Egyelőre mégsincs gyanúsítottja annak a büntetőeljárásnak, amelyet Horváth András, a NAV volt ellenőrzési koordinátora ellen kezdeményezett az adóhatóság, adattal való visszaélés bűntette miatt – így pontosította néhány órával korábbi, a PestiSrácok.hu kérdésére adott nyilatkozatát az Országos Rendőr-főkapitányság. Úgy tudjuk: a NAV azért jelentette fel volt munkatársát, mert Horváth túlterjeszkedve a munkaköri leírásán, az ellenőrzési feladataihoz egyáltalán nem kapcsolódó módon, esetenként illetéktelenül használt kóddal töltött le adatokat a hatóság belső informatikai rendszeréből. Horváth több mint kétezer-nyolcszáz alkalommal töltött le törvénytelenül adótitkokat.
HUTH GERGELY – PestiSrácok.hu
Megváltoztatta néhány órával korábbi válaszát az ORFK, amelyben azt közölték: jelenleg egy gyanúsítottja van a Horváth András ügyében folyó eljárásnak, a nyomozás határideje 2015. március 13. Az új verzió szerint még nincs gyanúsítottja az ügynek. A PestiSrácok.hu azért kereste meg az ORFK-t, mert úgy értesültünk: a végéhez közeledik az újabban az ellenzéki Korrupcióellenes Szövetségben is feltűnő Horváth ügyének a vizsgálata. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal azután fordult Nemzeti Nyomozó Irodához, hogy egy belső vizsgálat nyomán kiderítették: Horváth hatalmas mennyiségű, adózói és magántitkokat tartalmazó NAV-adatot vitt magával. Ezek kerülhettek az általa sokat hivatkozott, de a nyilvánosság előtt még ki nem nyitott zöld dossziéba is. A NAV tavaly december 4-én tett feljelentést, amit január 16-án a belső vizsgálat eredményeivel kiegészítettek.
Nem lehet szörfözni az adótitkok között
A PestiSrácok.hu forrása szerint a feljelentésben több mint 2800 illegális adatlehívást rónak Horváth szemére, akinek egyébként a legtöbb vizsgálatban koordinátori szerepe volt. A Közép-magyarországi Regionális Főigazgatóságon leginkább a zöldség-gyümölcs nagykereskedelemmel és a nagybani piaccal kapcsolatos ügyeket osztották rá, de legtöbbször ezekben sem konkrét ügyfeleket kellett vizsgálnia, hanem koordinálnia kellett az áfacsalási láncokat érintő, az ország különböző adóigazgatóságaink folyó eljárásokat. Tudni kell, hogy a rendőrségi robotzsaru adatlehívó rendszer nagyon szigorúan adminisztrált használatához hasonlóan igen kemény előírások vonatkoznak a NAV informatikai rendszerére is, az adótitkokkal való visszaélés, zsarolás megelőzése érdekében. A revizorok feletteseiktől havonta kapnak új kódot, amellyel csak az illetékességi területükhöz, a rájuk kiosztott ügyekhez kötődő információkat kérhetik le. “Előfordult, hogy egy NAV-munkatárs már azért is fegyelmit kapott, mert lecsekkolta, hogy felesége adóbevallása időben befutott-e” – ecsetelte a rendszer működését informátorunk.
A belgyógyász és a háziorvos titkai is érdekelték
Horváthot egyébként lelkiismeretes, de “túlmozgásos” figuraként jellemzik munkatársai, aki egyszer csak – Michael Douglas az Összeomlásban játszott szerepéhez hasonlóan – elszabadult. Ebben az időszakban töltötte le találomra illetve egyre növekvő gyanakvása mentén a gigantikus mennyiségű adatot. A saját és a mástól megszerzett kód segítségével valósággal szörfözött a rendszerben, például kíváncsi volt egy, a közéletben is ismert veszprémi háziorvos és egy kaposvári belgyógyász adótitkaira. Sok tucat esetben magánszemélyek autóvásárlási adatait kutatta – ez sem tartozott a munkaköréhez.
Kis magyar abszurd: Horváth Goodfriend védenceire is utazott
Furcsa módon Horváth az utolsó időszakban pont azokra a cégekre utazott, amelyeket André Goodfriend amerikai ügyvivő a hírek szerint most védelmez és amelyek egy, a környező országokra is kiterjedő gabonázós, sokmilliárdos áfacsaló maffiahálózat legfőbb felvásárlói voltak – tudtukkal, vagy tudtuk nélkül. A Glencor, a Bunge és a Cargill nemzetközi óriáscégek magyarországi leányvállalatának ügyeiről korábban a PestiSrácok.hu-n is olvashattak tényfeltáró írást. Információink szerint – de ugyanez a Horváth Andrással készített hosszú videóinterjúnkból is kiderül – a koordinátor éppen attól tartott, hogy a NAV-vezetése nem engedi kivizsgálni, hogy volt-e szerepe az amerikai multiknak a gigantikus áfacsalás-sorozatban. Ehhez képest most úgy fest, mintha a korrupcióellenes nemzetközi balhé épp e cégek oltalmában folyna. Emlékezetes, hogy megírtuk azt is: a NAV 2011-ben indított nyomozást a Bunge vezetőinek bejelentése nyomán, éppen az ő segítségükkel sikerült felgöngyölíteni a Privát Kopó cikkében is lefestett nemzetközi áfamaffiát.
Forrásaink ugyanakkor arra figyelmeztetnek: az nem zárható ki, hogy az amerikai ügyvivő kezében van olyan bizonyíték, amely alátámasztja, hogy valakik, valamiért, akár a NAV-tól teljesen függetlenül megzsarolták az amerikai gabonakereskedőket – elképzelhető ugyanis, hogy van terhelő információ a multik egyes helyi vezetőinek érintettségéről.
Gyanús az, ami nem gyanús…
Visszatérve Horváth András ügyéhez: úgy tudni, a NAV feljelentése külön kitér az amerikaiak esetére is. A koordinátor ugyanis szerepet kapott a gabonázók visszaéléseinek felgöngyölítésében, miközben a felvásárlók, azaz az amerikai multik szerepét egy másik szerv, a NAV Központi Ellenőrzési Főosztálya vizsgálta. Horváth megpróbált legálisan, majd illegálisan az amerikaiakról is információkat szerezni, amiket nem kapott meg. Emiatt alakulhatott ki Horváthban a gyanú, hogy vannak érinthetetlenek a hatóságnál. Az úgynevezett korrupciós botrány és a kitiltási ügy kuszaságát jól jelzi, hogy Horváth András a feljelentésben is rögzített törekvései tökéletesen ellentmondanak az André Goodfriend által megszellőztetett, az ellenzéki sajtóban közölt vádaknak. De lehetséges, hogy ez az apróság a botránykeltőket a legkevésbé sem érdekli…
Horváth András adóhatósági ténykedését jól jelzi az a rendőrség tudomására hozott bizonyíték, miszerint a koordinátor 2013. január elseje és novemberi kilépése között már csak alig 1100-szor kért le a feladataihoz kötődő adatot, miközben több mint 2800-szor kutakodott illetéktelenül az adófizetők személyes- és gazdálkodási adataiban.
Fotó: 444.hu/Botos Tamás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS