozó ittas járművezetés miatt emeltek vádat tavaly decemberben.
A 29 éves férfi tavaly március 18-án éjjel 1 óra 10 perc körül egy pókerpartiról hazafelé tartva, ittas állapotba fékezés nélkül, 160 kilométeres óránkénti sebességgel hátulról belerohant a Szentendrei úton egy piros lámpánál várakozó gépkocsiba. Az autóban Janza Richárd junior világbajnok kajakos és 22 éves barátja, D. Bálint ültek. Az ütközéstől autójuk előbb az előttük lévő irányjelző táblának, majd a mögöttük lévő betonoszlopnak csapódott. A fiatalok olyan súlyos sérüléseket szenvedtek, hogy a helyszínen életüket vesztették.
A bíróság márciusban kezdte tárgyalni az ügyet. O. Áron akkor annyit mondott, hogy semmire nem emlékszik, és csak akkor döbbent rá, hogy mit tett, amikor meglátta a rendőrségen a balesetről készült felvételeket. A szerdai tárgyaláson – a 24.hu tudósítása szerint – a védelem azt kérte, vizsgálják meg annak az autónak a műszaki állapotát, amelyben a két áldozat ült. Az autó rétegvastagságát taglalták és azt, hogy ha nem lett volna javítva és lefestve korábban, akkor más lett volna-e a rugalmassága a becsapódáskor. A műszaki szakértők azonban egybehangzóan cáfolták, hogy az autó állapotának bármi köze lehetett ahhoz, hogy halálos kimenetelű lett a baleset. A portál szerint az elhunyt kajakos testvére úgy látja, a védelem csak az időt akarja húzni.
Nevetséges, hogy azt firtatják, hogy milyen vastagon volt például lefestve a kocsi. Semmi baja nem volt az autónak. Ez volt az élete a gazdájának, babusgatta folyamatosan
– mondta Janza Richárd testvére. Az Index szerint a légzsákok is szóba kerültek. Azt írják: a két műszaki szakértő véleménye szerint azért nem nyíltak ki a légzsákok a fiatalok kocsijában, mert a hátulról érkező ütközést a front légzsákok nem észlelték, az oldallégzsákokat működtető elektronikai kábelek pedig elszakadtak az első ütközésben. A tárgyalás során két orvosszakértőt is meghallgattak, akik azt mondták, a huszonévesek olyan súlyos csigolya-, nyaki gerincvelő-, fej- valamint mellkasi és belső sérüléseket szenvedtek, melyeket „nem lehetett túlélni”.
Perbeszédében az ügyész kiemelte, hogy az útszakaszon maximum 70-nel szabadott volna menni, O. Áron azonban az esős idő és a csúszós útviszonyok ellenére is több mint dupla ennyivel ment. Ráadásul ittasan. Szerinte egyértelműen megállapítható, hogy csak a vádlott okolható a két fiú haláláért, ezért letöltendő börtönbüntetést kért a 29 éves férfire. Az ügyészi perbeszéd után a bíró megkérdezte a jelenlévő hozzátartozókat, szeretnének-e a vádlottnak bármit is mondani. Bálint édesanyja felállt, és ezt mondta:
Ön elvette két zseniálisan okos ember életét. A gyerekünket, akit 21 éves koráig próbáltunk úgy megőrizni, hogy egy csoda volt. Egy hihetetlenül dolgos és munkás gyerek életét vette el. Mégsincs bennem semmi gyűlölet vagy harag. Sőt kívánom, hogy olyan életet éljen, hogy meg lehessen ezt bocsátani. Egy dolgot azonban nem tudok megbocsátani, hogy megpróbálták belehúzni a fiam felelősségét, hogy mentse a bőrét. A fiam öt autót épített fel, és büszkén mutatta, hogy milyen szép lett ez is. Ő már nem tudja megvédeni magát. De itt leszek végig és nem fogom hagyni, hogy ez megtörténjen
– mondta. O. Áron egyszer sem nézett rá a nőre, majd az asszony szavai után nem sokkal elsírta magát. Ezután a férfi egyik ügyvédje szólalt fel, aki védőbeszédében azt kérte, hogy a bíró halált okozó közúti baleset okozása miatt ítélje el az ügyfelét, vagyis hagyja figyelmen kívül az ittas vezetést megállapító szakvéleményeket. Ezt azzal indokolta, hogy eljárási hibák történtek akkor, amikor a baleset után ügyfelétől levették a vért, ezért szerinte azokat ki kellene zárni a bizonyítékok közül. Azt is kérte a bíráktól, hogy vegyék figyelembe azokat a szakvéleményeket, melyek szerint a fiatalok halálát nem az ütközés, hanem a betonoszlopnak csapódás okozta.
A bíróság végül bűnösnek találta O.Áront és 7 év 6 hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélte a férfit halált okozó ittas vezetés miatt. Emellett öt évre eltiltották a közügyektől, és örökre eltiltották a vezetéstől. A bíró határozatában közölte azt is, hogy O. Áron feltételesen csak a büntetés kétharmadának a letöltésekor bocsátható szabadon. A vádlott az utolsó szó jogán az ítélet enyhítését kérte.
Forrás: 24.hu, Index; Fotó: Origo
Facebook
Twitter
YouTube
RSS