December második szombatján kapták kézhez a szegedi Cserepes sori piac állandó kereskedői a pavilonbérleti szerződésük felmondását. A Cserepes Sori Piac Kft. igazgatója a piac végleges bezárására javaslatot Botka László polgármesternek, azzal az indoklással, hogy egyre nagyobb a 91 százalékban önkormányzati tulajdonú cég vesztesége. Aztán felmondott. Szabó Bálint független önkormányzati képviselő, aki évek óta képviseli a vegzált piacosokat, bejelentette: mind a 35 bérlő megtámadja a bíróság előtt a szerződésbontást, ami halasztó hatályú. Egy másik hasonló módon kipucolt piac, a Mars téri esete jól mutatja, hogy a helyzet jogi rendezése,akár hosszú évekig is tarthat, ezért egy dolog biztos: ha a háborút még nem nyerték meg a kereskedők, időt biztosan nyernek. Szabó Bálint azt is közölte, hogy a Cserepes sori piac működése kapcsán különösen jelentős értékre elkövetett hűtlen, illetve hanyag kezelés miatt büntető feljelentést tettek.
A szegedi szegénypiac, eredeti nevén Cserepes sori piac és kereskedőinek kálváriájával többször foglalkoztunk. Évek óta vívják csatájukat az önkormányzattal, azaz Botka László pártkatonájával. Rácz Attilát, az MSZP oszlopos tagját, aki a párt központi pénzügyi ellenőrző bizottságának tagja volt, majd 2010 és 2013 között Ujhelyi István parlamenti titkára, 2015-ben nevezték a Cserepes Sori Piac Kft élére. Mindaddig a piac nyereségesen működött. Még 2014-ben is 115 millió forint volt a létesítmény nettó éves bevétele és évi több millió forint a nyeresége.
Az önkormányzati céget 4-5 év alatt sikerült teljesen bebuktatni, nyereségét durva veszteségbe fordítani. Azt, hogy hogyan csinálták, a Pesti TV Az Ügy című műsorában mutattuk be. Haág Zalán KDNP-s önkormányzati képviselő, aki a Cserepes Sori Piac Kft. felügyelőbizottsági tagja is volt, elmondta, hogy még a felügyelőbizottsági ülések is csak arról szóltak, hogyan tudnák az árusokat kipaterolni. Évek óta arról beszél mindenki – kvázi nyílt titok Szegeden –, hogy ingatlanfejlesztők kinézték maguknak a területet és lakóparkot építtetnének a Cserepes sorra.
Ez a vélt valódi ok. A módszer pedig a kivéreztetés volt. Rácz a kinevezése után bérleti díjakat emelt és a parkolást is fizetőssé tette. A kereskedők havi fizetnivalója megduplázódott. Ezt a legtöbben nem vállalták és önként elmentek. A mégis itt maradt vállalkozókkal évek óta viaskodnak. Gazsó Mária, akit pereltek az el sem ismert kifizetetlen díjak miatt, végül belehalt a megpróbáltatásokba. Két nappal azután, hogy a családot kidobták a piacról, majd a maradék árujukat is lefoglalták a piac vezetői.
Szabó Bálint azt állítja, nemcsak a bérletidíj-emelés – és azoknak a potenciális kereskedőknek az elüldözése, akik pavilont akartak bérelni, de nem engedték –, hanem a járványhelyzettel való visszaélés is betette a kaput a Cserepes sori piacnak. Miközben éppen a piacokat országszerte a legtovább lehetett komolyabb korlátozások nélkül látogatni, ugyanis szabad téren, szabad levegőn vannak, Botka László első dolga volt még márciusban lakatot tenni a szegénypiacra, rendkívüli felhatalmazással, a járványra való hivatkozással. Ha a több hónapi bérleti díjtól nem estek volna el, akkor nem lenne az a 30 milliós veszteség, amire hivatkozva Rácz Attila igazgató a bezárásra tett javaslatot.
Az elmúlt napokban a kereskedők és a képviselők is hiába kérlelték Botkát, hallgasson a józan észre, és a szolidaritás városában ne vegye el a megélhetési lehetőséget pandémia, télvíz idején, az ünnepekre több száz embertől. Most a jog útjára léptek. Szabó kedden reggel online sajtótájékoztatón jelentette be, hogy mind a 35 bérlő megtámadta szerződése felbontását a bíróságon, ami halasztó hatállyal bír, ő pedig büntető feljelentést tett a piac működése kapcsán, különösen jelentős értékre elkövetett hűtlen, illetve hanyag kezelés miatt.
A Cserepes sori piac három évtizede működik, volt, van és 2021-ben is lesz
– jelentette ki Szabó Bálint.
Vezető kép: PS archív
Facebook
Twitter
YouTube
RSS