13 milliárd forint uniós támogatás visszatérítéséről harsog a balliberális sajtó, amit egy OLAF-jelentés szerint a Tiborcz István vezette Elios túlárazott közvilágítási projektjei miatt vissza kell fizetnie Magyarországnak. Az OLAF-jelentés azonban hivatalosan még be sem lett terjesztve, az adott időszak döntő részében nem Tiborcz volt a tulajdonos, a 13 milliárd forint pedig az Elios által hét év alatt elnyert közbeszerzések teljes értéke, nem pedig a profit – írja a Demokrata.
Az Elios projektjeit célzó OLAF-vizsgálat valójában nem jelent újdonságot, ugyanis az LMP kezdeményezésére a 2014-es választások időszakában az OLAF, majd az unió regionális politikáért felelős irodája már vizsgálta az érintett közvilágítási beruházásokat, sőt, szintén LMP-s feljelentésre, a Nemzeti Nyomozó Iroda is kutakodott, azonban visszaélés híján lezárták a vizsgálatokat. Ugyanezeket a projekteket vette most elő az LMP-ből a Párbeszéd pártba átült Jávor Benedek az uniós forrás-felhasználásának konkrét vizsgálatával kiegészítve.
Bár az Elios-ügy kapcsán 13 milliárd forint eltűnést – kvázi ekkora lopást – sugall a balliberális média, fontos tudni, hogy valójában ez az összeg a cég 2009 és 2016 közötti teljes árbevételét jelenti. A cégbírósági adatok szerint a tényleges nyereség, vagyis az osztalék a sajtóban forgó összegnél lényegesen kisebb, hét év alatt 1,8 milliárd forint volt. Az Elios nyereségéből egyébként a szóban forgó hét évből tulajdonosként mindössze kétszer szűk egy-egy éven át részesülhetett Tiborcz István.
Bár a céget 2009-ben egy barátjával közösen, ES Holding néven még ő alapította, ekkor azonban még igazi kisvállalkozóként, 8 milliós éves árbevétellel és 2 milliós nyereséggel zárták az évet. 2010-ben pedig az E-OS Energiakereskedőn keresztül Simicska Lajos szerezte meg a cégben a döntő tulajdonhányadot. Tiborcz István 2014 tavaszán jelent meg újra az Eliosban, amikor megvásárolta a két tulajdonos cég egyikét, a Green Investmentet. Egy évvel később azonban ezt a részesedést eladta a társtulajdonos WHB Kft.-nek. Ekkor valóban részesülhetett a közvilágítási bevételekből, hiszen 2014-ben az Elios bő 3 milliárd forint értékű közbeszerzést nyert el, aminek az osztalékát 2015 elején fizethették.
Az ennél magasabb, 2015-ös, 7 milliárdos közbeszerzési bevétel előteremtésében és így a nyereség felvételében azonban már semmilyen szerepet nem játszhatott. Az Elios első közvilágítási fejlesztése, a 2010-es hódmezővásárhelyi beruházás egyébként a LED-es technológia első nagy léptékű kiépítése volt Magyarországon, a kiírást azonban még nem a Fidesz, hanem a Bajnai-kormány tette.
A teljes cikket a Demokrata legújabb számában olvashatja.
Forrás: Demokrata; Vezető kép: valasz.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS