
Zsinórban a hetedik kamatdöntő ülésen szigorított az Európai Központi Bank (EKB), 25 bázisponttal emelve a kamatszintet. A döntés megegyezett az elemzői konszenzussal, amely 25 vagy 50 bázispontos emelést árazott a májusi ülésre. A lépést követően a jegybanki hitel kamata 3,75 százalék lett; az EKB lassított a kamatemelés eddigi tempóján.
Az euróövezetben az infláció 7 százalékra emelkedett áprilisban a márciusi 6,9 százalékról, miközben az euróövezet gazdasági növekedése gyakorlatilag stagnál, negyedéves összehasonlításban 0,1 százalékos bővülést regisztráltak. Az EKB márciusi előrejelzése szerint idén 5,3 százalékos, jövőre 2,9 százalékos inflációval számolnak, ami 2025-ben mérséklődik 2,1 százalékra – írja a Növekedés.hu. Éves összehasonlításban az euróövezeti GDP-bővülés 1,3 százalékra lassult a tavalyi negyedik negyedévi 1,8 százalékról. Az első negyedévben a GDP minden uniós tagállamban nőtt éves összehasonlításban, Németország kivételével, ahol 0,1 százalékkal csökkent.

Az infláció alakulása az euróövezetben. Forrás: Növekedés.hu
A bankok a kamatemelésekkel párhuzamosan visszafogták a hitelezésüket, és szigorítottak a hitelezési feltételeken – idézte a portál az EKB friss felmérését, amely szerint a magasabb kamatkörnyezet és a gazdasági növekedés lassulása miatta hitelek iránti igény is csökkent, főként a vállalatok részéről.

A banki hitelezés emelkedése. Forrás: Növekedés.hu
A munkanélküliségi arány ugyanakkor 6,5 százalékra mérséklődött, és a beszerzésimenedzser-indexek is némi javulást mutatnak a gazdasági kilátásokat illetően.

A GDP változása az euróövezetben. Forrás: Növekedés.hu
A kamatemelésnél az infláció és a gazdasági növekedés mellett az amerikai középbankok körül kialakult bizalmi válságnak az európai bankrendszerre gyakorolt hatását is figyelembe kell venni, az egyes amerikai középbankokkal kapcsolatos félelmek ugyanis még nem oszlottak el. Az alacsonyabb energiaárak és a javuló kilátások miatt azonban az euróövezet gazdasági hangulatindexe (Economic Sentiment Indicator, ESI) az előző havihoz képest 0,1 ponttal 99,3 pontra nőtt áprilisban. A legnagyobb euróövezeti nemzetgazdaságok közül Spanyolországban 3,7 ponttal, Lengyelországban 1,1 ponttal, Németországban 0,8 ponttal, Olaszországban 0,3 ponttal emelkedett, míg Hollandiában 1,6 ponttal, Franciaországban pedig 4,2 ponttal csökkent áprilisban az ESI.
Forrás: Növekedés.hu; Fotó: MTI/EPA/Andre Pain
Orientál
2023-05-04 at 15:50
Ez várható volt mert a déli eu-s országokat együtt a franciákkal nem kényszeríti az eu-s vezetés megszorító intézkedésekre. Bezzeg ilyeneket mint az olasz kormányt megfenyegették az eu-s központból az eu-s vezetésnek nem tetsző gazdasági és egyéb politikai terve miatt.