Újabb megszólalása került elő a baloldal miniszterelnök-jelöltjének arról, hogy ő igenis támogatja a vizitdíj és a kórházi napidíj bevezetését. Egy 2019-es Facebook-videóban értekezik erről, amiben elmondja, hogy a Fidesz által 2008-ban kezdeményezett népszavazást meg sem tarthatták volna, mert a költségvetést érinti, de ez nem igaz, mert csak a költségvetési bevételek elköltéséről nem lehetett népszavazást kiírni.
Emlékeznek még arra, amikor a Gyurcsány-kormány megbuktatásában az egyik jelentős lépés a Fidesz részéről, az egy (…) adózási kérdésben kiírt népszavazás volt, amit az akkori Alkotmánybíróság (AB) átengedett egészen furcsa és meglepő módon. Ugye ilyet kultúrországokban nem lehet
– mondta a legutóbbi európai parlamenti választás napján. Az Ab döntését továbbá “furcsának és meglepőnek” is nevezte, amit azzal magyarázott, hogy a költségvetés tárgykörében nem lehet népszavazást tartani. Ez viszont tévedés, ugyanis az Alkotmánybíróság kifejtette indoklásában, hogy csak a költségvetési kiadásokról nem lehet népszavazás útján dönteni, a vizitdíj és a többi tétel viszont nem ebbe a kategóriába tartozott.
A népszavazáson a részvétel ötven százalék feletti volt, a voksolók több mint négyötöde utasította el a vizitdíjat és a kórházi napidíjat, de a tandíjról is ekkor volt szavazás, amire szintén nemet mondott a többség. A betegek megsarcolását egyébként a Magyar Orvosi Kamara sem támogatta, mert úgy vélték, hogy a díj szedésével nem nőtt volna a kórházak bevétele, de az orvosok fizetése sem. Több orvos szerint pedig a vizitdíj ellentétes az orvosi esküvel.
Márki-Zay Pétertől persze nem meglepő, hogy előszeretettel turkál mások pénztárcájában, hiszen a rezsicsökkentést is eltörölné; szerinte az emberekkel kell megfizettetni a magas energiaárakat, de a benzinár maximalizálásával sem ért egyet, ahogyan a minimálbérrel sem.
Ahogy arról portálunk is beszámolt már, Márki-Zay az egészségügyet üzleti alapokra helyezné, és egyértelművé tette, hogy profitorientált cégek kezébe adná. A baloldal Gyurcsány Ferenc miniszterelnöksége idején már többször is próbálkozott ezzel, ám a modell egyértelműen megbukott. Emlékezetes: 2010 előtt több önkormányzat is nehéz helyzetbe került, amikor privatizációs szerződést kötöttek magáncégekkel – például a Hospinvesttel – a helyi kórház üzemeltetésére, majd a vállalatok csődbe mentek és hatalmas adósságot hagytak a városokra, és utólag kifizettették a településekkel az intézmények fejlesztési költségeit is. Így járt többek között Eger, Hatvan és Gyöngyös is.
Az ominózus mondat 1:00:17-nél hallható.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS