A szükséges egymilliónál is több aláírást sikerült összegyűjteni a nemzeti kisebbségek nyelvhasználati jogaiért, de az Európai Bizottság mégis megvétózta a kezdeményezést. Brüsszelben arra hivatkoztak ugyanis, hogy nincs hatásköre az EU-nak, hogy a kisebbségi jogvédelem terén jogszabályokat alkosson. Persze ez a jogállamiságot gyakran emlegető jogvédőktől egy kicsit sem meglepő.
Az Európai Bizottság az aláírásgyűjtés lezárulta és az Európai Parlament ajánlása után sem fog jogalkotási eljárást kezdeményezni a kisebbségi jogvédelem ügyében – derül ki a Bizottság pénteken közzétett összefoglalójából. A dokumentumból kiderül, hogy a bizottság szerint az EU-nak nincs általános jogalkotási hatásköre a nemzeti kisebbségek védelme és a kisebbségi nyelvhasználat terén, ez tagállami hatáskör – írja a Mandiner. Mint ismert, a Minority SafePack – amely főként az őshonos nemzeti kisebbségek nyelvhasználati jogaira és az általuk lakott régiók anyagi támogatására koncentrál – az első olyan polgári kezdeményezés, amely elsöprő, kétharmados többséggel elnyerte az Európai Parlament hivatalos jóváhagyását múlt decemberben. A 2013-ban indított kezdeményezés hosszú utat járt be, mivel az Európai Bizottság csak az uniós bíróság ítélete után regisztrálta a javaslatcsomagot, így vált európai üggyé is.
Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője szerint az Európai Bizottság cserben hagyta az őshonos kisebbségeket. Közleményében a képviselő úgy értékelt: az EB azoknak a kérését utasította el, akik számára az európai nyelvi és kulturális hagyaték megőrzése nem egy jól hangzó szlogen, hanem a mindennapok kihívása. Vincze Loránt a kezdeményezők nevében köszönetet mondott mindazoknak, akik mindvégig hittek az ügyben, hangsúlyozva, hogy az elmúlt nyolc év alatt értéket teremtettünk: soha nem volt ekkora nemzetközi sikere az erdélyi magyar közösségnek.
Forrás: Mandiner; Forrás: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS