A PestiSrácok főszerkesztője, Huth Gergely volt a Partizán legutóbbi adásának vendége. A műsorban a Soros-hálózatról, a civilekről és az álcivilekről, a dollárbaloldal botrányáról is szó esett, de a média helyzetéről és a szabad sajtóról is kifejtette véleményét Gulyás Márton kérdéseire válaszolva. Az interjúból az is kiderül, hogy miért nem gondolja propagandistának a jobboldali újságírókat, és vajon a balliberális oldal valóban annyira független-objektív-e, mint aminek megpróbálják láttatni önmagukat? Huth Gergely és Gulyás Márton érdekfeszítő beszélgetéséből készített összefoglalónkat olvashatják.
Nem tudta provokálni, pedig többször is igyekezett kibillenteni az ellenzék anarchista vonalából érkező Gulyás Márton Huth Gergelyt, portálunk alapítóját, főszerkesztőjét. Az ismert és elismert jobboldali médiaszakember – akinek munkásságát számos díjjal jutalmazták az elmúlt években, 2021-ben pedig a Magyar Érdemrend lovagkeresztje polgári tagozata kitüntetését vehette át – higgadt érvelése mellett a tőle megszokott humorral fűszerezve azért többször is kemény hangvételű kritikát fogalmazott meg az ellenzékről és annak médiájáról.
Környezetvédelmi aktivistaként is tevékenykedett a ’90-es években PestiSrácok.hu főszerkesztője, a Partizán adásában kérdésre válaszolva ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott: ma már ezek a valódi civil aktivizmusok egyáltalán nem érdekesek a média számára, ennek egyik fő okát pedig abban látja, hogy “ezt is lejáratta a nemzetközi baloldal Magyarországon, és megpróbálta becsatornázni politikai küzdelmekbe és érdekek mentén”.
Hozzátette: sajnálatos, hogy a valóban civilekből álló csoportokat összekeverték olyan szervezetekkel, akik külföldi pénzekből csinálnak politikát Magyarországon, és ezt igyekeznek eltitkolni. Példaként említette azokat, melyek valóban akkor léptek színre, amikor Bajnai Gordon 2014-es kampányát kellett a semmiből és pillanatok alatt. Gulyás Márton kérdésére kifejtette: ilyen volt a Krétakör Alapítvány is, amelynek Gulyás Márton volt az ügyvezetője. De nem feledkezett el a Hallgatói Hálózatot sem megemlíteni, ami a Norvég Alap botrányban is feltűnt. A műsorvezetői szerepéből kissé kiesett Gulyást arra is emlékeztette, hogy minderről azért is tud ennyi információt, mert számos ilyen témában írt tényfeltáró cikk szerzője volt. Felidézte: ezekben az ügyekben az akkori Heti Válasz kezdte az oknyomozást, “majd mi is beszálltunk és vastagon folytattuk, és feltártuk, hogy éppen most hírbe került és bűnügyi eljárások alá vont Tordai Csaba volt az egyik kulcsember.”
Én hosszan idézhetem természetesen fejből az összes adatot, amit az elmúlt tíz évben erről írtunk. Ha pedig valaki elolvassa ezeket, világossá válik számára is, hogy a “városházi machinátor”, Tordai Csaba mögött kötődik össze Gyurcsány és Bajnai klánja a Soros-hálózattal, ami a fővárosi cégek irányításában is fontos szerepet kapott.
– fogalmazott Huth Gergely, hozzátéve: az Átlátszó.hu-t 100 ezer dollár körüli adományból indították, amire nem lehetett mindenkinek pályázni.
Ez egy úgynevezett meghívásos makró pályázat volt, ahol nagyobb összegeket osztottak ki meghívott szereplőknek. Annak idején nagyon sokat foglalkoztunk ezzel a témával, hogy a Nyílt Társadalom nemzetközi alapítványaihoz lehet-e pályázni, és mindenütt azt a választ kaptuk, hogy gyakorlatilag ez nem úgy néz ki, kiírják a pályázatot és indulsz, hanem a korábbi tevékenységed révén meghívnak egy-egy ilyen pályázatra, de erről te sokkal részletesebben tudnál beszélni…
A PestiSrácok főszerkesztője úgy vélekedett: szinte teljes mértékben megegyezett a Bajnai Gordon visszatérését támogató úgynevezett civileknek a köre, a nem sokkal korábban a norvég és párhuzamosan a Soros Alapítványok hasonló pályázatain, nagy összeget elnyert civil szervezetekével.
Azt gondolom, hogy a pénzért csináltátok ezt, nem másért.
– tette hozzá. Gulyás Márton természetesen ezzel vitába szállt, amire Huth Gergely közölte:
Nem értem, hogy miért kell erről egyáltalán vitatkozni. Tehát, amiket annak idején még olyan körmönfont módon a norvég támogatásokban, meg egyéb támogatásokba rejtettek bele – szerintem érdekek és külföldi politikai célok mentén -, azokat ma már gyakorlatilag nyíltan adják. Tehát gyakorlatilag a CIA háttérintézményének, de nevezzük szebben, az amerikai külügy alapítványának a közvetlen támogatását nyertétek el.
Arról is beszélt, hogy
a Krétakör Alapítvány ennek például eklatáns példája volt, hiszen megkaptátok a támogatást, és nem sokkal később elkezdtétek a tanár- és diáktüntetések szervezését, amelyre akkor az oktatói hálózat, a hallgatói hálózat rászerveződött, és ugye ennek még nevet is adtál, annak idején egy Humánplatform nevű mozgalmat hoztál létre, deklaráltan abból a pénzből, amit ebből a forrásból kaptál, a humán platform pedig szervezője volt a kormányellenes tüntetéseknek. Én nem azt mondom, hogy ez bűncselekmény, csak nem értem, hogy ezt miért nem látod tényszerűnek. Pedig ez így volt.
Gulyás érvelése szerint ez egészen más lapra tartozik, és majd akkor beszélne erről bővebben, ha “megyek hozzátok interjúra”.
Huth arról is beszélt, hogy amikor az újságíró vagy a politikus érveket fogalmaz meg, akkor mérlegel.
Abban, amit a ti hálózatotok csinál, egy hosszútávú, teljesen jól körvonalazható érvekkel, bizonyítékokkal alátámasztható hálózatnak, politikai aknamunkának a megnyilvánulását látjuk. Mi azt gondoljuk kollégáimmal, a véleményformálókkal, hogy az, amit itt most már több mint tíz éve, teljesen nyilvánvaló bizonyítékok hosszú sorával alátámasztva látunk, az egy nagyon veszélyes új honfoglalás tulajdonképpen, egy politikai szándék arra, hogy Magyarországon a konzervatív patrióta politikát örökre kisebbségbe szorítsák és kiiktassák. Ez erről szól szerintem, és ez ezért veszélyes.
Felidézte a dollárbaloldal általi botrányt is, amiben pontosan látható, hogy beérkeznek olyan mikroadományok, amik egészen biztos, hogy nem voltak mikroadományok, már csak azért sem, mert biztosan nem fértek volna bele azokba a ládákba.
Tehát nem léteznek azok az amerikai mikroadományozók, amelyekből a magyar választási kampányát a baloldal megcsinálta. És miért kellett az egészet civil köntösbe bújtatni? Nyilván azért, hogy a pártfinanszírozási törvény alól kibújjanak és elrejtsék a külföldi támogatók kilétét. Ez olyan világos, mint a Nap. Miért kell erről vitatkozni?
A Partizán műsorvezetője természetesen ezzel nem értett egyet és számos kérdéssel próbálta elterelni a figyelmet a valódi állításról, vagyis a külföldi kampánypénzekről. Gulyás Márton ezután a vörösiszap katasztrófával kapcsolatban volt kíváncsi Huth Gergely véleményére. Ezzel kapcsolatban portálunk főszerkesztője kifejtette, hogy sokat foglalkozott korábban a témával.
Gyurcsány a kilencvenes évek közepén, Horn Gyula kormányzása alatt, egy olyan 10 milliárd forint értékű gyárcsomagot privatizált ki, amiért összesen néhány tízmillió forint készpénzt kellett letennie mindezért az asztalra. Majd ezeknek a nagy részét gyorsan elkótyavetyélte, egyedül a mosonmagyaróvári timföldgyár működött még viszonylag sokáig utána. És ez a klikk ez nagyon szomorúan és súlyosan befolyásolta a közigazgatás működését a 2000-es években. Tehát nyilván ide vezethető vissza az egész. Hiába kongatták a vészharangokat, gyakorlatilag sem a közeli Nitrokémiánál, sem az ajkai timföldgyárnál a hatóságok nem tudtak érdemben fellépni.
Erre válaszként valamiért a sajtóperek jutottak Gulyás Márton eszébe, amivel kapcsolatban elmondta, hogy 2016-tól kezdődően 142 kereset fogalmazódott meg a Pesti Srácokkal szemben, és 70 esetben marasztaltak el bennünket. Huth Gergely ezzel kapcsolatban hangsúlyozta:
többször elmondtam és leírtuk a kritikáját ennek a kimutatásnak. Az egyik az az, hogy gyakorlatilag – mivel a G-nap miatt a Magyar Nemzetnek volt egy szünetelő korszaka -, hogy a PestiSrácok az egyik legrégebbi médium, amely ilyen oknyomozó munkával foglalkozik. Ezért értelemszerűen nekünk több perünk is volt.
Hozzátette:
Másfelől nagyon hibás az a nézet, jogászi szempontból is, hogy értem én, ez egy nagyon jó kis csúsztatás, ez a marasztalás, nagyon jó, de erről nem tudják a nézők, hogy ez mit jelent. Tehát ha 12 pontban perelnek, és abból ötben helyesbítést ítél meg a bíróság, 7-ben meg nem, akkor azt a pert mi megnyertük jogi szempontból. Ennek ellenére a statisztika készítője a marasztalások sorába veszi. És azt kell mondjam, hogy le a kalappal a baloldal médiabeli védőügyvédjei előtt, ugyanis ők már nagyon régóta alkalmazzák azt a taktikát, hogy bevisznek néhány olyan pontot a sajtóperbe, melyek erősen véleményes pontok.
Arról is beszélt, hogy a vesztett perek többsége átvett hírek miatt keletkezett.
A jobboldal nem nagyon perel ilyenekért. Tehát jobboldali politikus. Egyrészt nagyon elfogultak sokszor a bíróságon, nem mindig, de sokszor, másfelől meg ritkán veszik fel a kesztyűt. A baloldalra átveszek egy hírt bárkitől, most nem akarok senkit itt gyalázni, és nincs bizonyítékom, mert átvettem. Engem ítéltek el úgy, hogy hamarabb volt a mi perünk, mint annak, aki eredetileg megírta. Ítéltek el úgy, hogy átvettünk a Népszabadságtól még létezett egy cikket. A Népszabadság 200 ezer forint nem vagyoni kártérítésre lett kötelezve, mi pedig 500-ra. Pedig mi vettük át. Nagyon sok ilyen jelenség van, csak azért mondom, hogy így teljes.
Gulyás Márton ezután példaként felhozott egy olyan pert, melyben a PestiSrácok elnézést kért az érintettől, majd megpróbálta hitelteleníteni portálunk főmunkatársát. Huth Gergely erre úgy felelt, hogy kolléganőnk zseniális oknyomozó riportok sorát készítette el, a Gulyás által felhozott példában pedig hírszerkesztőként tett közzé egy cikket, “ami egy Facebook-poszt alapján hiba volt, meg kellett volna kérdezni Rig Lajost”. Hozzátette: egyébként ő is hallotta ezt a hírt egészen konkrétan, és konkrét emberektől, de “ténykérdés, hogyha újságírók vagyunk, akkor be kell tudni bizonyítani, amit írunk. Hibázott, elnézést kértünk és helyreigazítottuk.”
Ezután Ács Dániellel kapcsolatban tett fel több kérdést Gulyás Márton, aki arra volt kíváncsi, hogy honnan tudtuk, hogy Ács Dániel megpályázza és elnyeri a ferencvárosi média vezetését Baranyi Krisztinától? A műsorvezetői szerepéből láthatóan ismét kiesett Gulyás szerint ugyanis “amikor a cikket megírtátok, már lezárult a pályázat, Ács Dániel nem adott be semmilyen pályamunkát, nem volt semmifajta tárgyalásban Ferencváros önkormányzatával, ti mégis tényként közöltétek ezt.”
Szó szerint idézünk a műsorból:
Huth: ha jól emlékszem, azt a pert megnyertük végül.
Gulyás: Miért alapoztátok azt, hogy Ács Dániel lesz a ferencvárosi média vezetője?
Huth: Arra alapoztuk, hogy ő volt az, aki előrehaladott tárgyalásokat folytatott, és ő nem volt kiváló kergetője. Utólag meg is nyertük a pert, nem is értem miről beszélünk.
Gulyás: De nem volt ilyen tárgyalás Ács Dániel és az önkormányzat között. (…) Nem volt ilyen tárgyalás Ács Dániel és az önkormányzat között. Ezt mivel tudod bizonyítani? Volt hangfelvételed, képfelvételed, bármi, amivel ezt tudod.
Huth: Honnan tudod, hogy hol és kivel tárgyalt Ács Dániel? Honnan tudod?
Gulyás: Aki egy ilyen vádat megfogalmaz, tehát nem a vádlottnak kell igazolni azt, hogy ő bűntelen, hanem a vádlónak kell megfogalmaznia, hogy bizonyítottan bűnös, akiről ezeket az állításokat megfogalmazza?
Huth: Én azért attól tartózkodnék, hogy egyfajta ilyen büntetőperként fogjuk fel a sajtópereket. (…) ebben a témában végül meg tudtuk védeni az állításainkat és megnyertük a pert. Tehát én azt hiszem, hogy ennél többet erről az ügyről nem kell beszélnünk.
A nem kissé elfogult etapot Simicska Lajosról feltett kérdéssel folytatta a Partizán műsorvezetője. Huth kifejtette:
Most a média felől közelítek, ez engem sokkal jobban érdekel, mint bármi más. Gyakorlatilag a görög drámák óta ez egy nagyon visszatérő és régi emberi probléma, hogy valaki a győzelemmel, a hatalommal nem tud helyesen sáfárkodni. Simicska Lajosnak elsősorban ilyen emberi problémái voltak. Beszélnek mindenféléről, hogy a Simicska próbálta ezt utólag, ilyen Oroszország-politika vitaként, meg akármi beállítani, akkoriban tényfeltáró újságíróként is jól érzékelhető következményei, jelei, bizonyítékai voltak annak, hogy az igazi vita Orbán Viktor és Simicska között azon alakult ki, hogy Orbán nem engedte, hogy Simicska a Földet a gazdák programon földeket szerezzen, és más nagyvállalkozóknak sem engedte ezt meg.
Gulyás Márton műsorában ezután arról kérdezte a PestiSrácok.hu főszerkesztőjét, hogy véleménye szerint propagandasajtó-e portálunk. Huth Gergely hangsúlyozta:
Nyilván nem, különben nem csinálnám meg, nem küzdöttünk volna lassan már három évtizeden keresztül.
Hozzátette:
Az újságírónak az a felelőssége, és a személyes felelőssége, hogy tudjon tükörbe nézni, igazságosan és becsületesen járjon el magyarul, ne próbálja meg hülyének nézni az olvasóit. Az, hogy mi egy szempontrendszer szerint és egy értékrend szerint válogatunk a témák között, és írunk cikkeket, ezzel az olvasók teljesen tisztában vannak. Ők nem várják el tőlünk, hogy már-már gyűlölettől fűtött harcos rendülettel bíráljuk és gyalázzuk a kormányzati szereplőket.
Gulyás ezután sem adta fel, hogy bizonyítsa, mi bizony propagandisták vagyunk, bizonyítékként az inflációról szóló beszámolónk címét (!) hozta fel és szajkózta lelkesen, amire főszerkesztőnk csattanós választ adott, csakúgy, mint arra a felvetésre, hogy azért nincs demokrácia, mert Orbán Viktor nem adott nagyinterjút az ellenzéki médiának, valamint Kocsis Máté sem válaszolt a Partizán meghívására. Azt pedig, hogy pontosan miként is reagált Huth Gergely az egészen abszurd logika mentén megfogalmazott kérdésekre, a Partizán adásából tudhatják meg, ide kattintva.
VISSZAVÁGÓ KEDDEN, 16 ÓRAKOR! Huth és Gulyás abban is megállapodott, hogy a Partizán főszerkesztője válaszol kérdéseinkre, a vitát decemberben 19-én élőben közvetítjük portálunkon és a PSTV Facebook-oldalán!
Forrás: Partizán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS