A 2014-ben már kipróbált baloldali összefogás eredménytelen, ha rajtam múlik, ilyen mechanizmusú összefogás nem lesz még egyszer – árulta el a PestiSrácok.hu-nak adott karácsonyi interjúban Hiller István, az Országgyűlés szocialista alelnöke, az MSZP Választmányának elnöke. A politikus azt ugyanakkor nyomatékosította, hogy 2018-ban a győzelem a cél, de ehhez az MSZP-nek meg kell határoznia a karakterét, saját véleményt kell alkotniuk országról, nemzetről, Európáról. “Nem a gereblyés ember vagyok, aki elsimítja a hullámos földet, hanem köveket dobálok a vízbe. Az állító mondatok követe vagyok az MSZP-n belül” – fogalmazott portálunknak Hiller István. A politikus leszögezte, 2010-ben nem gondolkozott el azon, hogy más pártba lép, vagy más pártot alapít, és vállalja is a közösséget az MSZP-s társasággal, de nem vállalja a szocialista párt változatlanságával. Hiller Istvánnal Molnár Gyuláról, Botka Lászlóról, Gyurcsány Ferenc halálos öleléséről, Orbán Viktor 2018-as kihívójáról és a karácsonyról is beszélgettünk.
Tudja-e, hogy ki és mikor mondta Önre utalva, hogy hatalomtechnikai összefogást és manipulációt hajtottak végre az én káromra?
Nem.
A szocialisták egyik erős embere, Botka László mondta ezt az MSZP tisztújítása után, amikor is Ön kiütötte őt a ringből, és a szegedi polgármester helyett Ön lett a szocialista párt választmányi elnöke. Botka aljas húzásnak tartotta, ami a tisztújítás előtt történt.
Botkával nekem soha nem volt személyes összetűzésem, sem emberi, sem politikai tekintetben. A kongresszust demokratikus versengésnek tartom. A stratégiaalkotást kimondottan ambicionáltam, és én ezt akartam. Ez az MSZP-ben a választmányhoz kötődik, ezért ezt a tisztséget pályáztam meg. Nem valakivel szemben indultam, hanem a stratégiaalkotás lehetőségéért szálltam ringbe. Botkával inkább jó viszonyban voltam, mint nem. Hatalomtechnikai összefogás egyáltalán nem történt az ő kárára. Az volt, és én ezt világosan elmondtam a kongresszus előtt, hogy a hosszú távú gondolkodást, az értelmiségi holdudvar újraépítését fontosnak tartom. A személy e tekintetben nem volt számomra meghatározó, akkor is ezért a feladatért indultam volna, ha nem ő az ellenfél. Botka Lászlót jó polgármesternek tartom, de a stratégiaalkotást meggyőző fölénnyel az én kezembe adta a kongresszus. Demokratikus döntés volt. Én ezt az ügyet lezártam, azóta pedig gőzerővel dolgozom.
Ön lezárta, de a párton belülről koncon belüli marakodások sokaságáról hallani. Ki kivel nem, ki kit szeret, ki kire fúj. Szerencsések a párton belüli személyeskedések akkor, amikor az MSZP-nek 2010 után bezuhant a támogatottsága?
Mondjon nekem egy pártot, ahol ez nincs így. Persze aki politikusnak megy, annak ezt vállalnia kell. Én mondjuk az építkezést tartom fontosnak, fontosabbnak.
Az újabb baloldali összefogás is építkezés? Már a 2018-as választásokkal kapcsolatban is marakodnak. Gyurcsány Ferenc már az első összejövetelen megvétózta Fodor Gáborékat, az MSZP pedig az új előválasztási rendszerével a gyakorlatilag mérhetetlen mikropártokat, például Karácsony Gergelyéket hagyná az út szélén. Kikre nincs szükség?
1989-től 2008-ig baloldali gyűjtőhely, kompromisszumpárt volt az MSZP. Különböző irányzatok megállapodtak egymással, amely mindaddig hasznára volt a pártnak, amíg valódi, politikai véleménykülönbségeket ütköztettek. Amikor azonban kampányra, választásra került a sor, akkor azt mondtuk, minden véleménykülönbséget félreteszünk, összezárunk és együtt dolgozunk, s minden irányzat hozzon a közösbe. A Demokratikus Koalíció kiválása ezt az állapotot bontotta meg, és a DK más csoportoknak is arra adott példát, hogy önálló pártegységbe szerveződjenek. Sok választónk ezt a folyamatot nem tudja nyomon követni. A 2014-ben már kipróbált baloldali összefogás eredménytelen, ha rajtam múlik, ilyen mechanizmusú összefogás nem lesz még egyszer. Demokratikus erők széles együttműködésében gondolkodom, s erős MSZP-t akarok.
Egy erős MSZP-hez frissességre is szükség lenne. Nem kellene kiszellőztetni a pártszékházban, és kidobni a régi, avitt, molyrágta és naftalinszagú bútordarabokat? Mint ahogy biztos, hogy Juhász Péterrel, Szigetvári Viktorral, vagy éppen Gyurcsány Ferenccel közösen kell nekifutni a 2018-as megmérettetésnek?
Még egyszer: széles demokratikus együttműködést szeretnék, s erős MSZP-t. Az erős szocialista párthoz nem bútordarabokat kell kihajigálni az ablakon, hanem meg kell határoznunk a karakterünket. Én a nehezebb utat javaslom, amely a saját vélemény megfogalmazása, és nem azt, hogy elmondjuk, milyenek nem vagyunk. Önálló véleményt kidolgozni, belátom nehezebb, mint a másikat gyepálni. De akkor is, látni kell, a kritika nem elég, alternatíva kell. ha van alternatíva lesz változás! Ha lesz saját, karakteres véleményünk országról, nemzetről, Európáról, akkor az embereknek az jut majd az eszükbe, hogy igen, ezek a szocik, és nem az jut eszükbe, ami ma, hogy itt vannak a szocik, akik ezt és ezt mondták a Fidesz véleményéről. A huzavona az emberek többségét nem érdekli. Fontos, hogy ne arról beszéljünk, hogy akarunk-e összefogást, hanem mondjuk el, hogy mivel állunk elő. Jelenleg arról beszélgetünk, hogy cukrot, vagy tejet tegyünk a teába. Ez az emberek szórakoztatásának egy különleges módja, de szerintem nem a választók szórakoztatásáért vagyunk. Kezdeményezni kell, nem reflektálni. A 2018-as választások annyiban fognak eltérni az eddigi szavazásoktól, hogy eddig általában két térfélben gondolkodtak a választók, hogy van a Fidesz és van az MSZP. Hárompólusú politikai térben még nem rendeztek Magyarországon országgyűlési választásokat. 2018-ra az MSZP-nek megkerülhetetlen pártnak kell lennie.
A 2018-as esélyeiket illetően optimizmus árad önből. Reális ez? Nem kellene beáldozni a következő országgyűlési választásokat, rendet rakni, és új, hiteles csapattal a 2022-es győzelmet megcélozni? Lenne hat évük alapozni.
Én a nyári tisztújításon erős alternatívát jöttem építeni. A legjobb és legerősebb MSZP-t akarom 2018-ra. Nem hogy nem adtam fel 2018-at, hanem a legjobb eredményt akarom elérni. Különben is, aki egy választást felad egy következő választás esetleges sikere miatt, az eredménytelen lesz. A magyar szurkoló nem szereti, ha egy csapat felemelt kézzel megy ki a pályára. Az ön elmélete egy jól működő terv lehetne, de így egy párt nem tervezhet, különösen egy olyan párt nem, amely építkezik. 2018-ban a győzelem a cél.
Viccel?
Egyáltalán nem viccelek. Jelenleg a tervezés és az alapozás időszakában vagyunk. Stratégiával, Fideszhez képesti választási lehetőséggel, kampánnyal és szervezettel, plusz megfelelő személyekkel el lehet érni a célt.
Molnár Gyula pártelnökkel is, és olyan emberekkel is, akik már többször is megégették magukat?
Állj! Molnár Gyulát meg akarták égetni, s nem megégett! A bíróság neki adott igazat. Azért ez lényegi különbség! A mostani együttműködésünk Gyulával és Tóth Bertalan frakcióvezetővel emberileg működik, politikailag meg majd elválik. Az én célom a hosszabb távú gondolkodás. Egy új narratíva. Álláspontom szerint ha nincs saját állításod, nem hat a kritika a kormánnyal szemben. Én az állító mondatok követe vagyok az MSZP-n belül. Azt akarom, hogy amin én dolgozom, dolgozunk, azzal önazonos tudjon lenni az MSZP. Amiben lehet és érdemes hinni. Amiért érdemes harcolni. Nem reflektív ember vagyok. Én a saját gondolatunkat, saját véleményünket, saját képünket keresem. Országról, nemzetről és Európáról beszélek. A következő időszakban lesznek olyan konferenciák, amelyek egy-egy ilyen témában megmutatják az állító mondatok milyenségét, hogy az MSZP hogyan is gondolkodik országról, nemzetről, Európáról. Meg kell alkotni egy modern baloldal modern nemzetképét. Karakteres, világos, egyértelmű világképet kell adni az MSZP-nek. Ön a kérdésében a múltra utal, pedig a múlt a történészek terepe, nekünk a jövő a cél. Büszke magyar és büszke európai vagyok. Arról próbálom a társaimat meggyőzni, hogy ha a magyar baloldalnak, az MSZP-nek karakteres és meghatározó a véleménye az országgal, nemzettel, Európával kapcsolatban, akkor ezt sokkal többen választják majd, mint amilyen a jelenlegi támogatottságunk.
Országról, nemzetről, Európáról beszél. Az MSZP még egyikkel sem rendezte a viszonyát, mint ahogy például 1956-tal, vagy a rendszerváltással sem tette meg. A nemzettel való viszonyuk rendezése pedig nem lehetetlen küldetés? 2004. december 5-én, és előtte, a kettős állampolgárságról szóló népszavazás kampányában szemen köpték a határon túli magyarokat.
A határon túli magyarságnak is meghatározónak kell lennie a nemzetképünkben. Mint ahogy azt se felejtsük el, hogy az elmúlt fél, egy évtizedben megváltozott a világ, és kialakult egy több százezres Nyugat-Európában élő magyar közösség, akikre szintén kötelességünk gondolni. Az ő fejükkel is érdemes gondolkodni. A nyugati és a határon túli magyarság ügye persze nem váltja ki egymást, éppen ellenkezőleg. A nemzetbe minden magyar beletartozik. Meggyőződésem, hogy a kérdésében szereplő politikai fogalmakat egyik oldal sem sajátíthatja ki magának. A választók akkor tudják majd, hogy van egy másik menü is az étlapon, ha mi előbb ezt magunk között tisztázzuk, majd nyilvánosságra is hozzuk véleményünket. Fontosnak tartom az emlékezetpolitikát, amellyel az elmúlt 25 évben alig foglalkozott az MSZP, most egy erős, hozzáértő csapat dolgozik rajta. Nem a gereblyés ember vagyok, aki elsimítja a hullámos földet, hanem köveket dobálok a vízbe. Felszínre akarom hozni az MSZP-ben meglévő lehetőségeket. Nem hosszú és nehezen értelmezhető programokat akarok, hanem fel akarom mutatni, hogy van egy valóságos, másik alternatíva, ha Magyarországról beszélünk, mert nem csak a Fidesz felfogásában lévő Magyarország létezik. Ezt akarom megjeleníteni. Erről szeretnék beszélni. Ez a munka zajlik most.
Ezzel lehet választást nyerni?
Nem, csak ezzel nem lehet választást nyerni. E nélkül viszont biztosan nem.
Olyan karakteres véleményeket szeretne párttársaitól hallani, mint amilyet például ön fogalmazott meg a magyar határzárral, a kerítéssel kapcsolatban, hogy gyakorlatilag a kormány döntésével értett egyet?
Aki be akarja hajítani az állóvízbe a követ, az számoljon azzal, hogy abból hullámok lesznek. A hosszabb távot szeretném meghatározni, és a vitákat vállalni kell. Amit a kerítésre mondtam, hogy bár utálom, csak mondjon már valaki jobbat, nos ilyeneket akkor szoktam mondani, ha tudom, hogy igazam van és a közösségem szempontjából is helyes a véleményem. Hogy mindez vitákat hoz? Nem baj. Ez a távlatos gondolkodás.
Tud politikai, szellemi közösséget vállalni a jelenlegi szocialista párttársaival? A 2010-es megsemmisítő vereség után nem gondolkozott el azon, hogy kilép a pártból és alapít egy klasszikus szociáldemokrata pártot?
Senkit nem kényszerítenek arra, hogy egy párt tagja legyen. Ha vállalod, akkor a szabadságod egy részét önként feladod, hiszen a párton belül van egy közösen elfogadott szabályrendszer. Vállalom a közösséget a társasággal, de nem a változatlansággal. A jelenlegiből egy változó, egy sokkal inkább a saját véleményét akár viták árán is karakteresen vállaló modern, közösség-orientált pártot szeretnék megteremteni. Őszintén remélem, hogy párttársaim vállalják velem a változás közösségét. Megszoktam, hogy az elején mindig kisebbségben vagyok. Egy idő után persze többségi lesz a véleményem, de azért meg kell harcolni. 2010-ben nem gondolkoztam el azon, hogy más pártba lépek, vagy más pártot alapítok. Ennek nem csalódottság, hanem tapasztalat volt az oka. A lelkesedés ugyanis kevés egy pártalapításhoz. 2010-ben nem gondoltam, hogy fel kellene adnom a meglévő közösséget, egy meglevő infrastruktúrát. Úgy vélem, helyesen döntöttem. Alapítója vagyok a szocialista pártnak, ezért a válaszom az, hogy egy percig sem gondolkoztam a kilépésen. Az persze tény, hogy azt akarom, hogy a jelenlegi MSZP változzon. A középszerűt nem szeretik az emberek, és én sem. Minden komolyabb társaságnak szüksége van egy hozzá kapcsolódó szellemi holdudvarra. Ennek az újjáépítését vállaltam. Jó előre megmondtam mit akarok, senkit sem lephetett meg. Újfajta értelmiségi háló felépítése és működtetése, ezt a dolgot kimondottan élvezem. Ma 120-140 értelmiségi építi az MSZP tartalmi mondanivalóját. A névsor nem titkos, de egyelőre nem tartozik a nyilvánosságra. Tavasztól, nyár elejétől lesz nyilvános a névsor és a munka eredménye.
Hogyan kívánnak megszabadulni Gyurcsány Ferenc halálos ölelésétől?
Nekem tényekkel kell számolnom. A DK létezéséről mindenkinek meglehet a véleménye, de a párt van. A DK-nak pedig van egy elnöke. Gyurcsány Ferenc személye lehet megosztó, bár e tekintetben már a kormányoldalon is vannak vele versenyképes politikusok. Őszintén mondom, engem nem más párt foglalkoztat, és nem más pártelnök. Fontosabb most az MSZP megerősítése, az országról, nemzetről, Európáról való gondolkodásunk, véleményünk kialakítása. Ne ölelgető karok elől meneküljünk, hanem dolgozzunk. A saját véleményünket akarom viszonyítási ponttá tenni, mert ha ez megvalósul, akkor nem nekünk kell majd a másokhoz való viszonyunkat meghatároznunk, hanem ők igazodnak hozzánk.
Sajtóhírek szerint megvan az MSZP miniszterelnök-jelöltje. Ki a csodafegyver?
Milyen nagyszerű interjú lenne, ha a miniszterelnök-jelöltünk nevét most elmondanám. Nem fogom. Ambícióval rendelkező és kellő felkészültségű embereket látok, de Orbán Viktor kihívója megnevezésének még nincs itt az ideje.
Felkészül Andor László?
Maradjunk annyiban, amit az előbb is mondtam. Vannak demokraták, akikben a tehetség, a tapasztalat meg az ambíció is megvan. Most ennyit.
Ön vállalná, hogy Orbán Viktor kihívója legyen?
Elmondanám, ha igen. Nekem arra van ambícióm, amiről eddig is beszéltem Önnek.
Egyetért, hogy amikor Önnel beszélgetünk, akkor az olyan, mint ha az MSZP elnökével interjúznánk?
Ezt hogy érti?
Önnek, mint választmány elnökének nagyobb a hatalma, mint Molnár Gyulának.
Nem leszek elnök helyett elnök, mert akkor elnöknek jelöltettem volna magam tavasszal. Ehhez képest én azt mondtam, hogy szeretném, ha karakterünk lenne. Az persze kétségtelenül igaz, hogy alapszabályunk szerint a választási ciklus utolsó negyedében a választmánynak meghatározó és döntő szerepe van szövetségkötés, a lista, miniszterelnök-jelölés kérdésében. Minden, a választások miatti fontos kérdést a választmányban döntünk el. Ez nem akadályozza az együttműködésemet Molnár Gyulával. Ő az MSZP megválasztott elnöke.
Véleménye szerint jó irányba megy az ország?
Úgy látom, hogy a gazdagok gazdagabbak lettek, a szegények szegényebbek. Ön szerint ez jó irány? Én sohase fogom elfogadni. Talán szokatlan a mai magyar politikában, de én nemcsak mondom, hanem hiszek is abban, amit csinálok. Olyan országot akarok, ahol az ellentétek csökkennek. Ma egyféle állítás van, az a Fideszé. Az van, hogy mit csinál a kormány. Márpedig így egyszínű a megítélés. Létezik egy másik Magyarország. Milliók országa. Szabad és igazságos Magyarországot szeretnék.
Egyetért azon baloldali, európai politikustársaival, akik az országukban, vagy városukban élő nagyszámú muszlim menekült miatt nem állít karácsonyfát a város főterén?
Azt azért rögzítsük, hogy az Európai Parlamentben ma néppárti, jobboldali többség van, s a Bizottság elnöke sem baloldali. Azonban az ostobaságot nem kell magyarázni. Ami ostobaság, az ostobaság.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS