Hatalmas vereséget szenvedett a baloldal a választásokon, a Kormányváltóknál mégsem mondott le egyetlen pártvezető sem vasárnap éjszaka. Mesterházy Attila pozíciója a nagy kudarc ellenére is több megkérdezett szerint teljesen biztos, ugyanis nincs szóba jöhető utódja, és egyelőre biztosan nem fog nekimenni a frakcióért ácsingózó Bajnai és Gyurcsány sem. A baloldalon most úgy látják, az önkormányzati választásokig együtt kell maradni, különben Budapesten sem lesz esélyük.- írja az Origo.
Mesterházy Attila marad a helyén
A megkérdezett politikusok szerint egyetlen percig sem merült fel, hogy bármelyik pártvezető, főleg Mesterházy Attila, az összefogás miniszterelnök-jelöltje a kudarc miatt felajánlja a lemondását. Elképzelhetetlen, mert a szocialisták szerint Mesterházy helyzete megingathatatlan a pártban, és felelőtlen, mert nincs gyorsan szóba jöhető utód, aki képes és hajlandó levezényelni a májusi európai parlamenti választásokat – írja az Origo.
Az egyik név nélkül nyilatkozó Együtt-PM politikustól úgy értesült az Index, akkor lesz Mesterházy leváltva, ha van kihívója, a DK egyik prominense pedig a választ is tudni véli: Nincs, nem lesz kihívó. Botka László jöhetne szóba egyedül, de ő biztosan nem vállalja. Az MSZP új frakciójában ugyanis Mesterházy emberei ülnek, akárcsak a párt elnökségében, más erőközpont pedig a jelenlegi, centralizált MSZP-ben nincsen. Pontosan ezért a baloldali-liberális értelmiségi közvéleményben többen arra számítottak – vagy inkább: azt remélték – hogy majd Gyurcsány Ferenc intéz nyílt támadást Mesterházy ellen. Ez elmaradt. Arról azonban meg vannak győződve az MSZP szövetségesei, hogy Mesterházy Attila nem lesz többé miniszterelnök-jelölt, mondta az egyik megkérdezett, másikuk pedig finomabban fogalmazva, de ezt ismételte meg: Az MSZP stabilizálását és szervezeti erejének megőrzését nem lehet tőle elvitatni. De hogy lehet-e vele 2018-ban nyerni, kapott pró és kontra bizonyítékokat. Tény az is, hogy az MSZP a 2010-es 19,3 százalék után a másik négy párttal együtt most 26 százalékot ért el – kis vagy talán semennyi túlzással ennyit a szocialisták egyedül is képeseket lettek volna erősödni. Az ötpárti összefogás nyilvánvalóan csődöt mondott, a nagyjából stabil MSZP-s táboron túl a volt SZDSZ-szimpatizánsok, illetve a bizonytalanok várt százezrei nem jelentek meg az urnáknál.
Gyurcsány Ferenc taktikusan építkezne
A volt miniszterelnök a választás éjszakáján arról beszélt, nem fog senkit hibáztatni vagy bárkire is a szövetségesek közül rosszat mondani. Sőt, azt mondta, kifejezetten vigyázniuk kell egymásra. Sokan ezen éppúgy meglepődhettek, mint Gyurcsány fegyelmezettségén az utolsó hetekben – pedig csupán arról van szó, hogy a DK-nak most nem érné meg nekimenni Mesterházynak és nyílt konfliktust vállalni. Bárcsak menne neki Mesterházynak Gyurcsány, akkor legalább nem kellene többé összefogni vele! – mondta az Indexnek név nélkül egy MSZP-s politikus, arra utalva, hogy már az őszi önkormányzati választásokon elkezdhetnék kivéreztetni a DK-t.
De ha már kivéreztetés: a Demokratikus Koalícióban is pont arra számítanak, hogy a vereség után az MSZP tábora elkezd lemorzsolódni, szimpatizánsok, párttagok, akár alapszervezetek is csatlakozhatnak Gyurcsányékhoz. Anélkül, hogy a DK bárkit is hívna. Gyurcsánynak az MSZP mostani politikusai felett nincs semmilyen befolyása, a tagság egy jó részében viszont töretlen a népszerűség. Már csak ezért sincs értelme bármiféle pártfoglalási kísérlettel próbálkozniuk, elég, ha kivárnak.
Ráadásul a DK-ban egyáltalán nem számolnak azzal, hogy az MSZP bármilyen módon elveszíthetné a vezető pozícióját a baloldalon, vagyis a két párt hosszú távon egymásra van utalva. Gyurcsányék tervei a valóságtól annyira nem is elrugaszkodottak: 2018-ra egy 10 százalék fölötti polgári radikális-liberális középpártot akarnak faragni a DK-ból, tehát nem a szocialisták leváltásában gondolkoznak.
Együtt – PM: A siker gátja az MSZP volt
Nem hivatalos, “csak” egy háttérember mondta a HVG-nek, de az Együtt-PM-nél az a vélemény, hogy kár volt a Kormányváltók közé állni. Az EP választásra a szocialistáktól külön készülnek. A lap elkapott az Együtt-PM központjában egy szervezeti háttér embert, aki elmondta: azt már biztosnak látják, hogy a Kormányváltók egy kudarcos történet. A siker gátja elmondása szerint a Magyar Szocialista Párt volt, illetve azon belül Mesterházy Attila, aki másodszor is súlyos vereséget szenvedett Orbán Viktortól. Ecsetelte, hogy az most biztosnak tűnik, hogy Bajnai Gordon eztán is aktív politizálást folytat majd, az azonban még nem eldöntött kérdés, hogy ehhez milyen formát fog választani. Az biztos, hogy az Együtt az EP-választásokra külön kíván nekifutni.
Tehát Bajnai Gordon most tényleg nem szállhat ki, pedig az év elejétől több, egymástól független forrásból is úgy értesült az Index, hogy ez egy nagyon is reális opció, és nem csak az Együtt-PM sorsának nem éppen sikeres alakulása, hanem ezzel összefüggésben személyes okok miatt is. Az ugyanakkor biztos, hogy a mandátumát fel fogja venni, hiszen ha nem tenné, azt az országos listáról egy szocialista politikus, jelen pillanatban dr. Szabóné Müller Tímea kaphatná meg.
Egy DK-s megkérdezett az Indexnek korábban azt mondta, 75 százalék esélyt lát rá, hogy Bajnai felveszi a mandátumát, majd átadja pártja egy másik politikusának – a Magyar Hírlap korábban Karácsony Gergelyt nevezte meg lehetséges utódként, de az országos listán Karácsonyt több Együtt-PM-es politikus, így Szigetvári Viktor, Pápa Levente és Gulyás József is megelőzi.
Szocialista és DK-s források egyetértettek abban, hogy az új parlamentben és az új ellenzéki felállásban az Együtt-PM-re várnak a legnehezebb évek. A párt karakterében, világnézetében és reprezentánsaiban sem túl erős – mondta egy Index-forrás. Azzal viszont, hogy az eredeti várakozásokkal szemben nem hogy egy Együtt-PM frakciószövetséghez, de Együtt-PM-frakcióhoz sincs Bajnaiéknak elég emberük a parlamentben, bármi is volt a terv a választások előtt, nagyon más helyzet állt elő.
Ráadásul az Együtt-PM új képviselői közül ketten, az Orbán-szobor ledöntését szervező Kónya Péter és a Csepelről bejutó Szabó Szabolcs a nem pont az intellektuális politizálásról ismert, baloldali Szolidaritás tagjai, a harmadik képviselő, Szabó Tímea pedig a baloldali-zöld PM társelnökeként szintén nem azt a világnézetet jeleníti meg, amellyel Bajnaiék eredetileg meg akarták különböztetni magukat az ellenzék többi formációjától. Ha ezek után még Bajnai is kivonul a parlamentből, és mondjuk egy másik PM-es kapja meg a helyét, az őseredeti terv, tehát a bizonytalan, sőt mérsékelt jobboldali világnézetű szavazók megszólítása csak még nehezebb lesz.
Fodor helyezkedése kiverte a biztosítékot
A Liberálisok elnöke kakukktojásként került be a baloldali összeborulásba, azzal a címszóval, hogy a volt SZDSZ-es választók megszólításával hoz majd szavazatokat a formációnak. Az eredmények ismeretében azonban most úgy tűnik, annyi lesz a szerepe, hogy vagy az Együtt–PM, vagy a DK 4-4 fős képviselőcsoportját ötre kiegészítve segít frakciót alakítani egyiknek vagy másiknak. Fodor ezzel kapcsolatban úgy nyilatkozott: még nem tudja, kivel áll össze, de várja a felkéréseket.
Ezzel kapcsolatban volt SZDSZ-es párttársa, Bőhm András Facebook-oldalán azt írta: Fodor a válság közepén menekült el az SZDSZ-ből, most pedig „nulla politikai teljesítménnyel, egy nem létező párt élén, érvényes gondolat nélkül, ajándékba kapott egy mandátumot”. Fodor helyezkedése azonban ezzel még nem ért véget, hiszen „most el is döntheti, melyik párt (DK vagy Együtt 2014) képviselői alkothatnak vele frakciót, és részesülnek azokból a juttatásokból, amik ezzel járnak” – írja az egykori SZDSZ-es, hozzátéve: „Gondolom, minimum egy frakcióvezető-helyettesi tisztség kinézhet ezért. Azért ez a kis történet is jelképez valamit.”
Forrás: Index, Origo, HVG, MTI, Pestisrácok
Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS